موسسه حقوقیدلایل اشتباه بودن مهریه بالا

1-هر بدهکاری را را باید یکروز داد و مهریه نیز یک دین و بدهکاری محسوب میشود .این درحالیست که مهریه حتی در صورت فوت زن به وراث او ارث میرسد و آنها حق گرفتن مهریه را پیدا خواهند کرد که این موضوع به پیچیدگی رابطه مالی مهریه اشاره دارد.

 امام رضا

هنگام ازدواج تلاش کن که مهریه از مهر السنه نکند _ و آن پانصد درهم است_ پس رسول خدا به همین مهریه دیگران را به نکاح در میآورد و خود نیز با همین مهر با نش ازدواج نمود (500 درهم =5/262 مثقال نقره )مستدرک الوسائل ج 15 ص 62

 2-بدهکاری مرد به زن بر سر مهریه فقط به این دنیا ختم نمیشود و عواقب معنوی و آخرتی نیز بهمراه دارد و چنانچه مهریه در طول زندگی پرداخت نشود مثل دیون دیگر و یا حتی بدتر از آن دیون در آخرت بازخواست خواهد داشت .

رسول خدا (صلى الله عليه وآله وسلم) فرمود :

مَنْ ظَلَمَ اِمْرَأَةً مَهْرَها فَهُوَ عِنْدَ اللّهِ زان يَقُولُ اللّهُ عَزَّ وَ جَلَّ يَوْمَ الْقِيامَةِ: عَبْدى زَوَّجْتُكَ أَمَتى عَلى عَهْدى فَلَمْ تُوفِ بِعَهْدى وَ ظَلَمْتَ أَمَتى فَيُؤْخَذُ مِنْ حَسَناتِهِ فَيُدْفَعُ اِلَيْها بِقَدْرِ حَقِّها، فَإِذا لَمْ تَبْقَ لَهُ حَسَنَةٌ أُمِرَ بِهِ اِلَى النّار بِنَكْثِهِ لِلْعَهْدِ إِنَّ الْعَهْدَ كانَ مَسْؤُولاً.( بحار، چاپ مؤسسه وفاء بيروت، ج 100، ص 349. )

كسى كه مهر زن را ظالمانه نپردازد، نزد خداوند كار محسوب مى شود، روز قيامت حضرت حق به او خطاب مى كند، بنده من كنيزم را بر اساس پيمانى كه با تو بستم « عقد و ازدواج » به تو تزويج نمودم، به پيمان من وفا نكردى، و بر او ستم روا داشتى، سپس به اندازه حق زن از حسنات مرد برداشته در پرونده همسرش مى گذارند، و چون حسنه اى به اندازه پركردن حق زن نماند، به گناه پيمان شكنى به آتشش مى برند، عهد و پيمان مسئوليت دارد.

3-هنگامی که مهریه زیاد باشد اصولاً مرد نیت بر ندادن مهریه خواهد کرد که بر اساس احادیث این کار معصیت بوده و اساس زندگی شوئی را زیر سوال میبرد .

عن ابی عبدالله علیه السلام قال:

من امهر مهرا ثم لا ینوی قضاءه کان بمنزلة السارق.

امام صادق علیه السلام فرمود:

کسی که مهریه‏ای (برای زن قرار دهد) و قصدش این باشد که به او ندهد او همانند است.

4-زیاد بودن مهریه بر اساس شرع و قانون میتواند موجب حق حبس در زوجه شود در این حال علاوه بر اینکه زوجه از همسرش تمکین نمیکند و زندگی مشترکی نیز با او نداشته بدهکار نفقه شده است و در حالی که بدهکار مهریه است نفقه هم باید بپردازد و همچنان زوجه حق دارد زندگی مشترک با زوج نداشته باشد که با روح آرامش و زندگی مسالمت آمیز منافات دارد .
 
ماده 1085 قانون مدني مادام كه مهريه زوجه تسليم نشده در صورت حال بودن(عندالمطالبه) مهر، زن مي تواند از ايفاء وظائفي كه در مقابل شوهر دارد امتناع كند واين امتناع مسقط حق نفقه نخواهد بود

 5-احادیث وارده مهریه زیاد را مذموم و ناپسند شمرده اند و موجب دشمنی زن و شوهر بحساب آورده اند و از قرار دادن مهریه سنگین بر حذر داشته اند که این نشان دهنده خطرناک بودن و آرامش ستیز بودن مهریه سنگین است.

قال امیرالمؤمنین علی علیه السلام:

لا تغالوا بمهور النساء فت عداوة.

حضرت علی علیه السلام فرمود:

مهریه زنها را سنگین نگیرید که موجب کدورت و دشمنی گردد.

وسائل الشیعه، ج 15، ص 11

6-برای مهریه های زیاد و خارج از تمکن مالی شوهر خطر به زندان افتادن برای شوهر وجود دارد که در این صورت آبرو و حیثیت شوهر قبل از هر چیزی ممکن است از بین برود .

ماده 2 قانون نحوه اجرای محکومیتهای مالی

ماده 2 ـ هر كس محكوم به پرداخت مالي به ديگري شود چه به صورت استرداد عين يا قيمت يا مثل آن و يا ضرر و زيان ناشي از جرم يا ديه و آن را تاديه ننمايد دادگاه او را اام به تاديه نموده و چنانچه مالي از او در دسترس باشد آن را ضبط و به ميزان محكوميت از مال ضبط شده استيفا مي نمايد در غير اين صورت بنا به تقاضاي محكوم له ، ممتنع را در صورتي كه معسر نباشد تا زمان تاديه حبس خواهد كرد .

 7-زیاد بودن مهریه زن ،فرزندان را از ارث محروم میسازد چرا که در هنگام فوت شوهر اولین حقی که محاسبه میشود مهریه زن است و اگر چیزی از دارائیهای مرد باقی بماند به وراث و فرزندان تعلق میگیرد اما در هنگامی که مهریه زیاد باشد عملاً مالی برای مرد باقی نمیماند تا به فرزندانش به ارث برسد .


موسسه حقوقی

رأی وحدت رویه شماره 729 در مورد صلاحیت محلی جرم ی رایانه ای

هیأت عمومی دیوان عالی کشور با صدور رأی وحدت رویه‌ای اعلام کرد که در جرم ی رایانه ای، هرگاه تمهید مقدمات و نتیجه حاصل از آن در حوزه‌های قضایی مختلف صورت گرفته باشد، دادگاهی که بانک افتتاح‌کننده حساب زیان‌دیده از بزه در حوزه آن قرار دارد، صالح به رسیدگی است.

متن رأی وحدت رویه شماره 729- 1/ 12/ 91 هیأت عمومی دیوان عالی کشور در این زمینه به شرح زیر است:

«نظر به اینکه در صلاحیت محلی، اصل صلاحیت دادگاه محل وقوع جرم است و این اصل در قانون جرایم رایانه‌ای نیز مستفاد از ماده 29- مورد تایید قانونگذار قرار گرفته، بنابراین در جرم ی مرتبط با رایانه، هرگاه تمهید مقدمات و نتیجه حاصل از آن در حوزه‌های قضایی مختلف صورت گرفته باشد، دادگاهی که بانک افتتاح‌کننده حساب زیان‌دیده از بزه که پول به طور متقلبانه از آن برداشت شده در حوزه آن قرار دارد، صالح به رسیدگی است.

بنا به مراتب آرای شعب یازدهم و سی ودوم دیوان عالی کشور که بر اساس این نظر صادر شده به اکثریت آرا صحیح و قانونی تشخیص داده و تأیید می‌گردد. این رأی طبق ماده 270 قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری در موارد مشابه برای شعب دیوان عالی کشور و دادگاه‌ها لازم‌الاتباع است.»


موسسه حقوقی

راهکارهای پیشگیری از جرایم شهری

جرم در مفهوم عام زاييده اجتماع و از توابع زندگي اجتماعي است؛ بنابراین تمام کنترل‌ها و اتخاذ سياست‌هاي گوناگون برای کنترل اجتماعي، تنها بر ميزان، شدت يا آثار آن تاثير‌گذار است و هیچ‌گاه منجر به حذف کامل مجرمان نخواهد شد. شهر‌ها نیز به عنوان مهمترین مکان شکل‌گیری جوامع انسانی، همواره از این ناهنجاری‌ها رنج می‌برند. جرايم شهري با جرايمي که در مناطق روستايي يا نواحي خالي از سکنه روي مي‌دهند، از حيث نوع، ميزان و شرايط تفاوت‌هایی دارند. تفاوت در ساختارها و مسائل اجتماعي و توجه به آثار منفیِ پدیده‌ای چون مهاجرت، در فهم ریشه‌های وقوع این جرایم نقش کلیدی بازی می‌کنند.
ناآشنايي مردم با همديگر، نيازهاي خاصِ مالي و رواج پديده‌هايي چون اعتياد، ارتباطات ويژه و امکانات خاصِ شهري از جمله عوامل جرم‌ساز در شهرها هستند که به ندرت مي‌توان آنها را در مناطق روستايي مشاهده کرد. همچنین در فضاهای شهری (براي مثال مناطق شلوغ) جرايمي چون سرقت، جيب‌بري و منازعه و در مناطق خلوت جرايمي همچون ‌، ضرب‌و‌جرح و قتل، شيوع بيشتري دارند.

ویژگی‌های جرایم شهری

امروزه خشونت در جامعه شهری یک امر عادی شده و روز‌به‌روز، بیشتر می‌شود. گویا در سازمان‌های دولتی، کارخانه‏ها، برخوردهای اجتماعی و ی و زندگی مردم بذر خشونت پاشیده شده است. جرایم شهری ویژگی‌های منحصر‌به‌فردی دارند. در نگاه جرم‏شناسیِ معاصر می‏توان دریافت‏ که وضعیت فیزیکی و فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی شهرها، شکل خاصی از زندگی شهری را ایجاد کرده و تراکم جمعیت و سایر عوامل دیگر به گونه‏ای در کنار یکدیگر جمع شده است و در نتیجه محیطی خاص برای ارتکاب بزه‏ فراهم آورده‏اند.
جرایم ارتکابی‏ در شهرها، خصوصیت خشونت‏آمیزی یافته‏ است و مهم‌تر آنکه جرایم شهریِ وحشتناک بیشتر در شهرهای پرجمعیت و بزرگ‏ اتفاق می‏افتد. خشونت در جرایم شهری در اشکال مختلف ظهور می‌یابد. گاه خشونت به اشکال مجرمانه و در قالب قتل، جرایم خانوادگی، طفل‏کشی، ضرب‏وجرح و به عنف ظاهر می‌شود و گاه در شکل دیگر و به صورت انتحاری و تصادفی و مثلا در قالب تصادفات رانندگی خودنمایی می‌کند. انواع جدید‌تر خشونت نیز در قالب جمعی و در شکل اعمال تروریستی، محیط شهر‌ها را نا‌امن جلوه می‌دهند. اِعمال این خشونت، گاه به دولت‌ها (در قالب رسمی و نهادی) و گاه به افراد نابهنجار منتسب می‌شود.
از سوی دیگر در بیان ویژگی‌های جرایم شهری می‌توان به ارتباط آن با وضعیت فیزیکی شهر اشاره کرد. وضعیت‏ فیزیکی شهرها، بر شدت و نوع جرایم شهری تاثیر می‏گذارد. در توضیح چنین وصفی باید اذعان داشت که این جرایم در بخش‌های مختلفِ محیطِ شهری رخ می‌دهند و با توجه به مکانی که ارتکاب می‏یابند، ویژگی‌های متفاوتی دارند. در محلات یا مکان‌هایی که تراکم جمعیت بیشتر باشد نوع جرایم شهری و کیفیت آن متفاوت از محیط‌های دیگر است. بنابراین نگاه ویژه به جرایم شهری و تاثیر محیط شهرها بر بروز و وقوع جرایم می‌تواند از افزایش خشونت در شهرها و وقوع جرایم در آنها جلوگیری کند.

جرایم آپارتمانی و جرایم محلی

جرایم آپارتمانی در سال‌های اخیر به عنوان نوعی از جرایم‏ شهری مطرح شده و مورد بحث قرار گرفته است. در این جرایم مسئله اساسی تاثیر وضعیت فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی محله در کیفیت وقوع جرم است. بر این اساس، وضعیت آپارتمان‌ها و محلات و حتی تعداد طبقات و کیفیت‏ و وضعیت ظاهری آپارتمان‌ها از لحاظ شیک بودن، سرسبز بودن و نور کافی داشتن در نوع جرایم ارتکابی در آپارتمان‌ها و محلات تأثیر دارد.
برای مثال گروهی از جرم‌شناسان معتقدند زندگی در طبقات بالای ساختمان، یعنی از طبقه ششم به بالا در ارتکاب جرایم و خشونت بسیار مؤثر است؛ چراکه کسانی که در مجتمع‌های بزرگِ شهری و ساختمان‌های‏ بسیار بلند ست دارند کمتر احساس امنیت می‌کنند و همین احساس عدم امنیت، آنان را مضطرب و نگران می‌کند و در معرض ارتکاب خشونت قرار می‏دهد. از سوی دیگر ساختمان‌های یکنواخت و ارزان‏قیمت در ارتکاب جرم بی‏اثر نیست؛ با این استدلال که یکنواختی، یک نوع بیزاری از زندگی به وجود می‏آورد و در نتیجه فرد را به خشونت سوق می‏دهد.

پیشگیری از جرایم شهری

برای پیشگیری از جرایم شـــهری، اتخاذ ت‌های چنـــــد جانبه ضروری می‌نماید. این ت‌ها در ابعاد مختلفی مانند ت جنایی و ت شهری در مقام دو بازوی پیشگیری از وقوع جرایم شهری عمل می‌کنند.
1- ت‌های جنایی: در ت‌های جنایی از سویی، قانونگذار باید تلاش کند در فرایند قانونگذاری برای مناسبات فضای شهری قواعد مناسبی تنظیم کند و از سوی دیگر به تفسیر قوانین و مقررات، عملکرد متفاوت دادگاه‌ها و اجرای متفاوت قوانین توجه کند. علاوه بر دو عامل تقنینی و قضایی، استفاده از قدرت رسانه‏های جمعی، انجمن‌ها و شهروندان در ایجاد توافق و هماهنگی پیرامون ت جنایی ضروری است.
2- ت‌های شهری: افزایش جرایم، ظهورِ اشکال نوین بزهکاری، افزایش جرایم سازمان‏یافته و شیوه‏های متنوع تطهیر درآمدهای‏ نامشروع (پول‌شویی)، گسترش فعالیت‌های محرمانه منطقه‏ای و بین‌المللی در دهه‏های اخیر و به موازات آن بالا‌رفتن احساس ناامنی و ترس از وقوع جرایم در بین‏ شهروندان به ویژه از جرایم خشونت‏آمیز موجب شد حکومت‌ها در برنامه‏ریزی و ت‏گذاری برای کنترل و کاهش ناامنی به ابزارهای دیگری نیز متوسل شوند.

ت‌های شهری اولین بار به صورت جدی در نهمین کنگره پیشگیری از وقوع جرم و اصلاح محرمین در قاهره (1995) مطرح‏ شد. ت‌های پیشگیرانه شهری عبارتند از مجموعه تدابیر دولت‌ها که به صورت پیشگیری‌های عمومی و موضعی در محیط‌های شهری متبلور می‌شوند و در بعضی ابعاد می‏تواند در قالب‌های ت‌های جنایی‏ مشارکتیِ پیشگیرانه نیز نمود پیدا کند. بر این اساس در ت‌های شهری، هم دولت‌ها نقش فعال دارند و هم مردم دارای وظایف و مسئولیت‌های مشخص‌اند. نظام بین‌المللی و سازمان‌های مربوط نیز در نقش‏ هماهنگی و برنامه‏ریزی وارد میدان می‌شوند.

یکی از معروف‌ترین موضوعات طرح شده در ت‌های شهری، «پیشگیری‌های وضعی» است. بر این اساس، مجرمان اغلب دست‏ به انتخاب‌های کاملا منطقی می‌زنند و به دنبال ساده‏ترین، کم‏خطرترین و مناسب‌ترین‏ فرصت‌های ارتکاب جرم هستند؛ از این‌رو، برقراری تدابیری که مانع از وقوع بزه شود می‌تواند کارساز باشد. این تدابیر عبارتند از: 1. تدابیری که کار مجرم را دشوارتر می‏سازد، 2. تدابیری که احتمالِ خطر را برای مجرمین افزایش می‏دهد 3. تدابیری که موجب شود ارتکاب جرم مقرون به صرفه نباشد.

با وجود آثار مثبت و غیر‌قابل انکار این نظریه، در ارزیابی آن می‌توان گفت پیشگیری وضعی یک قلمرو اجرایی عمومی ندارد و تنها در بعضی جرایم احتمال کارایی دارد.

شناسایی جرایم شهری و پیشگیری از آن نیازمند طرح و بسط ت‌های پیشگیرانه است. دستیابی به چنین هدفی از دو راه به دست می‌آید و راه اول بهره‌گیری از تجارب سیستم‌های مدیریتی در سایر کشورها، سازمان‌های بین‌المللی و اجلاس‌های منطقه‏ای و مقدماتی‏ در مورد جرایم شهری است. از سوی دیگر جرایم شهری دارای ریشه‏های عمیق‏ اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است که نیاز به بررسی جامعه‏شناسی و جرم‏شناسانه دارد. از این‌رو برای پیگیری ریشه‌ها و تلاش در جهت پیشگیری از آن باید نهادهای موجود اجتماعی و تاریخی کشور را شناخت. رهاورد چنین کوششی می‌تواند ما را در شناخت و طرح ت‌های موفق در عرصه جرایم شهری، بسط فضاهای شهریِ مناسب و اصلاح ساختار فعلی یاری رساند.

با توجه به اینکه شهرها بدون توقف در حال رشد هستند باید فکری برای پیشگیری از وقوع جرایم شهری کرد و این محل‌ها را برای زندگی شهرنشینان ایمن‌تر کرد. هر روزی که می‌گذرد به جمعیت شهرهای جهان افزوده می‌شود که ناتوانی دولت‌ها در تامین خدمات اولیه از سویی و جلوگیری از وقوع آسیب‌های اجتماعی ناشی از آن، از مهم‌ترین پیامدهای چنین رشدی است. از این‌رو فقر، بیکاری، مسکنِ نامناسب، آلودگی محیط زیستی، خشونت، جنایت و جرم شایع‌ترین ویژگی چهره شهرهایی می‌شود که توسعه نامتقارن داشته‌اند.


موسسه حقوقی

بیانیه کمیسیون حقوق بشر اسلامی به مناسبت روز جهانی حقوق بشر

کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی حقوق بشر بیانیه‌ای صادر کرد.

 

 به گزارش رساله حقوق متن این بیانیه به شرح زیر است:

 

 «مناسبت‌های رسمی اگرچه عمدتا قراردادی هستند و با تصویب نهادهای ذی صلاح در نظام های حقوق داخلی یا بین المللی تعیین شده و می شوند ولی بسیاری از مناسبت‌ها یادآور واقعیات تاریخی معینی در زندگی بشر هستند که حتی اگر سالهای طولانی از آن واقعیات گذشته باشد، باز تازه به نظر می‌رسند یا این ظرفیت را دارند که جوششی درونی در ذهن و جان ما انسان‌های درگیر در کلیشه‌های زندگی جاری شکل دهند. این چنین است که یادآوری آن واقعیات و پیامهای قابل استنباط برای امروز و فردا، دقت و اهتمام ما به طی مسیر درست در حرکت آتی را بیشتر می‌نمایند.

 

روز جهانی حقوق بشر از این گونه مناسبت‌هاست که اگرچه سالها قبل در تقویم بین‌المللی سازمان ملل تعیین شده ولی به یاد همه ما می آورد که به انسان بودن خود بیندیشیم و تامل کنیم که چرا ما انسان‌ها منزلت و شرافت ذاتی خود را گاه فراموش می‌کنیم و چرا قدرتهای ی، اقتصادی، فرهنگی، نظامی و امنیتی بی‌توجه به حاکمیت قانون و عدالت، در خیلی موارد گرایش به این دارند که حقوق انسانها را نقض کنند و بر قدرت و استیلای خود بیفزایند.

 

در این روز می‌توان قساوت‌ها و بی رحمی های بشر زیاده خواه و فاقد اخلاق را مرور کرد که حداقل طی چند دهه اخیر از جنگ جهانی دوم تاکنون جنایات و ویرانگری های بی شمار به‌بار آورده است.

 

در این روز می‌توانیم از خود بپرسیم که آیا می شود بدون تربیت فکری لازم و نهادینه شدن فرهنگ رعایت حقوق انسانی در نگرش و عملکرد حاکمان و عموم مردم، از تکرار تجربیات تلخ گذشته جلوگیری کرد؟ آیا می شود بدون مشارکت همه طیفها و گروهها و اندیشه ها در سطح جامعه ملی و مشارکت همه فرهنگها و ملتها و ادیان در سطح جهانی، دنیایی ساخت که در آن همه به انسان بودن خود افتخار کنند و رعایت حقوق بشر بهبود واقعی پیدا کند و انواع تبعیض‌ها و سوءاستفاده های ابزاری و دوگانه از مفاهیم ارزشی از جمله کرامت و حقوق انسانها متوقف و مطرود شود؟!

 

ضمن گرامیداشت روز جهانی حقوق بشر و ارج نهادن به پرسش‌های متعددی که بر حسب انسان بودن و فارغ از هرگونه ویژگی‌های متفاوت طبیعی یا عارضی، در چنین روزی برجستگی بیشتر پیدا می‌کنند، اگر قرار باشد بنا به پیشنهاد سازمان ملل همنوا با دیگر ملت‌ها در برنامه های امسال خود مروری بر دو دهه گذشته پس از اعلامیه و برنامه عمل کنفرانس جهانی حقوق بشر ۱۹۹۳ وین و شکل گیری نهادی در سازمان ملل با عنوان کمیسر عالی حقوق بشر باشیم، قطعا نکات متعددی در سطح ملی و بین المللی توجه ما را جلب خواهد کرد.

 

در دو دهه گذشته، جامعه بشری تلخی ها و شیرینی های متعددی را پشت سر گذاشته است. بسیاری از مفاد برنامه عمل کنفرانس جهانی حقوق بشر وین امروزه شکل عینی یافته اند و جامعه بشری گام های موثری برای تحقق آنها برداشته است، ولی ایده‌آل‌های بشری و وضعیت مطلوبی که مورد نظر بشر معاصراست، همچنان اسناد و راهکارها و برنامه های متناسب جدیدی را ایجاب می کند. آنچه در این فرایند، محسوس است اینکه جامعه بشری به شدت به سمت رویکردهای دقیقی حرکت می‌کند که در هر حیطه حق‌های انسانی معیارها و سنجه های جزیی و سازوکارهای موثر تضمین کننده رعایت حق ها و ارائه الگوهای کار آمد، محوریت و اولویت دارند نه بحث‌های کلی و انتزاعی که فاصله بسیار با نیازهای کاربردی بشر دارند و امکان تعبیر و تفسیرهای متنوع و قابل سوء‌استفاده توسط نهادهای قدرت را فراهم می‌آورند؛ بنابراین شایسته است که معتقدین به فرهنگ‌های مختلف از جمله فرهنگ اسلامی تمامی همّ و غمّ خود را معطوف به این مهم نمایند که مبتنی بر مبانی نظری خود و با لحاظ اشتراکات حاصله بین فرهنگ های مختلف، راهکارهای عملی و کاربردی برای بهبود وضعیت بشر و رفع نگرانی‌های موجود ارائه نمایند و خود در عمل نیز همواره مقید به رعایت حقوق انسانها باشند.

 

جامعه پرتلاش ایران طی دو دهه گذشته تجربیات بسیاری را برای پیشبرد حقوق بشر پشت سر گذاشته و گفتمان‌های نظری متنوعی در حیطه نسبت دین و دنیای معاصر، سنت و مدرنیته، توسعه و چگونگی مدیریت مدل نوپای انقلاب اسلامی در رقابت با سایر الگوها، آرمان گرایی در مواجهه با واقع گرایی، هویت ملی در تعامل با جهانی شدن و موارد مشابه دیگر در سطح جامعه ما جریان داشته و رویکرد های عملی متعددی مبتنی بر این گفتمان‌ها نمود عینی یافته است.

 

یکی از مهم ترین دغدغه ها در همه گفتمان های جاری در کشور ما طی دو دهه گذشته، ارتقاء حقوق انسانها و تحقق اصول مربوط به حقوق ملت در قانون اساسی بوده است. اینکه این دغدغه ها تا چه اندازه موفق بوده و ببار نشسته و تا چه اندازه ناکام مانده یا به انفعال کشیده شده است و علل و عوامل موفقیت یا ناکامی چه بوده است؟ پرسش مهمی است که قطعا یکایک شهروندان و صاحبان حق در جامعه ما داوری و ارزیابی مشخصی در این زمینه دارند. بیایید در روز جهانی حقوق بشر مروری بر این پرسش داشته باشیم و از تجربیات حاصله برای آینده بهتر جامعه خود و کمک به جامعه بشری بهره گیریم. آنچه روشن است اینکه افراط و تفریط را باید پشت سر نهاد و در نظر و عمل همبستگی و همدلی را ارتقا بخشید و بردباری و تحمل و صبوری خود به ویژه در قبال نقد و نقادی را بسط داد، آنگونه که از محیط خانواده و مدرسه این فضیلت‌های اخلاقی و ضرورت‌های اجتماعی و پایه‌های رعایت حقوق بشر را فرا گیریم و در عمل نه ادعا همواره مدافع حقوق انسانها و تحکیم ارزش‌های متعالی باشیم.

 

کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران به عنوان قطره‌ای از دریای مواج جامعه ایران با بهره مندی از حضور و مشارکت گسترده حقوقدانان و متخصصان دانشگاهها و حوزه های علمیه و دیگر علاقمندان به پیشبرد حقوق بشر، طی ۱۸ سال تلاش خود تا به امروز با همه محدودیت منابع و امکانات و فراز و فرودهای متنوع، همواره تلاش کرده تا ظرفیت‌های ملی و بومی ما در زمینه صیانت از کرامت انسانها در ابعاد مختلف علمی و کاربردی توسعه پیدا کند. خوشبختانه امروزه ظرفیت های خوبی در کشور ما شکل گرفته و تلاشگران بسیاری در این حیطه منشا خدمت هستند و اگر نبود برخی کج فهمی ها و عدم درک درست از مصالح ملی طی سالهای اخیر، چه بسا امروزه دهها نهاد برجسته مستقل بودند که یار و یاور دستگاههای رسمی در صحنه های مختلف فعالیت می کردند تا سریع‌تر اهداف توسعه کشور عینیت یابد.

 

امید است با توجه به تحولات اجتماعی ی ماه‌های اخیر خصوصا انتخابات ریاست جمهوری و تحول در رویکردهای مجریان و امید ایجاد شده در سطح عموم مردم، شاهد بالندگی هرچه بیشتر جامعه ایران در ارتقا حقوق بشر طی ماه‌های آینده باشیم، چنانچه رئیس جمهور محترم ایران نیز این امر را از جمله تعهدات محوری خود و دولت جدید بیان داشته اند.

 

تلاش برای بازسازی روابط دولت و ملت و تقویت سرمایه اجتماعی، تعامل منطقی و عزت‌مندانه با جهان از جمله با نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، پرهیز از افراطی گری و ایجاد هزینه های مختلف برای کلیت جامعه، تقویت نظارت‌های مدنی بر قدرت و پاسخگویی شفاف دستگاه‌های رسمی به مردم، گسترش جریان آزاد و قانونمند اطلاعات و تقویت رسانه‌های مستقل و حرفه‌ای، تلاش همه جانبه برای اجرایی کردن اصول قانون اساسی خصوصا فصل مربوط به حقوق ملت، بهره‌مندی شایسته از ظرفیت‌های اعتقادی و ارزشی جامعه ایران قطعا از جمله انتظاراتی است که می‌توان در چنین روزی بر آنها تاکید کرد.

 

یاد و خاطره یکایک شهدای راه آزادی و صیانت از کشور عزیزمان را گرامی می‌داریم و با درود به یکایک انسان‌های شریفی که در سراسر جهان برای دفاع از حق و عدالت انواع سختی ها و محنت ها را به جان خریده‌اند، در این روز با خانواده های ارجمند شهدا و ایثارگران و مدافعان حق و عدالت عهد می‌بندیم که همچنان در مسیر خدمت صادقانه به ارتقا حقوق انسان‌ها صبوری و پایمردی نشان دهیم. امید است آینده بهتر از گذشته و حال باشد بعزه و منه»


موسسه حقوقی

جعل و پیشگیری از آن

اشاره: جرم جعل تز جرایم علیه امنیت و آسایش عمومی است. در این رابطه جعل و اسناد رسمی تعریف شد. انواع جعل مادی و معنوی و مصادیق آن مورد بررسی قرار گرفت. در این شماره ادامه مقاله درج می‌شود.

مبحث دوم- جعل رایانه‌اي

پیشرفت درعرصه تکنولوژی و گسترش روزافزون کاربرد اسناد الکترونیکی وتفاوتهای موجود ما بین این اسناد با اسناد کاغذی وسنتی ازحیث شکلی و فیزیکی منجربه وضع مقررات ویژه ای بصورت کلی در این خصوص شده است. امور ثبتی نیز به فراخور حال ، به منظور باز نماندن از این قافله ترقی ، به سمت الکترونیکی نمودن هرچه بیشتر فعالیتهای خود درحال حرکت می باشد . درحال حاضر با توجه به اینکه روند ارسال ودریافت استعلامات ثبتی بسمت اینترنتی شدن صرف می باشد ، لیکن بعید نیست درآینده ای نه چندان دور شاهد جعل دراین حیطه نیز باشیم . در جعل رایانه ای با استفاده از وسایل الکترونیکی عملیات متقلبانه نسبت به داده ها انجام می پذیرد و مصادیقی از آن در ماده 68 ق.ت.ا. ذکر شده است مصادیقی چون مداخله در پردازش، تغییر و محو داده ها وتوقف و تولید امضاء و امثال اینها.

مبحث سوم- جعل سند رسمی

بموجب ماده 100 ق.ث. مصوب1310، ارتکاب برخی افعال ، مرتکب را به مجازات جعل و تزویر اسناد رسمی محکوم می سازد ، مجازات ارتکاب این افعال به ماده 534 قانون مجازات اسلامی احاله شده است.
به عقيده دكتر سليمانپور جرم موضوع ماده 100 جعل نبوده، بلكه در حكم جعل مى‌باشد. از ميان شقوق هفت‌گانه مندرج در ماده 100 قانون ثبت تنها شق پنجم ماده مزبور از مصاديق جعل مادى به شمار مى‌رود و شقوق شش‌گانه ديگر از مصاديق جعل معنوى در اسناد رسمى محسوب مى‌گردند اقدامات منظور شده در این ماده عبارتند از :
1- اسناد مجعوله یا مزوره را ثبت کند.
يعني اينكه سردفترعالماً وعامداً بخواهد نسبت به سندي كه جعلي ويا تحريف شده است سندي ثبت نمايد وبا اين كار ضرري به شخصي وارد شود.
2- سندی را بدون حضور اشخاصی که مطابق قانون باید حضور داشته باشند ، ثبت نماید.
مراد از ثبت سند درعرف دفاتر اين است كه عين مندرجات سند بدون كم وكاستي در دفتر نوشته و وارد شود. درواقع منظور مقنن دراين بند اين است كه فرد ديگري خود را جاي يكي از افراد لازم الحضور « اصحاب معامله يا موكل يا هر طرفي كه تعهد مي‌كند و همچنین افرادی که قانوناً حضورشان اامی است (ازقبیل ولی، وصی، قیم، دادستان، معتمد و.) » جایزند وبه جاي يكي از آنها امضاء بزن داين موضوع تحت عنوان استبدال قابل تصور مي‌باشد.
3- سندی را به اسم کسانی که آن معامله را نکرده اند ، ثبت کند.
اين بند مختص معاملات بوده و از آنجائي كه دفاتر براي تنظيم و ثبت معاملات به برگ كمپاني و يا سند رسمي نياز دارند بنابراين تحقق اين بند در چهار حالت قابل تصور می باشد:
الف- طرفین معامله حضور دارند لیکن بدون اطلاع طرفین معامله ، عمداً وبه قصد تقلب نام شخصی دیگر به جای خریدار نوشته شود.
ب- سردفتر درغیاب متعاملین باسوء استفاده از اسنادي كه به او سپرده اند ، عمداً و به قصد تقلب و با تبانى سند را ثبت و فرد دیگری غيراز فرد مورد نظر فروشنده جایگزین خریدار شده و همچنين به جای فروشنده سند را امضاء نمایند وبدین ترتیب سند ثبت شود.این فرضیه بدین صورت نیز قابل تصور است آن زمانی است که سردفتر درغیاب متعاملین ، سندی را ثبت و افراد دیگری جای متعاملین امضاء بزنند دراین حالت ممكن است متعاملين ازاين اقدام مطلع باشند ويا نباشند كه اصولاً قصد تقلب واضرار وجود نخواهد داشت.
ج- زمانی است که فروشنده حاضرشود، به جای خریدار فردی دیگر حاضر شود وبه جای او امضاءبزند كه باز نيز مثل مورد بند (ب) ممكن است خريدار از اين اقدام مطلع باشند ويا نباشند كه اصولاً قصد تقلب واضرار وجود نخواهد داشت.
د- به اینصورت خواهد بود که خریدار حاضربوده لیکن فروشنده حاضر نباشد وبه جای فروشنده شخصی دیگر امضاءبزند. درصورت عدم اطلاع فروشنده از موضوع ثبت سند ، اقدام بي شك محسوب مي‌شود.
4- تاریخ سند یا ثبت سندی را مقدم و یا مؤخر در دفتر ثبت کند.
از آنجا که برای ثبت سند تاریخ ورود به دفتر، تاریخ بسته شدن ، امضائات متعاملین یا اصحاب سند و سردفتر رکنی ترین موارد محسوب می شوند لیکن اگر سندی مثلاً روز 12 تیرماه وارد دفتر شود وبه امضای اصحاب سند نیز برسد ولی به قصد تقلب تاریخ بستن سند را روز 22 درج کنیم مرتکب جعل شده ایم. حالت عکس یعنی اینکه بخواهیم تاریخ ثبت سندی را مقدم درج کنیم زمانی ممکن است که سردفتر دفتر را درروزهای قبل نبسته باشد و بخواهد به قصد تقلب برای کسی سندی ثبت کند و تاریخ روزهای قبل را درج کند . طبق ماده 1305 قانون مدني، در اسناد رسمي تاريخ تنظيم معتبر است حتي بر عليه اشخاص ثالث ، لذا تغيير تاريخ سند و ثبت عالماً عامداً جرم جعل را محقق مي‌سازد.
5- تمام یا قسمتی از دفاتر را معدوم یا مکتوم کند یا ورقی از آن دفاتر را معدوم یا مکتوم کند یا ورقی را بکشد یا به وسایل متقلبانه دیگر ثبت سندی را از اعتبار و استفاده بیندازد . (برای این بند هرچند در قانون عنوان مجرمانه تخریب اسناد پیش بینی شده است، لیکن در اینجا قصد تقلب ملاک تعیین مجازات می باشد).
6- اسناد انتقالی را با علم به عدم مالکیت انتقال دهنده ثبت کند.
اسناد انتقالي، اسنادى هستند كه قابلیت انتقال داشته ومحتويات و مندرجات آنها حاكى از نقل و انتقال عين، منفعت يا حقى از شخصى به شخص ديگر مى‌باشد . این امر زمانی تحقق می باید که سردفتراسناد رسمى با علم به اینکه متقاضی ثبت سند ، مالک نمی باشد ، عمداً و عالماًً سند انتقال را ثبت نمايد. سردفتر بايستي به مالكيت بايع يا فروشنده آگاهي داشته باشد. همچنین در مواردي كه بداند اموال بايع ، مصادره شده يا املاك و اراضي بايع مشمول اراضي موات شده و يا طبق ماده 56 قانون حفاظت و بهره برداري از جنگلها و مراتع كشور مصوب 1346 ملي اعلام گرديده است يا اينكه مالك كليه سهام خود را از مالكيت خود قبلاً انتقال داده است سند انتقال ثبت کند نیز مشمول این بند می باشد.
همين امر نيز در مورد معاملاتى كه قيمين و سرپرستان محجورين در خارج از چهارچوب مقرر شده و قانون نسبت به اموال مولى عليه خويش انجام مى‌دهند حاكم است، به عنوان مثال، قيمى كه طبق حكم دادگاه و وفق مقررات قانونى براى حفظ و نگهدارى از اموال شخص محجورى تعيين گرديده است، چنانچه برخلاف وظيفه امانت‌داري، و بدون رعايت غبطه مولى عليه و بدون اجازه مدعي‌العموم اقدام به فروش يا انتقال مال غير منقول مولى عليه به ديگري يا به نام خود بدون اجازه مدعى العموم بنمايد، و براى اين منظور و رسميت بخشيدن به اين معامله در دفترخانه حاضر شده و از سردفتر تقاضاى ثبت سند انتقالى را به نام خود بنمايد و سردفتر مزبور نيز با علم و آگاهى از غيرقانونى بودن ثبت چنين معامله‌اى و با آگاهى از عدم مالكيت انتقال دهنده، عمداً اقدام به ثبت چنين سندى بنمايد قيم مزبور وفق قانون به عنوان خائن در امانت محكوم و سردفتر نيز، مطابق ماده 100 قانون ثبت جاعل در اسناد رسمى محسوب و به مجازات جعل وتزوير در اسناد رسمى محكوم خواهد گرديد.
7- سندی راکه به طور وضوح سندیت نداشته و یا از سندیت افتاده ، ثبت کند.
منظور از «سنديت نداشتن» در بند اخير، يعنى سندى كه در مقام دعوى يا دفاع ارزش اثباتى نداشته و قابل استناد نباشد؛ بطور مثال سردفتر سندي را كه بطور وضوح خلاف مقررات وقوانين جاري مملكتي است با علم به آن ، عامداً ثبت نمايد واما منظور از «از سنديت افتادن» اين است كه سندى در اصل داراى سنديت و ارزش اثباتى بوده است. ليكن بنا به دلايلي از قبيل مرورزمان ، حكم ابطال دادگاه وفسخ يكطرفه و. سنديت و ارزش اثباتى خود را از دست داده باشد وسردفتر عالماً وعامداً با استناد به آن سندي تنظيم وثبت نمايد. بطور مثال وكالتي را كه موكل، وكيل را عزل نموده است يا انجام معامله نسبت به سند اصلي كه المثني براي آن صادر گرديده است. انجام معامله نسبت به اسنادي كه دادگاه حكم ابطال آن را صادر نموده است مانند موردي كه طبق ماده 71 قانون ثبت حكم ابطال سندي از سوي محاكم صادر گرديده و سردفتر اقدام به تنظيم سند نمايد.
درهريك از شقوق بالا هرچند اشاره به قصد تقلب نشده است ليكن درانجام اين امور به شرح بالا قصد تقلب مفروض تلقي گرديده است وبرهمين اساس است كه جرم ارتكابي در هريك از بندهاي اين ماده درحكم جعل انگاشته مي‌شود.

فصل دوم: طرق پيشگيري و شناسايي اسناد جعلي

گفتار اول - پیشگیری از جعل اسناد

بی شک عدم آگاهی به علل وعوامل بروز تخلفات و جرائم سردفتران ودفتریاران ما را در روند پیشگیری از جرائم و تخلفات ناکام خواهد گذاشت. براي پيشگيري از جرم ما بايد بفهميم چه عواملي مجرم را تشويق كرده ،چه فرصتهايي در دسترس او بوده اند و چه شرايطي او را وادار به ارتكاب جرم نموده است ؟ در طول تاريخ تأسيس دفترخانه ها، مقامات، نهادها، وزارتخانه ها و سازمانها وموسسات هروقت خواسته اند گوشه اي از وظايف دستگاه و اداره خود را بردوش اين صنف نهاده اند و در نتيجه سردفتران آن چنان گرفتارشده اند كه گاهي قيام و اقدام به وظايف اصلي و اساسي مذكور كه همانا تحكيم اسناد و تعهدات و معاملات بوده باز مي ماند. با توجه به تنوع اسناد و نیز فرّار بودن معلومات حقوقی و راکد بودن بازار و کمبود کار و ازدیاد دفاتر و عدم آموزش های لازم و عدم نظارت و بازرسی بموقع و هزینه های بالای دفترخانه و تأثیر رکودکاری دفتر بر روی روحیه سردفتران و دفترياران جديد و عدم حمایتهای مالی از دفاتری که فاقد درآمد کافی هستند ، همه این عوامل دست به دست هم می دهد تا تخلف و اشتباه در دفترخانه افزایش قابل توجهی بیابد بدون شک با افزایش بیکاری، تعداد جرائم و تخلفات سردفتران و دفتریاران بواسطه کاهش درآمد افزایش خواهد یافت و در این رابطه افزایش بی رویه دفاتر نیزمی تواند مزید بر علت باشد . روش پیشگیری گاهی به صورت امحاء عوامل زیربنایی و ریشه ای جرم و گاهی به شکل سرکوب و مجازات و تهدید و ارعاب بوده و بعضاً نیز در پیشگیری ، استفاده از ساز و کارهای بیرونی فرصتهای ارتکاب جرم از بین برده می شود . در یکی از این تقسیمات پیشگیری به دوگونه کیفری و غیرکیفری در حصول قصد و هدف ما یعنی جلوگیری از وقوع جرم ، بروز می نماید.
ساده ترین روشی که برای جلوگیری از جرم وخلاف (بطورکلی بزه) در دفاتر اسناد رسمی به کاربسته می شود، اعمال مجازات است . مجازات وترس از تحمل آن برای هرسردفتر یا دفتریاری که اندیشه تخلف و جرم در ذهنش جوانه می زند، موجب انصراف از جرم یا خلاف راه بدنبال دارد. جرم جعل مهمترين و خطرناكترين جرم محتمل الوقوع در دفاتر اسناد رسمي مي‌باشد به همين منظور براي پيشگيري ازآن در قالب پيشگيري كيفري مجازاتهاي مختلفي پيش بيني شده است ؛ مواد (523)تا (542) قانون مجازات اسلامی درخصوص جعل و تزویر و استفاده از سند مجعول می باشد و درآنها علاوه بر جبران خسارت ، بعنوان پیشگیری کیفری ، مجازاتهايي همچون حبس يا جزاي نقدي پیش بینی شده است. مجازات جرم جعل واستفاده ازسند مجعول ، بسته به نوع سند (عادی/ رسمی) وسِمت جاعل (شخص عادی / شخص ماموریا مسئول دولتی) متغیرمی گردد. مطابق ماده 536 قانون مجازات اسلامی، مجازات جعل اسناد غیررسمی یعنی 6 ماه تا 2 سال حبس یا 3تا 12 میلیون ریال جزای نقدی است. همچنین مطابق ماده 533 قانون مذكور، مجازات مرتكبان جعل در اسناد رسمی 6 ماه تا 3 سال حبس یا 3 تا میلیون ریال جزای نقدی است. جرم جعل از جرايم غيرقابل گذشت است و رضايت شاكي خصوصي،جاعل را از تعقيب كيفري و مجازات معاف نمي كند،علاوه براين مجازات جرم جعل قابل تعليق نيست و متهم ناگزير به تحمل حبس تعيين شده ویا پرداخت جزاي نقدي خواهد بود.
در خصوص جعل رایانه ای نیز قانونگذار در قانون تجارت الکترونیکی مجازات هایی پیش بینی نموده است ، علیهذا بدلیل تفاوتهایی که میان سند عادی و رسمی وجود دارد ، لازم است قوانین خاصی درخصوص جرائم اسناد رسمی الکترونیکی تدوین و وضع گردد و بهتر می بود همچون قانون مجازات اسلامی براساس نوع سند و ارزش و اعتبارآنها و یا سِمت جاعل و برخی کاراکترهای دیگر برای تعیین مجازات، قائل به تفکیک می شد ؛ چراکه با این کار تفاوت ، اهمیت ، ارزش وجایگاه سند رسمی برهمگان بهترقابل درک می گردد. مجازات شخص جاعل 1 تا 3 سال حبس و50 میلیون ریال جزای نقدی می باشد و مجازات شروع به جعل رایانه ای که در تبصره ی همین ماده اشاره شده است عبارتست از حداقل مجازات تعیین شده در این ماده که برای مرتکب جعل درنظر گرفته شده می باشد.
در ماده (6) قانون جرائم رایانه ای تغییر داده‎های قابل استناد یا ایجاد یا وارد کردن متقلبانة داده‎هاونیز داده‎ها یا علایم موجود در کارت‎های حافظه یا قابل پردازش در سیستم‌های رایانه‎ای یا مخابراتی یا تراشه‎ها یا ایجاد یا وارد کردن متقلبانة داده‎ها یا علایم به آنها جعل محسوب شده ومرتکب آن به حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست تا یکصد میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد وهمچنین استفاده کننده عالم به مجعولیت داده ها ویا کارت ها یا تراشه ها نیز به مجازات جاعل محکوم خواهد شد.
جعل سند و استفاده از سند مجعول دو جرم جداگانه محسوب مي‌شوند،بنابراين اگر فردي سندي را جعل كرده و از آن استفاده كند،مرتكب دو جرم شده كه به موجب قانون براي هركدام آنها مجازات مستقلي تعيين شده است. اما نوع و روش دیگر برا پيشگيري شيوه غیرکیفری می‌باشد.


موسسه حقوقی

فرزند خواندگی

كودكاني به فرزندي سپرده خواهند شد كه والدين يا جد پدري آنها، شناخته شده نباشد. از طرف ديگر اين كودكان بايد تحت سرپرستي سازمان بهزيستي قرار گرفته باشند، به عبارتي قبل از سپردن كودكان به فرزندي اين كودكان بايد از طريق مراجع قضايي در اختيار سازمان بهزيستي قرار گيرند و مهمتر اينكه اين كودكان بايد به خانواده هايي سپرده شوند كه قانون تعيين كرده است.

امور مربوط به فرزند خواندگی در هر استان فقط از طریق کمیته ستادی استان و توسط كميته شبه خانواده استان انجام خواهد گرفت. اعضاي این كميته شامل مديركل بهزيستي استان، معاون امور اجتماعي، كارشناس شبه خانواده استان، كارشناس فرزند خواندگي، مددكار و كارشناس حقوقي استان است.

کودکانی را میتوان به عنوان فرزند خوانده انتخاب کرد که کلیه تلاشها و کوششهای حرفه ای جهت شناسایی والدین و بازگشت کودک به خانواده مؤثر واقع نگردیده باشد .

شرایط:

زن و شوهر داوطلب سرپرستی، ایرانی و مقیم ایران باشند.
پنج سال تمام از تاریخ ازدواج آنها گذشته و از این ازدواج صاحب فرزند نشده باشند .
سن یکی از زوجین حداقل سی سال باشد .
زوجین دارای محکومیت جزائی مؤثر بعلت ارتکاب جرائم عمدی و مهجور نباشد .
زوجین دارای صلاحیت اخلاقی باشند .
زوجین یا یکی از آنها دارای تمکن مالی باشند .
زوجین مبتلا به بیماری صعب العلاج نباشند .
زوجین معتاد به مواد الکلی یا مواد مخدر و سایر اعتیادات مضر نباشند .
هرگاه زوجین پزشکی نتوانند صاحب فرزند شوند معافیت از شرایط 2 و 3 به عهده دادگاه است .

مدارک مورد نیاز:

متقاضيان فرزند خواندگي بايد تقاضاي رسمي خود مبني برفرزند پذيري را به سازمان بهزيستي اعلام نمايند. اين تقاضا حتما بايد به امضاي متقاضيان رسيده وشامل نشاني وشماره تلفن متقاضيان باشد. گاهي متقاضيان شروع كار را از دادگاه آغاز مي كنند و سپس به بهزيستي معرفي مي شوند.

تصویر شناسنامه زوجین صفحه اول و دوم
تصویر سند ازدواج
گواهی عدم بچه دار شدن از پزشک متخصص ن و زایمان در مورد زوجه
گواهی پزشکی قانونی مبنی بر عقیم بودن زوجین یا یکی از آنان
ارائه حکم سرپرستی آزمایشی از مراجع قضایی
گواهی برگ عدم سوء پیشینه کیفری زوجین
گواهی سلامت جسم و روان از پزشک قانونی برای زوجین
گواهی تمکن مالی، اعم از فیش حقوقی، فتوکپی سند منزل مسی، ماشین، .
گواهی سلامت از پزشک مبنی بر عدم ابتلا به بیماری های صعب العلاج و واگیردار
گواهی عدم اعتیاد

سازمان بهزيستي موظف است درصورت وم متقاضيان را براي دريافت گواهينامه هاي مورد نياز به سازمان هاي ذيربط معرفي نمايد.

مشاوره قبل از فرزندپذيري از موارد مهمي است كه زوجين قبل از تشكيل كميته فرزندخواندگي بايد درآن شركت نمايد؛ نتيجه جلسات درپرونده درج گردد.

طرح پرونده دركميته فرزندخواندگي:

چنانچه تصميم كميته مبني برپذيرش متقاضيان باشد درليست نوبت قرارمي گيرند و درصورت فرارسيدن نوبت جهت انتخاب فرزند به شيرخوارگاه معرفي مي شوند.

درصورت انتخاب فرزند والدين متقاضي توسط بهزيستي استان به دادگاه صالحه جهت صدور قرار دوره آزمايشي (حكم سرپرستي موقت) معرفي خواهند شد.

پس از صدور حكم سرپرستي، كودك انتخابي طي صورتجلسه اي به والدين تحويل خواهد شد و مراتب به دادگاه مربوطه اعلام مي شود.

درطي دوره آزمايشي 6 ماهه، بايد حداقل سه بازديد از طرف مددكاران اجتماعي از خانواده فرزند پذير به عمل آيد.

درصورت تائيد وضعيت مراقبت از فرزند و توانايي خانواده و حفظ منافع فرزند، گزارش نهايي تهيه و براي صدور حكم قطعي سرپرستي به دادگاه ذيربط منعكس مي شود.

در مورد اخذ شناسنامه كودك با مشخصات والدين قانوني بعد از طي دوره شش ماهه آزمايشي وصدور حكم قطعي اقدام خواهد شد.

به منظور حفظ منافع فرزند، تامين آتيه وي و جبران عدم برخورداري فرزند از ارثيه والدين حقوقي، صلح يك سوم اموال والدين به فرزند خوانده از طريق دفتر خانه هاي رسمي و حتي مراجع قضايي انجام مي پذيرد.

افتتاح حساب پس انداز، بيمه آتيه يا روش هاي اطمينان بخش ديگري نيز مي توانند از راهكارهايي باشند كه به موازات صلح اموال انجام گيرد.

حكم سرپرستي درصورت تشخيص سازمان بهزيستي مبني برآسيب پذيري كودك و عدم شايستگي والدين قانوني يا مراجعه والدين حقيقي كودك با هماهنگي دادگاه قابل فسخ است .

موضوع فرزند خواندگی در قانون مدنی ایران پیش بینی نشده وقانون حمایت از کودکان بدون سرپرست مصوب سال 53 نخستین گام در تنظیم روابط حقوقی این کودکان با خانواده  محسوب میشود.

متاسفانه بر اساس قوانین فعلی،وضعیت فرزند خوانده در رابطه با ارث همانند وضعیت فرزند بیولوژیک نیست وفرزند خوانده از والدین سرپرست ارث نمیبرد.

گرچه در بقیه موارد نظیر تربیت وتعهد به تامین پوشاک،غذا ،شرایط تحصیلی واز همه مهمتر عشق ورزیدن به  فرزند،حتی در قانون هم تفاوتی بین فرزند خوانده وفرزند بیولوژیک وجود ندارد و در تعهد نامه ای که زوجین باید آنرا امضا وتعهد نمایند نیز این موضوع ذکر شده وبر عهده والدین میباشد.

ضمنا لازم به ذکر است که امکان فسخ فرزند خواندگی در 3 حالت وجود دارد:

1.بر اساس نظر دادستان مبنی بر سوءرفتار یا عدم صلاحیت زوجین

2.بنا بر درخواست زوجین مبنی بر وجود نقیصه در فرزند خوانده به نحوی که قابل تحمل برای آنان نباشد

3.به خواست فرزند خوانده و بر اساس توافق بین والدین بیولوژیک و سر پرست

باید توجه داشت که فرزند خواندگی و صدور شناسنامه به نام خانوادگی سرپرست رابطه شخص با والدین بیولوژیک را نفی نکرده وهمه قوانین ارث بین فرزند خوانده ووالدین وخویشان بیولوژیک وی بر قرار میباشد.

بر اساس قوانین سازمان بهزیستی ارائه گواهی تمکن مالی در زمان ارائه درخواست ضروری است وشامل فیش حقوقی،سند ملک ،ماشین و میباشد.

به منظور حفظ حقوق فرزند خوانده وبه منظور جبران عدم بر خورداری وی از ارثیه والدین حقوقی،آنان باید یک سوم اموال خود را از طریق دفتر خانه های رسمی  به فرزند خوانده صلح کنند.

مسلما افتتاح هر گونه حساب پس انداز،بیمه آتیه و. به موازات صلح اموال به تامین منافع مادی فرزند خوانده کمک میکند.

قاضی بیشتر به افراد توجه میکند تا مادیات .اگر شرایط اولیه یه زندگی مناسب برای کودک فراهم باشد وپدر ومادر از سلامت روح وروان وشرایط اجتماعی مناسب بر خوردار باشند، دادگاه به علت نداشتن خانه برایشان مانع ایجاد نمیکند.

امیدوارم مطالب فوق مورد استفاده شما عزیزان قرار گیرد.

حقوق مالی زن در طلاق غیابی


موسسه حقوقی

انواع روش های اعدام در گذشته و حال

مجازات اعدام به عنوان سنگین ترین مجازات در تاریخ بشریت به حساب می آید. روشهای اجرای این مجازات معمولاً با اعتقادات ماورایی، شدت جرم، انگیزه مرتکب، مسائل ی و امنیتی، باورهای دینی و مصالح اجتماعی ارتباط داشته است و دارد. بسیاری از این روشهای غیرانسانی در حال حاضر منسوخ شده و برخی دیگر همچنان در تعداد قلیلی از کشورها اجرا می گردد. در لایحه جدید قانون مجازات اسلامی مجازات سنگسار به عنوان یکی از خشن ترین مجازاتها حذف گردیده است. در ادامه به برخی از روشهای اجرای مجازات اشاره می شود :
 
 

1ـ اعدام با گیوتین :

 
   در ۲۱ ژانویه ۱۷۹۳، انقلابیون فرانسوى دستگاه گیوتین مخصوصى را در پلاس دولارولوسیون (میدان انقلاب) کار گذاشتند. این دستگاه به مشهورترین گیوتین تاریخ و قربانى آن، لویى شانزدهم، به مشهورترین قربانى گیوتین تبدیل شدند. اسم این وسیله از نام جوزف ایگناك گیوتین پزشك فرانسوی و وکیل مجلس موسسان فرانسه كه آن را برای جلوگیری از ایجاد "درد غیرلازم" در فرد اعدامی پیشنهاد كرد،گرفته شده است. او می گوید : سر شما را در یک چشم به هم زدن قطع می کنیم بدون اینکه تحمل رنج نمایید. برخی از متفكران به نظیر "ولتر" درباره روش های انسانی تر اعدام شروع به بحث كردند. یكی از كسانی كه با این نظر آنها موافق بود دكتر گیوتین بود و او این وسیله را در 25 آوریل 1792 با این هدف یعنی اعدامی بدون درد بیشتر پیشنهاد كرد. گیوتین وسیله ای با تیغه سنگین است. این تیغه سنگین بین دو دیوار عمودی قرار داشته كه این دیوارها به عنوان وسیله هدایت تیغه عمل می كنند. جلاد طنابی را بریده،‌ سپس تیغه به پایین سقوط می كرد تا سر فرد را از تنش جدا كند. لویی چهاردهم پادشاه وقت فرانسه و همسرش ماری آنتوانت از جمله كسانی بودند كه به وسیله گیوتین توسط انقلابیون اعدام شدند.
 
 
 
  تیغه گیوتین از فولاد بود و معمولاً به آن وزنه هاى سربى اضافه مى شد تا وزن آن به حدود ۴۰ کیلوگرم برسد. تیغه با این وزن فاصله ۷ فوت را در یک سوم ثانیه طى مى کند و پس از فرود آمدن روى فنرى مى افتد که آن را دوباره به بالا مى فرستد. برخی حساب کرده‌اند پس از قطع سر انسان با تیغۀ گیوتین، خون موجود در جمجمه تا ده ثانیه برای فعالیت مغز کفایت می‌کند و محکوم در این لحظات همچنان صداها را می‌شنود و درک می‌کند.
 
 
 

2ـ غرق کردن در آب :

 
 
 
یکی از مجازات های مرسوم در قانون حمورابی می باشد. این قانون منسوب به حمورابى ششمین و بزرگ‏ترین پادشاه اولین سلسله پادشاهان حاکم بر بابل بود که چهار هزار سال قبل از این از سال 2123 تا 2080 قبل از میلاد سلطنت کرد. استوانه حمورابى که هم اکنون در موزه Louvre پاریس نگهدارى مى‏شود در حفریات شوش در سال 1902 به دست آمده است. . این قوانین مرکب از 282 ماده است و به طریقى آمرانه و به صورت جملات شرطى انشاء شده است؛ بدین صورت که «اگر کسى چنین کند چنان باید بشود».
 
 
 
ماده 108: «مجازات کم‏فروشى و گران‏فروشى،  غرق کردن در آب است».
 
 
 
ماده 129: «ى با زن شوهردار اعم از این‏که مرد متأهل باشد یا مجرد این است که دست و پاى هر دوى آن‏ها را بسته در آب می‏اندازند».
 
 
 
ماده 133: «خیانت زن به شوهر خود و عدم وفادارى به وى مستوجب غرق کردن در آب است».
 
 
 

3ـ کوبیدن سنگ بر سر :

 
 
 
یکى از روش‏هاى مجازات اعدام در زمان هخامنشیان گذاشتن سر محکوم بر سنگ و خرد کردن آن بوده است. پلوتارک در مورد زنى خیانت‏کار که استاتیرا زن اردشیر دوم پادشاه هخامنشى را مسموم کرده بود چنین می‏نویسد:«بالأخره این زن روزى اجازه گرفت به خانه‏اش برود. قراولان شاهى او را گرفته موافق قوانین پارسى که براى زهر دهندگان مقرر است با زجر او را کشتند؛ یعنى سرش را روى سنگ گذاشته کوبیدند تا خرد شد و صورتش پهن گردید».
 
 
 

4ـ کندن پوست:

 
 
 
کمبوجیه یکى از قضات شاهى را که براى صدور یک حکم غیر عادلانه رشوه گرفته بود با کندن پوست به قتل رساند.» ویل دورانت مطلب فوق را با شرحى جالب توجه بیان مى‏کند:«مجازات دهنده و گیرنده رشوه هر دو اعدام بود. کمبوجیه فرمان داد تا زنده زنده پوست یک قاضى فاسد را کندند و بر جاى نشستن قاضى در محکمه گستردند. آن‏گاه فرزند همان قاضى را بر مسند قضا نشانید تا پیوسته داستان پدر را به خاطر داشته باشد و از راه راست منحرف نشود.
 
 
 

5ـ دو کرجى :

 
 
 
دو کرجى چنان انتخاب شود که درست بر یکدیگر منطبق شود. گناه‏کار را که مقصود شکنجه کردن اوست در یکى از دو کرجى مى‏گذارند و کرجى دیگر را چنان بر وى قرار مى‏دهند که جز سر و دست‏ها تمام بدن وى در میان آن دو کرجى بماند. آن‏گاه به وى غذا مى‏دهند و اگر از خوردن آن خوددارى کرد با داخل کردن میخى به چشم وى او را به این کار وا مى‏دارند. چون خوراک خورد بر سر و صورت او مخلوطى از شیر و عسل مى‏پاشند و از همین شربت به وى مى‏نوشانند. در این حین کرجى‏ها را چنان نگاه مى‏دارند که رویش به جانب خورشید باشد. به این ترتیب مگسان بر وى هجوم می‏آورند و او را در میان خود مى‏گیرند چون خوراک خورده ناچار کارى مى‏کند که همه کسان دیگر که مى‏خورند و مى‏آشامند چنان مى‏کنند. از پلیدى‏هاى وى ات و کرم‏هایى تولید مى‏شود و به اندرونه وى راه مى‏یابد و همه تن او را مى‏خورد. چون پس از چند روز دانستند که آن مرد گناه‏کار به راستى مرده است کرجى فوقانى را برمى‏دارند و در آن حال دیگر گوشتى بر تن وى دیده نمى‏شود چه ات پلید که گویى از اندرونه وى برخاسته‏اند همه جاى او را خورده‏اند. به این ترتیب بود که مهرداد پس از هفده روز شکنجه دیدن جان داد.
 
 
 

6ـ اعدام همراه با استهزاء :

 
 
 
تنبیه و مجازات متداول این است که دو پاى راهزن را به چهار شتر می‏بندند و سینه وشکم وى را از بالا به پایین چاک مى‏زنند و براى عبرت بینندگان شتر را در تمام محلات و چهار سوى شهر مى‏گردانند و یا سر راهزن را در سوراخ تنگ دیوارى به در مى‏کنند به طورى که سر در یک طرف و بدن در طرف دیگر دیوار بماند و قادر به حرکتى نباشد و براى مسخره چپقى در دهان او مى‏گذارند تا بدین ترتیب تعذیب و کشته شود.» یکى دیگر از مجازات‏هاى زمان صفویه این بود: سوراخ کردن پاهاى محکوم و وارونه آویزان کردن وى بر درخت به گونه‏اى که سرش به سوى زمین باشد تا بمیرد و در صورت عدم موت شکمش را با شمشیر می‏دریدند و او گرفتار یک مرگ تدریجى و دردناک مى‏شد؛ زیرا در این صورت روده‏هاى وى بر صورتش مى‏ریخت و او مى‏بایست آن‏ها را در شکم خود فرو برد و سرانجام با وضع فجیعى جان مى‏سپرد.
 
 
 

7ـ اعدام با درخت در دوره قاجاریه :

 
 
 
سر دو درخت که خم کرده و هر کدام را به یک پای مجرم مى‏بستند و آن‏گاه درختان را رها مى‏کردند تا به حالت فنرى و با فشار زیاد به وضع طبیعى خود برگردند و بدن متهم دریده شود.
 
 
 

8ـ اعدام در دین اسلام :

 
 
 
با توجه به منابع فقه اسلامی روشهای اعدام با توجه به نوع جرم تعیین می شود. شایعترین روشهای اعدام در شرع اسلام عبارتند از : سنگسار، قطع سر با شمشیر، آتش زدن، صلب(در صورت زنده ماندن فرد مصلوب آزاد می شود) ، خراب کردن دیوار بر مجرم، پرتاب کردن از بلندی با دست و پای بسته.
 
 
 

9ـ اعدام با صندلی الکتریکی:

 
 
 
بعد از این که مجرم را به اتاق اعدام آوردند او را بر روی صندلی الکتریکی بوسیله نوارهای چرمی که از قفسه سینه، ران، پاها و بازوهای متهم میگذرد محکم می بندند.بعد دو الکترود مسی اضافه می شود. یکی از این الکترود ها را به یکی از پاهای مجرم که قبلا تراشیده شده می بندند. الکترود مسی دیگر را به نوعی کلاه خود که روی سر مجرم گذاشته می شود وصل می کنند. سر و پای مجرم را به خاطر اینکه گذر جریان الکتریکی راحتتر باشد می تراشند. البته قبل از آن الکترود ها را با آب شور یا نوعی ژله مخصوص مرطوب می کنند تا هم جریان راحت تر عبور کند و هم از آتش گرفتن جلوگیری کند. بعد از آن صورت مجرم را بوسیله پارچه سیاه یا یک تکه چرم می پوشانند. بعضی مواقع روی مجرم را نیز بوسیله یک پارچه می پوشانند. سپس جلاد دکمه‌ای را که بر روی تابلو کنترل قرار دارد فشار می دهد تا شک اول را به مجرم وارد کند. ولتاژی حدود 1700 تا 2400 ولت که حدود سی ثانیه تا یک دقیقه به او وصل می شود. که زمان و مقدار ولتاژ به صورت خودکار تنظیم می شود. معمولا دود از سر و پای مجرم که الکترود به آن وصل است بلند می شود. بعد از آن دکتر بالای سر او می رود تا از مرگ وی مطﻤﺌﻦ شود اگر مجرم نمرده بود شوک بعدی را این بار قوی تر وارد می کنند. واکنش فیزیکی بدن در مقابل این درجه حرارت و عبور جریان عبارت اند از بالا و پایین شدن شدید قفسه سینه، صدای خرخر حنجره، کف کردن دهان و بالا آورن خون، سوختن مو و پوست و در آخر بیرون آمدن مدفوع از بدن.
 
 
 

10ـ اعدام با تزریق مرگبار :

 
 
 
تاریخچه پیشنهاد تزریق مرگبار به عنوان نوعی از اعدام به اواخر قرن نوزدهم برمی گردد. آلمان نازی در دوره جنگ جهانی دوم از این روش بصورت گسترده در کنار روش‌های دیگر کشتار استفاده می‌کردند. مواد سدیم ساپیونتال(داروی بیوش کننده)، پانکرودیم برمید(فلج کننده و بازدارنده تنفس)، و پتاسیم کلرید (باز دارنده ضربان قلب) به ترتیب به فرد اعدامی تزریق می‌شود. یک دستگاه ثبت ضربان قلب به شخص اعدام شونده متصل می‌باشد تا زمان مرگ مشخص شود.
 
 
 

11ـ اعدام بوسیله گاز مرگبار :

 
 
 
در این روش محکوم به مرگ،  درون اتاق مخصوص،  به صندلی بسته میشود . کف اتاق محفظه ایست که درون آن قرصهای سیانید پتاسیم (KCN) قرار می گیرد . اعدام کننده ها سه نفر هستند و هر یک کلیدی را می زنند و در نهایت با زدن کلید سوم ، اسید سولفوریک از طریق لوله ای که به محفظه متصل است ، وارد ظرف حاوی قرصهای سیانید شده و گاز مرگبار سیانید هیدروژن تولید می شود. قبل از اعدام به شخص گفته می شود که با شروع اعدام چند نفس عمیق کشیده تا سریعتر از هوش برود و درد کمتری را تحمل کند . بعد از تمام شدن اعدام از گاز آمونیاک برای تمیز کردن اتاق گاز استفاده می شود.
 
 
 

12ـ اعدام با دار زدن :

 
 
 
یکی از روش‌های اعدام است که باعث شکستن ستون فقرات و گردن و در نتیجه آسیب شدید بصل النخاع می شود و موجب ایست دستگاه تنفسی بدلیل فلج شدن ششها می شود. البته اگر طول طناب کم انتخاب شده باشد، شکستن گردن اتفاق نمی‌افتد و وی با خفه‌شدن کشته می‌شد و در حالتی که طول طناب بسیار زیاد باشد،‌ سر از بدن جدا خواهد شد. در ایران برای دار زدن محکومین از روش سقوط کوتاه و معلق کردن استفاده می شود. اعدام های در زندان معمولا به روش سقوط کوتاه هستند یعنی فرد از جایی آویزان می شود و طناب به دور گردن و زیر پای او چهارپایه ای که معمولا ارتفاع آن از یک متر نمی کند قرار می دهند و بعد با برداشتن چهارپایه منجر به سقوط وی می شوند و این سقوط معمولا کمتر از یک متر است و مرگ در این حالت بیشتر بر اثر خفگی و قطع شریان حیاتی رخ می دهد و محکوم مدتی را تا مرگ درد می کشد. اما در اعدام هایی که در ملا عام انجام می شود عموما از جرثقیل استفاده می شود و از روش معلق کردن، که در آن فرد به جرثقیل متصل می شود و بعد در هنگام اجرای حکم محکوم توسط جرثقیل به بالا کشیده می شود این روش نیز منجر به قطع شدن گردن نمی شود و مرگ بر اثر فشار طناب بر گردن محکوم و قطع شریان های حیاتی وی می باشد. معمولا فرد بعد از بالا کشیده شدن مدتی را در بین آسمان و زمین دست و پا می زند تا سرانجام بعد از چند ثانیه جان بدهد.
 
 
 

13ـ سوزانیدن در آتش:

 
 
 
یک روش اعدام است که در هند، یونان، روم، ایران و مصر باستان رواج داشته‌است. در هند باستان، این نوع اعدام به نام جآوهر، ساتی، ریزهج انجام می‌شده‌است. در قرون وسطا معمولاً برای اعدام جادوگران، آن‌ها را در آتش می‌سوزانیدند. ژاک دو مولای، ژان هوس، ژاندارک، پاتریک هامیلتون، ویلیام تیندال، میشل سرویت، گیوردانو برونو، از مهم ترین افرادی هستند که در آتش سوزانیده شده‌اند.
 
 
 

14ـ تیر باران:

 
 
 
یکی از راه های اجرای مجازات اعدام است . شخص محکوم به اعدام را معمولا با طناب به یک تیرک عمودی می بندند و بعد از قرائت حکم و به فرمان فرمانده جوخه آتش گلوله باران می شود . البته کیفیت اجرای تیر باران در کشورهای مختلف متفاوت است و با قوانین مختلفی اجرا می شود. اشخاص محکوم به مرگ با تیرباران معمولا نظامیان می باشند.
 
 
 

15ـ ساتی:

 
 

در هند باستان زن را پس از مرگ شوهرش می‌سوزانیدند که به این رسم ساتی گفته می‌شد. در هند باستان این رسم اهمیت فرهنگی و دینی بسیاری داشت و نشانه وفاداری زن به شوهر تلقی می‌شد. هر چند بیشتر ساتی‌ها به صورت داوطلبانه انجام می‌گرفت اما فشارهای خانوادگی و اجتماعی و اجبارها زن را به شرکت در این مراسم وا می داشت. رسم ساتی هم در بین ن عادی و هم در بین ن اشرافی رایج بود و یک فریضه دینی محسوب می‌شد. سال‌ها بعد با به قدرت رسیدن فرمانروایان مسلمان در هند ساتی نمادین به وجود آمد که در این مراسم زن بیوه در کنار شوهر مرده خود زانو می‌زد و کلماتی را که نشانه وفاداری اوست بر زبان می‌آورد؛ بدون این که مجبور به سوزانیدن خود باشد.


موسسه حقوقی

چک بی محل

«چك» از جمله اسناد لازم الاجرا و رايج نزد اشخاص مختلف جوامع بشري است كه در تمام شئون اقتصادي و مالي و مبادلات نقش و اهميت فراواني دارد. عليرغم عادي بودن اين سند و رسمي نبودن آن هر دارنده چك بسته به نوع شغل و حرفه و كار خويش از جمله كارمند و تاجر و بازاري از اين سند استفاده مي كنند.

اين در حالي است كه اهميت فراوان آن در بين ساير اسناد عادي و تجاري ديگر به خاطر ضمانت اجراي كيفري عدم پرداخت وجه آن مي باشد. با توجه به ارزش اين سند در طول سال هاي مختلف، در چندين نوبت قانون چك مصوب 16/4/1355 در سال هاي 1372 و 1375 و 1376 و در نهايت آخرين الحاقيه آن در تاريخ 2/6/1382 توسط مجلس محترم شوراي اسلامي صورت پذيرفته است. در ماده 310 قانون تجارت نيز از چك به عنوان نوشته اي ياد شده كه به موجب آن صادركننده چك وجوهي را كه نزد بانك محال عليه (بانكي كه بايد وجه را بپردازد) دارد به طور كلي يا بعضاً مسترد يا به ديگري واگذار مي نمايد.

 
شرايط شكلي چك كيفري


چك كيفري چكي است كه به تاريخ روز و در وجه شخص خاص يا به صورت حامل صادر و توسط شخص معين كه نام وي در متن چك مندرج باشد به بانك صادركننده ابراز مي گردد. اگر بر روي كلمه «حواله كرد» خط نخورده باشد شخص ديگر نيز مي تواند آن را به بانك ارائه نمايد. اين در حالي است كه چك به چند دليل با صدور گواهي عدم امكان پرداخت روبه رو مي شود كه برخي از آنها عبارتند از كسر موجودي يا عدم موجودي يا مغايرت متن چك از نظر مبلغ عددي با حروفي. مخدوش بودن چك و مغايرت امضاي صادركننده با نمونه امضاي وي در بانك و يا درج نشدن مهر شركت و كسر امضا در چك هاي چند امضايي و غيره لازم به ذكر است طبق نظرياتي مي اداره كل حقوقي قوه قضائيه چنانچه چكي در وجه شخص خاصي باشد و صادركننده چك روي كلمه «حواله كرد» را خط زده باشد شخص ديگري نمي تواند آن را وصول نمايد و فقط دريافت كننده چك مي تواند آن را وصول نمايد.

   
همچنين براساس نظريه شماره 7/8002 – 29/11/86 اداره كل حقوقي و تدوين قوانين قوه قضائيه، كسي كه چك در وجه او صادر شده مي تواند با ظهرنويسي آن را به شخص ديگري واگذار نمايد، به شرطي كه صادركننده حق انتقال چك را از وي سلب نكرده باشد (يعني در متن چك روي كلمه «حواله كرد» خط نزده باشد) در اين صورت دارنده چك با توجه به قسمت اخير ماده 2 قانون صدور چك، كسي است كه چك به نام او ظهرنويسي شده و مي تواند براي وصول آن به بانك مراجعه نمايد. ولي اگر چنين چكي بدون ظهرنويسي در اختيار ديگري قرار گيرد يا اينكه صادركننده روي كلمه «حواله كرد» در متن چك را قلم زده و حق انتقال را از دارنده سلب نموده باشد، در صورت انتقال چك به ديگري، دارنده بعدي از جمله دارندگان مذكور در قسمت اخير ماده 2 قانون صدور چك، محسوب نمي گردد و در نتيجه حق مراجعه به بانك جهت وصول وجه چك را ندارد.»

    
از سوي ديگر دارنده قانوني چك طبق ماده 11 قانون صدور چك بايد طي 6 ماه از تاريخ سررسيد به بانك مربوطه مراجعه نمايد. در صورت كسر موجودي نيز پس از صدور گواهينامه عدم پرداخت در مهلت 6 ماه موضوع بايد به مرجع قضايي اعلام شود و شكايت كيفري صرفاً عليه صادركننده چك مطرح گردد و نه ساير اشخاص مرتبط با چك (از جمله ظهرنويس و يا ضامن) مطابق ماده 8 قانون صدور چك چنانچه چك به اشخاص ثالث منتقل شود وصف كيفري آن زائل مي شود مگر آن كه انتقال قهري باشد.

  
مجازات قانوني صدور چك بلامحل

   
مطابق ماده 7 قانون صدور چك مصوب 16/4/1355 و اصلاحيه هاي بعدي آن: «صادركننده چك بلامحل به شرح ذيل محكوم خواهد شد:

    
الف – چنانچه مبلغ مندرج در متن چك كمتر از ده ميليون (10000000) ريال باشد به حبس تا حداكثر شش ماه محكوم خواهد شد.

    
ب – چنانچه مبلغ مندرج در متن چك ده ميليون (10000000) تا پنجاه ميليون (50000000) ريال باشد از شش ماه تا يك سال حبس محكوم خواهد شد.

    
ج – چنانچه مبلغ مندرج در متن چك از پنجاه ميليون (50000000) ريال بيشتر باشد به حبس از يك سال تا دو سال و ممنوعيت از داشتن دسته چك به مدت دو سال محكوم خواهد شد. در صورتي كه صادركننده چك اقدام به صدور چك هاي بلامحل نموده باشد، مجموع مبالغ مندرج در متون چك ها ملاك عمل خواهد بود.

    
تبصره: اين مجازات ها شامل مواردي كه ثابت شود چك هاي بلامحل بابت معاملات نامشروع و يا بهره ربوي صادر شده، نمي باشد.»

    
طبق ماده 10 قانون صدور چك: «اقدام فردي كه با علم به بسته بودن حساب بانكي خود مبادرت به صدور چك نمايد در حكم صدور چك بي محل خواهد بود و به حداكثر مجازات مندرج در ماده 7 محكوم خواهد شد و مجازات تعيين شده غيرقابل تعليق است.»

   
ب- شرايط شكلي چك حقوقي:

   
براساس ماده 13 قانون صدور چك «در چند مورد صادركننده چك قابل تعقيب كيفري نيست.

   
الف- «در صورتي كه ثابت شود چك سفيد امضا داده شده باشد.» يعني اگر چك بدون درج مبلغ و تاريخ (هر دو شرط) باشد ولي بايد امضا داشته باشد؛ اين چك جنبه كيفري ندارد.
    
ب- هرگاه در متن چك، وصول وجه آن منوط به تحقق شرطي شده باشد.» اگر در چك شرايطي ازجمله اين كه درج شده باشد بابت تنظيم سند يا انعقاد عقد خاصي از عقود معين يا غيرمعين شرط شده باشد اين چك نيز جنبه كيفري ندارد.
    
ج- «چنانچه در متن چك قيد شده باشد كه چك بابت تضمين انجام معامله يا تعهدي است.» در بعضي از معاملات عرفاً براي حسن انجام كار و تعهد چك به عنوان سند تضمين ارائه مي شود كه اين چك نيز از حيث جنبه كيفري مورد حمايت قانون نمي باشد.
    
د- «هرگاه بدون قيد در متن چك ثابت شود كه وصول وجه آن منوط به تحقق شرطي بوده يا چك بابت تضمين انجام معامله يا تعهدي است.» بدين معني است كه حتي اگر در متن چك انجام عملي يا واقع شدن شرطي پيش بيني شده باشد اما در چك درج هم نشده باشد. ولي بتوان آن را اثبات نمود باز هم چنين چكي جنبه كيفري ندارد.
    
هـ - «در صورتي كه ثابت گردد چك بدون تاريخ صادرشده و يا تاريخ واقعي صدور چك مقدم بر تاريخ مندرج در متن چك باشد.» اگر چك در زماني صادر شده باشد كه روز سررسيد چك نباشد و به بيان ساده تر اگر چك تاريخ تنظيم و سررسيد آن همزمان نباشد و صادركننده چك بتواند به هر دليل اين موضوع را از طريق دلايل اثبات دعوا در دادسرا يا دادگاه بوسيله فاكتور يا قرارداد و يا شاهد بتواند اين امر را اثبات كند چنين چكي نيز داراي وجهه كيفري نمي باشد.
    
همانگونه كه پيشتر نيز بيان شد چك هاي ناشي از معاملات نامشروع و ربوي نيز داراي وصف كيفري چك بلامحل نمي باشند.


    
نحوه طرح دعواي حقوقي چك


1-ازطريق اجراي ثبت اسناد رسمي: در اين مرجع فقط مي توان از اموال بدون معارض و خارج از مستثنيات دين شخص صادركننده مال توقيف نمود و نه ساير مسئولين پرداخت وجه چك ازجمله ضامن و ظهرنويس. طبق ماده 2 قانون موصوف واحد اجراي ثبت نيز درصورتي دستور اجرا صادر مي كند كه مطابقت امضاي چك با نمونه امضاي صادركننده در بانك از طرف بانك گواهي شده باشد و چك مذكور متعلق به يكي از بانك هاي مجاز كشور باشد.
    
2- مراجعه به دادگاه حقوقي صالحه: درخصوص تعيين و تشخيص دادگاه صالح بايد گفت براساس راي وحدت رويه رديف 22/83 به شماره 688- مورخ 23/3/1385 هيات محترم عمومي ديوان عالي كشور: . دارنده چك مي تواند و مختار است به دادگاه محل وقوع عقد يا قرارداد يعني محل صدور چك، يا به دادگاه محل انجام تعهد، يعني محل استقرار بانك صادركننده چك و يا با عنايت به قاعده عمومي صلاحيت نسبي موضوع ماده 11 قانون آئين دادرسي دادگاه هاي عمومي و انقلاب در امور مدني براي اقامه دعوي به دادگاه محل اقامت خوانده مراجعه كند.

«درخصوص حقوقي شدن چك برخلاف نظر برخي اشخاص كه از اين موضوع راضي نمي باشند؛ بايد گفت: در اين صورت قبل از رسيدگي ماهيتي؛ امكان صدور قرار تامين خواسته و اجراي آن قبل از ابلاغ به خوانده برابر بند ج ماده 108 و ماده 117 قانون آئين دادرسي دادگاه هاي عمومي و انقلاب در امور مدني از اموال بدهكار و سايرين وجود دارد صرف نظر از امكان محكوميت صادركننده به پرداخت اصل وجه چك با تقاضاي دارنده چك و اجراي شرايط قانوني مثل اجراي مفاد ماده 315 قانون تجارت مصوب 13/2/1311 درخصوص رعايت موارد قانوني 15 روزه و در مواردي 45 روزه مربوط به واخواست و برگشت زدن چك از تاريخ سررسيد؛ دادگاه نسبت به محكوميت ساير مسئولين تاديه وجه چك مثل ضامن يا ضامنين بطور تضامني و همچنين نسبت به مسئوليت ظهرنويس (پشت نويس چك) حكم صادر مي نمايد و همچنين به جبران خسارات دادرسي و حق الوكاله وكيل و در صورت انجام كارشناسي جبران هزينه آن و خسارات تاخير تاديه در صورت رعايت شرايط قانوني مندرج در ماده 522 قانون آئين دادرسي مدني از زمان مطالبه وجه چك از بانك؛ لغايت زمان اجراي كامل دادنامه محكوميت بدهكار حكم صادر مي نمايد. در صورت عدم پرداخت نيز محكوم نسبت به توقيف اموال بدهكار و ساير اقدامات اجرايي ازجمله اعمال ماده 2 قانون نحوه اجراي محكوميت هاي مالي اقدام مي نمايد. پس ملاحظه مي شود كه از طريق اجراي جنبه حقوقي چك نيز طلبكار مي تواند به حقوق خويش دست يابد.

 


موسسه حقوقی

ارتباط اجرت المثل و شرط تنصيف دارايي

دعاوي مربوط به خانواده از جمله مباحث حقوق مدني است كه با توجه به طبع خاص خود و آثار و عواقب اجتماعي و فردي از جايگاه ويژه اي برخوردار است .

دعاوي مربوط به خانواده از جمله مباحث حقوق مدني است كه با توجه به طبع خاص خود و آثار و عواقب اجتماعي و فردي از جايگاه ويژه اي برخوردار است.

يكي از مسائل مطرح در محاكم خانواده آن است كه قانون اصلاح مقررات طلاق مصوب 1371 براي زوجه در قبال كارهايي كه شرعاَ بر عهده او نبوده و در دوران زندگي مشترك در منزل زوج انجام داده است اجرت المثل قرار داده است . همچنين چنانچه ضمن عقد نكاح شرط نصف دارايي كه جزء شروط ضمن عقد مندرج در نكاحنامه رسمي است مورد توافق زوجين قرار گيرد و زوج اين تعهد را ضمن عقد پذيرفته و امضا كند آيا حين طلاق زوجه بر دريافت اجرت المثل مستحق نصف دارايي زوج نيز هست و يا صرفاَ يكي ازآنها به زوجه تعلق مي گيرد ؟
براي تبيين اين موضوع لازم است ابتدا به تعريف مختصري از اين دو موضوع بپردازيم و سپس دلايل موافقان و مخالفان اجتماع دو حق مذكور را مورد بررسي قرار دهيم .

الف) اجرت المثل

در روابط حقوقي و اجتماعي بين اشخاص ، قانونگذار در اغلب قوانين كيفري ، مدني و شكلي سعي در تعيين اختيارات و حق و تكليف متقابل براي افراد جامعه را دارد و مانند ريسماني مستحكم روابط دانه هاي ريز و درشت تسبيح جامعه را به نظم و انظباط كشانده است . روابط بين اعضاي خانواده بويژه زن و شوهر نيز تابعي از اين قاعده بوده و مقنن در قوانين متعددي سعي در تشريح و تبيين حقوق و روابط متقابل زوجين دارد و يكي از حقوق متعلق به زوجه اجرت كارهايي است كه وي در طول دوران زندگي مشترك در منزل شوهر انجام مي دهد . در واقع مقنن با قائل شدن احترام براي عمل زوجه و قاعده كلي وم پرداخت اجرت براي كارهاي داراي اجرت مستنبط از ماده 336 قانون مدني در تبصره 6 ماده واحده قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق مصوب آبان 1371 مجمع تشخيص مصلحت اختصاصاَ به اجرت المثل زوجه پرداخته است و دريافت اجرت المثل را مقيد به شروط ذيل نموده است .

1- كارهاي انجام شده توسط زوجه به عهده وي نباشد .
2- به دستور زوج و با قصد عدم تبرع انجام شده باشد .
3- طلاق به درخواست زوجه نباشد .
4- علت درخواست طلاق از ناحيه زوج ، تخلف زوجه از انجام وظايف همسري وي و سوء رفتار و اخلاق وي نباشد . بند ب تبصره 6 ماده واحده قانون اصلاح مقررات طلاق به دادگاه اين اختيار را داده تا چنانچه با فقدان شرايط قانوني فوق الذكر زوجه را مستحق دريافت اجرت المثل نداند مبلغي را به عنوان نحله ( بخشش ) از اموال زوج به زوجه بدهد .

ب) شرط تنصيف دارايي

عقود به دو دسته معين و نامعين تقسيم مي شوند . عقود معين آن دسته از توافقات و قراردادهايي است كه عنوان ، شرايط و اوصاف آن در قانون ذكر شده و حق و تكليف طرفين عقد به طور كلي و شرايط صحت و بطلان آن آورده شده است مثل عقد اجاره ، بيع ، وديعه ، عاريه ، وكالت و غيره و نقطه مقابل آن عقود و توافقات بين اشخاص است كه در قانون تحت عنوان قراردادهاي خصوصي آمده است و فاقد عنوان خاص در قوانين موضوعه است اين توافقات عقود نامعين ناميده شده و طبق ماده 10 قانون مدني چنانچه مخالف شرع و قانون نباشد نافذ است .
در كنار عقود و در بيان شرايط اجراي عقد و يا اوصاف موضوع مورد توافق طرفين عقد شرايطي را كه لازم مي بينند با مورد توافق خود مي افزايند كه اصطلاحاَ شروط ضمن عقد گفته مي شود و جز در مورد مصاديق ماده 233 قانون مدني بين متعاملين لازم الاتباع است عقد نكاح بعنوان يكي از عقود معين با شرايط مشروح در جلد دوم قانون مدني كه مواد 1034 تا 1132 را در بر مي گيرد مورد توجه مقنن بوده و به تبيين و تشريح نحوه وقوع و احكام آن و همچنين حقوق و تكاليف طرفين عقد ( زوجين ) پرداخته است. در عقد نكاح نيز مانند ساير عقود معين طرفين عقد مي توانند شرايط و اوصافي كه مبطل عقد نباشد تبيين و بر آن توافق نمايند و پس از توافق طبق قواعد فقهي و حقوقي مم به رعايت و اجراي آن هستند كه يكي از اين شروط شرط نصف دارايي است كه در دهه اخير مورد توجه متقاضيان ازدواج بوده و در سندهاي نكاحيه ، بندي را به صورت چاپي به خود اختصاص داده و زوج با امضاي شرط متعهد مي شود در صورت طلاق و با شرايط مصرح در آن بند تا نصف دارايي خود را به زوجه بدهد .
با ذكر اين مقدمه به بيان نظرات مختلف در قابل جمع بودن اين دو حق و يا غير قابل اجتماع بودن آن مي پردازيم و ابتدا به تشريح نظر مخالفان اجتماع اين دو حق مي پردازيم .

دلايل مخالفان

مخالفان نظريه قابل جمع بودن اجرت المثل و شرط نصف دارايي عقيده دارند كه اول : مبناي ايجاد اين دو عقد نكاح بوده و شرايط و اوصاف كلي آن در قانون مدني و در قوانين خاص خانواده از جمله تبصره 6 ماده واحده اصلاح مقررات طلاق تصريح گرديده است و نظر مقنن بر عدم امكان اجتماع اين دو حق مي باشد اين دو گروه معتقدند اجرت المثل و نصف دارايي هر دو از حقوق مالي مي باشد كه منشاء آن عقد نكاح است قابل جمع نيستند و زوجه حق مطالبه يكي را دارد زيرا در متن تبصره 6 قانون مذكور تصريح گرديده ( چنانچه ضمن عقد يا عقد خارج لازم در خصوص امور مالي شرطي شده باشد طبق آن عمل مي شود در غير اين صورت . ) فلذا نظر مقنن اين بوده كه در قبال اجرت كارهاي انجام شده توسط زوجه ابتدا براساس توافق آنها سعي در تصالح گردد و در صورت عدم تصالح به شرط اام آور ضمن عقد رجوع شود و چنانچه شرطي ضمن عقد باشد زوجه مي تواند اجرت المثل يا نحله را دريافت نمايد .
دوم – اجرت المثل در قبال زحماتي كه زوجه در طول زندگي مشترك متحمل شده است به وي پرداخت مي گردد . پس ديگر او نسبت به اموال زوج حقي كه قابل مطالبه باشد ندارد و زماني مي تواند مطالبه اموال تحصيل شده توسط زوج را بنمايد كه در تحصيل و افزايش آن اموال ، سهمي داشته باشد و وقتي زوجه اجرت زحمات خود را دريافت مي دارد ديگر پرداخت مالي مازاد بر آن خلاف قانون و عدالت است و اجحاف در حق زوج است .
سوم – با توجه به صراحت قانون نظر معارض با آن اجتهاد در برابر نص است .

دلايل موافقان

عده اي معتقدند كه اين دو حق با يكديگر قابل جمع است و زوجه با فرض وجود شرايط قانوني مي تواند هم اجرت المثل و هم شرط نصف دارايي را مطالبه نمايد . براساس نظريه اين دو گروه :


1) تكليف محاكم در ابتدا دعوت به صلح و توافق بين زوجين است و چنانچه سازش حاصل نگردد اصل بر اين است كه محاكم مم به رعايت شرط ضمن عقد بوده و با فرض وجود شرط ضمن عقد نسبت به حقوق مالي بايد براساس شرط عمل شود و چنانچه شرطي نبود با استناد به تبصره 6 ماده واحده قانون اصلاح مقررات طلاق زوجه مي تواند اجرت المثل دريافت دارد در حاليكه از رويه جاري در محاكم چنين چيزي مسفاده نمي گردد و به محض طرح دعوي طلاق از سوي زوج متقابلاَ با درخواست يا دادخواست زوجه و حتي در صورت صدور حكم غيابي بودن حكم ، بدون درخواست زوجه براي تعيين حقوق و تعيين اجرت المثل قرار ارجاع به كارشناس مي گردد .


2) مبناي ايجاد حق و تكليف بين اشخاص، شرع و احكام دين و يا قوانين موضوعه اجتماعي و يا توافق بين اشخاص و اراده ايشان است . و در صورت تعدد و تفاوت مباني موجد حق نمي توان بين آنها قائل به تضاد و تعارض گرديد مگراينكه به تضاد بين آنها تصريح شده باشد كه در موضوع ما نحن فيه مبناي اجرت المثل شرع بوده و قانون است چون قانون مدني منشاء شرعي دارد در حاليكه شرط نصف دارايي ناشي از توافق و اراده متعاملين ( طرفين عقد ) بوده و مبناي عقدي دارد و اين شرط نيز منطبق با جهت عقد بوده و تعارض با قانون ندارد و بين طرفين لازم الاجراست .
3) در صورت وجود حقوق متعدد و غيرمعارض ، اصل بر وم اجتماع ( جمع كردن ) حقوق و عدم زوال حق است و تا زماني كه شرط يا وصف باطل نبوده و يا مفسد عقد نباشد تمامي شروط و اوصاف مورد توافق طرفين بين ايشان و قائم مقام متعاملين لازم الرعايه است و رعايت عدالت هم اقتضاء در اجراي تعهدات طرفين عقد است چه اينكه آنها با ميل و اراده و اختيار و با وصف علم و اطلاع و اهليت كامل به آن تراضي نموده اند .
4) بر فرض اينكه مطالبه همزمان دو حق ( اجرت المثل و نصف دارايي ) ظاهراَ اجحاف در حق زوج باشد اصل لازم الاجرا بودن قوانين پس از تصويب و انتشار و اصل اطلاع افراد جامعه و نيز اصل لازم الرعايه بودن عقود و شروط ضمن عقد و حاكميت قاعده اقدام ايجاب مي نمايد زوج را كه با علم و اطلاع عليه خود و اموالش اقدام نموده مكلف به ايفاي حق زوجه نمائيم زيرا تا زماني كه حقي به وجود نيامده اصل بر عدم تعهد و اام است ولي زماني كه حق ايجاد شد اصل بر بقاء آن و وم اجراي آن منطبق با ماده 10 قانون مدني است .


5) حقوق شرعي و قانوني حقوقي است كه در تبصره 3 قانون ماده واحده اصلاح مقررات طلاق به عنوان حقوق معين و متعلق به زوجه تعيين گرديده و حقوق نامعين كه بسته به اراده و توافق زوجين است مي تواند متنوع و متعدد باشد اين دو حق نمي تواند جايگزين يكديگر شوند و نظر مقنن در تبصره 6 از ( حقوق مالي ) همان حقوق مالي معين در قانون بوده كه ممكن است براساس توافق زوجين ساقط و يا ترتيب خاص در پرداخت آن داده شود مثلاَ مهريه از ابتدا مشروط به مطالبه زوجه و استطاعت زوج نمايند و يا استطاعت زوج را ساقط و به محض مطالبه مم به تأديه شود يا پدر زوج در صورت عدم تأديه ضامن پرداخت گردد و يا اينكه براي براي اجرت المثل زوجه مبلغ خاص تعيين شده و يا اينكه عوض معلوم ديگري شرط گردد لذا مرجع ضمير مقنن در تبصره 6 از امور مالي به حقوق و امور مالي معين و قانوني برمي گردد نه امور مالي نامعين و شرط شده.


6) تبصره 6 ماده واحده قانون اصلاح طلاق ، دادگاه را مم نموده تا ابتدا سعي در تصالح نمايد و در صورت عدم تصالح چنانچه ضمن عقد و يا عقد خارج لازم شرطي شده باشد به شرط عمل نمايد در غير اين صورت اجرت المثل را تعيين نمايد . با دقت در متن تبصره مذكور مي بينيم كه مقنن نظر به حقوق مالي پيش بيني شده به تعبير ديگر حق محاسبه نشده زوجه داشته است زيرا حقوق غيرعقدي قابل مصالحه هستند در حالكيه در شروط ضمن عقد حق ، مورد توافق زوجين مقيد و مشخص شده است و حق مسلمي است كه قبلاَ مورد تصالح قرار گرفته ولي اجرت المثل حق اشخاص است كه در صورت وجود شرايطي خاص قابل مطالبه است و چنانچه آن شرايط وجود نداشته باشد جايگزين آن واقعه حقوقي ديگري به نام « نحله » است نه « نصف دارايي » در نتيجه حقوق مالي اشخاص را نمي توان جايگزين حقوق مسلم و معلوم نمود .


7) مداخله مقنن و حاكم در روابط و امور اشخاص جز با رعايت مصلحت در امور عامه و رعايت حقوق اجتماع جايز نيست و لذا در حقوق صغار و محجورين و ورشكستگان مجاز به مداخله در حقوق و امور شخصي است و در روابط عادي بين اشخاص رشيد و داراي اهليت ، اصل بر اين است كه خود اشخاص بهتر از ديگران حتي مقنن ، مصلحت و منفعت خود را در نظر دارند .


8) چنانچه منظور از عدم اجتماع اين دو حق اجراي عدالت باشد با فرض عدم قبول و مستندات هفتگانه سابق الذكر ، در متن شروط ضمن عقد لفظ دارايي كه به صورت چاپي در سندهاي نكاحيه آمده قيد شده ( . تا نصف دارايي ) فلذا از يك درصد دارايي زوج تا پنجاه درصد را شامل مي گردد . دادگاه با توجه به اوضاع و احوال مالي و شخصي زوجين مي تواند احقاق حق نمايد ولي چنانچه اين حق را براي زوج قائل نشويم آنجائي كه اجرت المثل جبران زحمات زوجه را نكند عدالت را چگونه نسبت به زوجه اجرا كنيم و حق او را بگيريم لذا با قرار دادن اين ابزار و توسعه اختيار قاضي در تصميم گيري راه را در اجراي بهتر عدالت و احقاق حقوق اصحاب دعوي توسعه دهيم نه اينكه با مضيق كردن يك طرف ، ميدان را نسبت به طرف ديگر دعوي باز بگذاريم .


موسسه حقوقی

شرایط جدید مهریه و ازدواج موقت


لایحه حمایت از خانواد‌‌ه تیر ۱۳۸۶ به پیشنهاد‌‌ قوه‌قضاییه د‌‌ر جلسه هیات د‌‌ولت محمود‌‌ احمد‌‌ی‌نژاد‌‌ تصویب و به مجلس ارسال شد‌‌ اما با ورود‌‌ این لایحه به صحن علنی مجلس و اعلام جزییات بیشتری از آن د‌‌ر رسانه‌ها، فعالان اجتماعی، حقوقد‌‌انان و فعالان حوزه ن انتقاد‌‌ات گسترد‌‌ه‌ای را متوجه آن کرد‌‌ند‌‌ و گفتند‌‌ این لایحه نه‌تنها د‌‌ر راستای حمایت از خانواد‌‌ه نیست بلکه به فروپاشی بنیان خانواد‌‌ه د‌‌ر ایران هم منجر می‌شود‌‌.

جنجال‌برانگیزترین پیشنهاد‌‌ این لایحه ماد‌‌ه‌ای بود‌‌ که به مرد‌‌ان اجازه می‌د‌‌اد‌‌ بد‌‌ون اجازه از همسر اول، همسر د‌‌یگری اختیار کنند‌‌. د‌‌ر لایحه‌ای که به تایید‌‌ شورای نگهبان رسید‌‌ه و اکنون حکم قانون د‌‌ارد، ‌‌ این بند‌‌ حذف شد‌‌ه اما بند‌‌ د‌‌یگری جایگزین آن شد‌‌ه است که به گفته وکلا به اینکه این قوانین به ازد‌واج موقت که همواره د‌ر ایران امری پوشید‌ه و غیر رسمی بود‌ه رسمیت می‌د‌‌هد‌‌ اما از سوی د‌‌یگر نمایند‌‌گان مجلس معتقد‌‌ند‌‌ این قانون و مواد‌‌ آن د‌‌رباره ازد‌‌واج موقت د‌‌ر راستای حمایت از نی است که د‌ر اثر ازد‌واج موقت آسیب می بینند‌ و امکان حمایت از حقوق خود‌ را ند‌ارند‌.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، د‌‌رباره آخرین تغییرات و د‌‌رواقع قانون حمایت از خانواد‌‌ه که به گفته او تا پایان امسال ابلاغ می‌شود‌‌، گفت: «براساس این قانون د‌‌ر ارتباط با ازد‌‌واج موقت زوج مکلف شد‌‌ه ازد‌‌واج موقت را ثبت کند‌‌، د‌‌ر حالی که تا پیش از این اامی برای ثبت ازد‌‌واج موقت وجود‌‌ ند‌‌اشت. اما د‌‌ر قانون جد‌‌ید‌‌ اام به ثبت ازد‌‌واج موقت برای اولین‌بار پیش‌بینی شد‌‌ه است. براساس این قانون مرد‌‌ مم به ثبت ازد‌‌واج موقت است؛ از جمله این‌که زن بارد‌‌ار شود‌‌ و این‌که د‌‌ر هنگام ازد‌‌واج موقت توافقی بین زوج و زوجه برای ثبت آن وجود‌‌ د‌‌اشته باشد‌‌ و زن بتواند‌‌ این توافق را ثابت کند‌‌. از نگاه ما این حمایت از نی است که ممکن است د‌‌ر ازد‌‌واج موقت آسیب ببینند‌‌.»

براساس قانون جد‌‌ید‌‌، ن برای د‌‌ریافت مهریه بیش از ۱۱۰ سکه هم با محد‌‌ود‌‌یت‌هایی مواجه خواهند‌‌ شد‌‌،  «د‌‌ر بحث اعمال ماد‌‌ه ۲ نحوه اجرای محکومیت‌های مالی د‌‌رباره مهریه، شورای نگهبان موافقت کرد‌‌ه برای مطالبه مهریه بالاتر از ۱۱۰ سکه امکان بازد‌‌اشت زوج وجود‌‌ ند‌‌ارد‌‌، هرچند‌‌ که امکان مطالبه آن برای زوجه ممکن است اما کسی به د‌‌لیل ناتوانی د‌‌ر پرد‌‌اخت بیش از ۱۱۰ سکه به زند‌‌ان نخواهد‌‌ افتاد‌‌.»

د‌‌ر پاسخ به این پرسش که آیا این قانون عطف به ماسبق و زند‌انیان مهریه پیش از تصویب این قانون به زند‌ان افتاد‌ه‌اند‌می شود‌، گفت: «بله این قانون مشمول محکومان مهریه ای که الان هم د‌ر زند‌ان هستند‌ خواهد‌ شد‌.»

ماد‌‌ه چالش‌برانگیز د‌‌یگر د‌‌ر لایحه حمایت از خانواد‌‌ه ماد‌‌ه‌ای بود‌‌ که به زن اجازه می‌د‌‌اد‌‌ هنگام طلاق هزینه‌هایی را که د‌‌ر خانواد‌‌ه و سال‌های زند‌‌گی مشترک د‌‌اشته عینا از زوج مطالبه کند‌‌. براساس ماد‌‌ه ۳۰ لایحه حمایت از خانواد‌‌ه اگر زوجه د‌‌ر د‌‌وران زند‌‌گی مشترک از مال خود‌‌ش د‌‌ر زند‌‌گی شوهر هزینه کرد‌‌ه باشد‌‌، از آن‌جا که نفقه از اامات شوهر است، زن می‌تواند‌‌ د‌‌ر هنگام متارکه و طلاق هزینه‌هایی را که صرف کرد‌‌ه، مطالبه کند‌‌.

این ماد‌‌ه که پیش از این مورد‌‌ اعتراض شورای نگهبان قرار گرفته بود‌‌ د‌‌ر آخرین د‌‌ور بررسی‌ها اصلاح شد‌‌. شورای نگهبان به ماد‌‌ه ۳۰ د‌‌و ایراد‌‌ گرفت، یکی این‌که اولا اگر مالی از طرف زوجه د‌‌ر زند‌‌گی مشترک مصرف شد‌‌ه باید‌‌ مشخص بشود‌‌ که با اذن یا فرمان شوهر بود‌‌ه است یا خیر، زیرا اگر بد‌‌ون اذن یا فرمان شوهر هزینه شد‌‌ه باشد‌‌ حقی برای مطالبه وجود‌‌ ند‌‌ارد‌‌.

نکته د‌‌یگر این بود‌‌ که باید‌‌ ثابت شود‌‌ زوجه به قصد‌‌ تبرع د‌‌ارایی خود‌‌ را هزینه نکرد‌‌ه است، یعنی قصد‌‌ این را ند‌‌اشته که د‌‌ارایی خود‌‌ را رایگان مصرف کند‌‌ بلکه قصد‌‌ د‌‌اشته باشد‌‌ بعد‌‌ا ما‌به‌ازایی د‌‌ر مقابل آن د‌‌ریافت کند‌‌، د‌‌ر چنین صورتی زن حق مطالبه اموال مصرف‌شد‌‌ه خود‌‌ را د‌‌اراست، د‌‌ر غیراین‌صورت حقی بر ذمه شوهر نیست.

رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی د‌‌ر این باره گفت: «شورای نگهبان با این ماد‌‌ه قانونی به صورت مشروط موافقت کرد‌‌ه است به این ترتیب که ن می‌توانند‌‌ این هزینه‌ها را مطالبه کنند‌‌ مشروط به این‌که زن ثابت کند‌‌ قصد‌‌ عد‌‌م تبرع د‌‌اشته یا نمی‌خواسته رایگان هزینه کند‌‌ یا این‌که اگر از طرف شوهر اذن د‌‌اشته برای خرید‌‌ یا هزینه‌کرد‌‌ن به این ترتیب می‌تواند‌‌ هزینه‌های صرف‌شد‌‌ه را مطالبه کند‌‌.»

اگر قانون سال ۱۳۵۳ نسخ شد‌‌ه باشد‌‌ از نظر قانونی هیچ منعی وجود‌‌ ند‌‌ارد‌‌ و مرد‌‌ان می‌توانند‌‌ زن بگیرند‌‌. قبلا براساس آن قانون مرد‌‌ باید‌‌ رضایتنامه زن را می‌د‌‌اشت و ثابت می‌کرد‌‌ چون زن تمکین نمی‌کند‌‌ نیاز به ازد‌‌واج د‌‌وم د‌‌ارد‌‌ اما با نسخ این قانون د‌‌یگر مانعی وجود‌‌ ند‌‌ارد‌‌. مقصود‌‌ ارزنی ماد‌‌ه ۱۶ قانون سال ۱۳۵۳ است که به مرد‌‌ان اجازه ازد‌‌واج مجد‌‌د‌‌ بد‌‌ون رضایت همسر اول را نمی‌د‌‌هد‌‌.

مجلس هشتم این ماد‌‌ه را مستثنا کرد‌‌ه بود‌‌ یعنی همه قوانین قبلی از آن جمله قانون سال ۱۳۵۳ با تصویب قانون جد‌‌ید‌‌ لغو می‌شد‌‌ند‌‌ به استثنای چند‌‌ ماد‌‌ه که یکی از آن‌ها همین ماد‌‌ه ۱۶ قانون سال ۵۳ بود‌‌. اسفنانی، سخنگوی کمیسیون و حقوقی مجلس، اما د‌‌ر این‌باره می‌گوید‌‌: قانون مورد‌ اشاره یعنی قانون سال ۵۳ جزو قوانینی نیست که با تصویب این قانون نسخ شد‌ه اند‌ بنابراین‌ یعنی همچنان مرد‌‌ان برای ازد‌‌واج مجد‌‌د‌‌ نیازمند‌‌ کسب اجازه از همسرشان هستند‌‌.


موسسه حقوقی

پیشگیری انتظامی از قاچاق (مواد مخدر، اسلحه و مهمات، کالا و ارز، انسان) در قوانین ایران

هرچند کیفر، نخستین و شدیدترین پاسخ برای بی نظمی و ناامنی محسوب می شود، اما آثار ماندگاری آن از لحاظ کاهش تکرار جرم، به ویژه در مجرمین حرفه ای، به سختی مشهود است . لذا پیشگیری نه به عنوان جایگزینی برای مجازات، بلکه به عنوان راهکاری برای کنترل جرائم ، پیشنهاد بسیاری از اندیشمندان حوزه علوم جنایی و به ویژه جرمشناسی است . از سویی تحول وّقادانة مجرمین چه از نظر اندیشه مجرمانه و چه از لحاظ امکانات ارتکاب جرم به فراخور مقتضیات زمانی و مکانی ، موجب توّلد جرائم جدیدی همچون قاچاق در انواع مختلف آن شده است که متعاقب آن، جامعه نیز برای مبارزه با چنین جرمی و در جهت تامین امنیت ، ضرورت مبارزة جدّی با آن را به خوبی حس کرده است . این مهم زمانی میسر می شود که با توسل به اقدامات جدیدی از نوع پیشگیری خصوصا پیشگیری انتظامی ، چند قدم جلوتر از بزهکار حرکت کنیم . قانونگذار ایران نیز با تصویب قوانینی همچون قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصّوب ١٣٩٢، قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز مصّوب ١٣٩٠، قانون مبارزه با قاچاق انسان مصّوب ١٣٨٣ و قانون مبارزه با مواّد مخدّر مصّوب ١٣٧٦ و اصلاحی ١٣٨٩ تلاش کرده است رویکرد کنشی را بر رویکرد واکنشی مقدم دارد. پژوهش حاضر در صدد است پس از بررسی اهمیت پیشگیری از جرم، قاچاق و مصادیق آن، یکی از مهم ترین انواع پیشگیری یعنی پیشگیری انتظامی از جرم قاچاق و چالش های قانونی موجود در این زمینه را به تصویر بکشد و در نهایت راهکارهایی جهت بهبود اعمال پیشگیری مذکور ارائه کند.

خلاصه ماشینی:

"هرچنـد در سـال هـای اخیـر مـوارد دیگـری از پیشگیری همچون پیشگیری اجتماعی نیز مطرح شد و ذهن بسیاری از جرم شناسان و جامعه شناسـان را به خود معطوف کرد، اما نمی توان از نظر دور داشت که بحث پیشگیری انتظامی در مورد جرائم مهمی چون قاچاق هم چنان مورد توجه بوده و یکی از انواع پیشگیری های مطرح در حوزة ت ١- امین صارمی ، نوذر (١٣٩٣) «میزگرد تخصصی پلیس و پیشگیری اجتماعی از جرم »، مجموعه نشست های همایش ملی پلیس و پیشگیری اجتماعی از جرم، تهران ، انتشارات معاونت اجتماعی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران ، سازمان تحقیقات و مطالعات ناجا، ص ١٧٣. » از طرفی مادة (٥) نیز به طور خاص جهت پیشگیری از ارتکاب قاچاق و شناسایی آن که مسلما از مهم ترین وظایف ارگان های مذکور در مادة (٣) به ویژه نیروی انتظامی بـه عنـوان اهـرم قدرتمنـد مبارزه با قاچاق تلقی می شود، مقرر می دارد: «دولت مکلف اسـت بـه منظـور پیشـگیری از ارتکـاب قاچاق و شناسایی نظام مند آن با پیشنهاد ستاد و پس از ابلاغ رئیس جمهور سامانه های الکترونیکی و هوشمند جدید مورد نیاز جهت نظارت بر فرایند واردات ، صادرات ، حمل ، نگهداری و مبادله کالا و ارز را ایجاد و راه اندازی نماید."

وکیل مواد مخدرقاچاق


موسسه حقوقی

حذف نام همسر از شناسنامه چگونه است ؟

حذف نام همسر از شناسنامه

نوشته پیش رو توسط وکیل خانواده در خصوص حذف نام همسر از شناسنامه بعد از طلاق، و قانون حذف نام همسر از شناسنامه برای آشنایی شما عزیزان تنظیم گردیده است. حذف نام همسر از شناسنامه در ماده ۳۳ قانون ثبت احوال اشاره شده است.

حذف نام همسر از شناسنامه پس از طلاق، نگرانی خیلی از مردان و نی است که طلاق گرفته اند و تمایل دارند در شناسنامه ایشان نامی از همسر سابق و طلاق و ازدواج قبلی نباشد. این موضوع برای مردان راحتتر از ن است ولی حذف نام زوج از شناسنامه زوجه تنها در صورتی امکان‌پذیر است که در دوران عقد جدایی انجام شده باشد و دوشیزه‌ بودن زوجه مطابق احکام قضائی و سند طلاق قابل استنباط باشد.

مطابق قانون ثبت‌احوال، زوج‌هایی که رابطه شویی با یکدیگر نداشته‌اند بعد از طلاق می‌توانند نام همسر خود را از شناسنامه حذف کنند. این درحالی است که تا مدتی قبل سازمان ثبت‌احوال با بخشنامه‌ای این موضوع را فقط به خانم‌ها محدود کرده بود.

به این شکل که آنها با تائیدیه پزشکی قانونی مبنی بر باکره بودن می‌توانستند نام همسر سابق خود را از شناسنامه‌شان پاک کنند، اما دیوان عدالت اداری این بخشنامه را باطل کرد و در نتیجه این امکان برای آقایان نیز فراهم شد تا در صورتی که خانم باکره تشخیص داده شود، بتوانند نام همسر خود را از شناسنامه حذف کنند.

قانون حذف نام همسر از شناسنامه

تنها قانون حذف نام همسر از شناسنامه ماده ۳۳ قانون ثبت احوال می باشد که مقرر کرده است «کلیه وقایع ازدواج و طلاق یا مرگ زوج یا زوجه و رجوع و بذل مدت و فسخ نکاح باید در دفاتر ثبت کل وقایع ثبت شود ولی در شناسنامه به شرح ذیل انعکاس خواهد یافت در المثنی شناسنامه مرد یا زن آخرین نکاح و طلاق و یا بذل مدت و در صورت تعدد زوجات آن تعداد ازدواج که به قوت خود باقی است منعکس خواهد شد. ازدواج و طلاق غیر مدخوله در المثنای شناسنامه درج نخواهد شد.»

بنابراین، فقط بین زوجینی که بین آنها نزدیکی واقع نشده باشد، پس از طلاق می توانند در شناسنامه المثنی نام همسر قبلی و ازدواج و طلاق مربوط به آن را از بین ببرند و ماده قانونی مذکور شامل مردان و ن می شود، بنابراین پس از این رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری در صورتی که زن غیر مدخوله باشد و طلاق به آن شرایط صادر شود مرد نیز می تواند با دریافت شناسنامه المثنی نام همسر قبلی وطلاق ثبت شده را از شناسنامه حذف نماید.

حذف نام زن از شناسنامه مرد

حذف نام همسر اول از شناسنامه مرد منوط به ازدواج مجدد و نیز ثبت رسمی ازدواج و ثبت نام ایشان در شناسنامه فرد است. بنابراین به صرف انتخاب همسر و معرفی آن نمی توان از این مقرره قانونی استفاده کرد. بنابراین حذف نام زن اول از شناسنامه در این مورد صرفاً پس از وقوع ازدواج دوم و ثبت آن صورت می گیرد، لذا همسر دوم از ازدواج پیشین همسر خود مطلع خواهد شد.

همچنین در خصوص مردی که خواهان حذف نام همسر اول از شناسنامه خود باشند، اگر دادگاه در ضمن رأی به طلاق، غیرمدخوله بودن زن را اعلام کرده باشد، مرد می‌تواند با ارائه گواهی دادگاه، نام همسر اول را از شناسنامه خود پاک کند؛ اما اگر زن غیرمدخوله نباشد، در این‌صورت، حذف نام همسر از شناسنامه، ممکن نیست.

حذف نام مرد از شناسنامه زن

حذف نام مرد از شناسنامه زن کمی دشوار تر از مورد قبل می باشد ومنوط به دوشیزه بودن زن در دوران عقد که قابل اثبات توسط سند طلاق است می باشد. این مورد برای مرد هم قابل انجام است. بنابراین نی که اقدام به ازدواج های بعدی می نمایند و یا باکره نیستند نمی توانند از این قانون استفاده نمایند.

اگر زن باکره نباشد و از همسر اول خود جدا شده باشد، تا قبل از ازدواج دوم، نام همسر اول در شناسنامه وی باقی خواهد ماند و تنها پس از ازدواج دوم می‌تواند تقاضای حذف نام همسر اول را از شناسنامه خود به ثبت احوال ارائه کند.

بنابراین، در صورتی که زن غیر مدخوله باشد و دوشیزه بودن زوجه مطابق احکام قضایی و سند طلاق، قابل استنباط باشد و طلاق به آن شرایط صادر شود، هم زن و هم مرد می‌توانند با حکم دادگاه با مراجعه به ثبت احوال و تکمیل فرم های مربوطه می توان درخواست صدور المثنی داد. در این فرض نام همسر سابق حذف خواهد شد و این حکم درباره مرد نیز جاری است.

وکیل طلاق توافقی


موسسه حقوقی

تخلیه ملک مسی به چه صورت می باشد ؟

تخلیه ملک مسی

نوشته پیش رو توسط وکیل ملکی در خصوص تخلیه ملک مسی و نحوه طرح دعوی تخلیه ملک مسی و روش گرفتن دستور تخلیه برای آشنایی بیشتر شما عزیزان تنظیم گردیده است.

تخلیه ملک مسی در واقع حقی است که برای مالک ملک در نظر گرفته است که به موجب آن مالک میتواند به دلیل انقضای مدت اجاره و تخلفات مستاجر، تخلیه ملک مسی رو بخواهد. در تخلیه ملک باید توجه داشته باشیم که قرارداد اجاره تابع مقررات کدامیک از قوانین مربوط به اجاره است. به عنوان مثال چنانچه ملک تجاری مشمول قانون روابط موجر و مستاجر سال ۱۳۵۶ باشد دادگاه در خصوص صدور حکم فسخ اجاره و تخلیه باید قوانین مربوط و با استناد به مواد ۱۲ لغایت ۱۷ قانون مذکور اعمال نماید.

چنانچه ملک مسی و مشمول قانون مدنی و قانون روابط موجرو مستاجرسال ۱۳۷۶ باشد شورای حل اختلاف با بررسی شرایط شکلی اجاره نامه و تودیع مبلغ قرض الحسنه توسط موجراقدام به صدور دستور تخلیه ملک می نماید و اگر قرارداد اجاره املاک مسی فاقد شرایط شکلی اجاره نباشد موجر باید برای تخلیه به دادگاه محل وقوع ملک مراجعه و تقاضای صدور حکم تخلیه ملک مسی را از دادگاه درخواست نماید.

شرایط شکلی اجاره در قانون ۱۳۷۶

۱ – دو نسخه بودن قرارداد اجاره : به موجب ماده ۲ قانون روابط موجرو مستاجر سال۱۳۷۶ تنظیم سند اجاره در دو نسخه از شرایط اساسی آنست و به موجب تصریح قانون در قرارداد از حساسیت بالایی برخوردار است و این تکلیف حکم است و علت آن این است که طرفین به تکالیف قراردادی خویش آگاه بوده و امکان دست بردن و جعل یا الحاق قرارداد برای طرفین از بین برود.

۲ – گواهی دو نفر ذیل قرارداد : دو نفر شاهد باید مراتب وقوع عقد و صحت آن را گواهی نمایند و همچنین گواهان باید ذیل قرارداد را امضاء نمایند.

ذی نفع در تخلیه ملک مسی

به موجب ماده ۳ قانون روابط موجر و مستاجر سال ۱۳۷۶ موجر یا قائم مقام قانونی او می تواند تخلیه محل را خواستار شوند. موجر کسی است که در قرارداد اجاره حضور داشته و آن را امضاء نموده است.

بنابراین اشاره قانون به موجر یا نماینده قانونی است ولی اشاره ای به مالک ندارد علت این امر آنست که کسی با داشتن مالکیت ملک را اجاره می دهد ممکن است مالک عین باشد یا مالک منفعت باشد.

مقام صالح برای رسیدگی به دعوی تخلیه ملک مسی


۱ – مراجع قضایی ( شورای حل اختلاف، دادگاه ): برای رسیدگی به درخواست تخلیه عین مستاجره چنانچه مسی باشد و دارای شرایط شکلی اجاره (دو نسخه بودن و امضای دو شاهد ) به موجب مقررات قانون شورای حل اختلاف، شورای حل اختلاف صالح به رسیدگی است اما چنانچه شرایط شکلی اجاره رعایت نشده باشد دادگاه محل وقوع ملک صالح به رسیدگی است و مالک باید تقاضای صدور حکم تخلیه را از دادگاه بنماید.

۲ – دوایر اجرای ثبت : در صورتی که اجاره نامه به صورت سند رسمی تنظیم شده باشد به موجب ماده ۹ و ۱۱ قانون روابط موجر و مستاجر قانون سال ۱۳۷۶ و ماده ۱۱ آیین نامه سر دفتر وظیفه دارد پس از احراز هویت و صلاحیت درخواست کننده اجرائیه را ظرف ۲۴ ساعت در ۳ نسخه تهیه و با مهر ویژه اجرا منقوش و جهت اقدام به دایره اجرای اسناد رسمی ثبت محل ارسال می نماید.

 مطابق ماده ۱۲ آیین نامه اجرای ثبت ,اجرای ثبت موظف است با وصول اوراق اجرائیه از دفترخانه تنظیم کننده سند حداکثر ظرف ۲۴ ساعت نسبت به تشکیل پرونده و صدور دستور ابلاغ و تخلیه به مامور ابلاغ نماید. مستاجر موظف است ظرف ۳ روز از تاریخ ابلاغ نسبت به تخلیه اقدام نماید و موجر موظف است مبلغ ودیعه یا رسید پرداخت آن را به دایره اجرا تسلیم نماید.

نحوه طرح دعوی تخلیه ملک مسی

متقاضی تخلیه (موجر یا قائم مقام قانونی وی) باید با به همراه داشتن کپی مصدق اجاره نامه و حتی المقدور کپی مصدق سند مالکیت خویش را پیوست تقاضای تخلیه به شورای حل اختلاف مراجعه نماید. مدیر دفتر پس از بررسی مقدماتی پس از ثبت آن را به نظر قاضی شورا می رساند.

قاضی شورا پس از بررسی تقاضا و بررسی شرایط شکلی اجاره و واریز مبلغ ودیعه با قرض الحسنه دستور تخلیه ملک مسی را صادر می نماید.

    در صورتی که مستاجر مدعی حقی باشد می تواند شکایت خود را به دادگاه تقدیم نماید و پس از اثبات حق مورد ادعا میتواند دستور موقت مبنی بر جلوگیری از اجرای تخلیه را بخواهد مانند اینکه مستاجر مدعی جعلی بودن قرارداد اجاره گردد در ابن صورت مستاجر می تواند با طرح دعوی در محاکم دادگستری و ارائه رسید آن به شورای حل اختلاف موقتا جلوی اجرای حکم تخلیه را بگیرد.
    در اجرای دستور تخلیه ملک مسی نیازی به صدور اجرائیه نیست و توسط مامور ابلاغ و اجرا می گردد و فاصله زمانی تقدیم تقاضای تخلیه و اتخاذ تصمیم و صدور دستور تخلیه و اجرای آن به یک هفته محدود شده است بنابراین مقام قضایی موظف است بلافاصله پس از صدور دستور تخلیه آن را به اجرا بگذارد.
    اگر موجر مدعی ورود خسارت به مورد اجاره از سوی مستاجر یا عدم پرداخت اجاره بها با بدهی با شارژ ساختمان و غیره باشد، نمی تواند نسبت به برداشت این مبلغ از ودیعه ای که نزد اوست اقدام نماید. موجر باید برای رسیدن به حق خود به دادگاه یا شورای حل اختلاف حسب مورد مراجعه و دادخواست جداگانه تقدیم نماید و با درخواست و صدور قرار تامین خواسته مبلغ ودیعه را نزد شورا یا دادگاه توقیف نماید تا پس از قطعی شدن رای مبلغ مورد حکم از آن برداشت شود.

تقاضای مهلت از طرف مستاجر

مطابق ماده ۱۳ آیین نامه “چنانچه در زمان اجرای دستور تخلیه مراجع قضایی و دوایر اجرای ثبت به علت وقوع حوادث غیر مترقبه، مستاجر قادر به تخلیه ملک مسی نباشد و تقاضای استمهال نماید مراتب درخواست وی توسط مامور اجرا به مقام قضایی دستور دهنده گزارش می شود.

مقام قضایی صالح می تواند با تقاضای استمهال مستاجر برای یک نوبت به مدت حداکثر یک ماه موافقت  کند مستاجر تنها در هنگام اجرای دستور تخلیه می تواند درخواست خویش را از طریق مامور اجرای حکم به مقام قضایی تحویل دهد.

وکیل ملکی ملک مسی


موسسه حقوقی


تقسیم بندی انواع دعاوی ملکی

مسکن و املاک یکی از بخش‌های اساسی سرمایه گذاری مردم ایران محسوب می‌شود. گراف نیست که بگوییم؛ خرید مسکن و املاک برای بخش اعظمی‌ از مردم، همچون آرزو و رویایی ارزشمند محسوب می‌شود. در صورتی که در اکثر کشورهای توسعه یافته؛ موضوع مسکن به این حد دارای حساسیت برای آحاد جامعه نبوده و نمی‌توان از آن به عنوان دغدغه همیشگی مردم این کشورها نام برد.
خوب یا بد؛ مشکلات اقتصادی و مدیریتی، زمینه ساز حساسیت در بخش مسکن و املاک شده است. از این رو؛ شناخت و آگاهی نسبت به نکات حقوقی و مناسبات قانونی بخش خرید و فروش و معامله املاک دارای اهمیت ویژه ای می‌باشد.
طبق بررسی‌های میدانی گروه وکلای ؛ پرونده‌های زیادی در خصوص دعاوی ملکی در مراجع قضائی جاری می‌باشد که از ابعاد مختلف قانونی، طرفین دعوی را دچار مشکلات و مخاطرات معمول نموده است. عموم پرونده‌های مربوط به دعاوی ملکی؛ به دلیل سهل انگاری و سودجویی اشخاص به وجود آمده است.

توجه داشته باشید که؛ تقسیم بندی دعاوی ملکی بر اساس شاخص‌های مختلفی که در باب دعوی ملکی مورد نظر موثر می‌باشند، انجام می‌شود ولی اساسی ترین تقسیم بندی در این حوزه، انواع دعاوی ملکی را این چنین تشریح می‌سازد:


۱٫ دعاوی ملکی حقوقی

یکی از انواع دعاوی ملکی که حجم زیادی از پرونده‌های حقوقی دادگاه‌ها را تشکیل داده است؛ دعاوی ملکی حقوقی می‌باشد. برای کلیه دعاوی حقوقی ملکی قانونگذار پیشبینی قانونی داشته است و در همه شرایط مربوط به دعاوی ملکی حقوقی؛ قضات با عنایت به قانون و تجزیه و تحلیل خود از پرونده پیش رو، نسبت به داوری اقدام می‌نمایند.

اگر بخواهیم مهم ترین موارد دعاوی ملکی حقوقی را اذعان داشته باشیم، می‌توانیم به این موارد اشاره داشته باشیم:

 •     در خصوص اام به فک رهن و سندهای ضمانتی
 •     در خصوص اام تنظیم سند رسمی‌برای املاک مربوطه
 •     دعاوی مربوط به اام به اخذ صورت مجلس تفکیکی برای ساختمان‌هایی که دارای واحد‌های مستقل و چند گانه می‌باشند.
 •     دعاوی مربوط به اام به دریافت پایان کار برای ساختمان‌هایی که اقدامات ساخت و ساز در مورد آنها به طور کامل پایان یافته است و به وسیله کارشناس به تایید رسیده است.
 •     در خصوص ابطال قرارداد برای مواردی که مشکلاتی در مفاد قرارداد منعقد شده موجود می‌باشد.
 •     دریافت و درخواست مطالبه‌‌ی اجرت المثل
 •     موضوع فسخ قراردادهایی که از منظر قانونی دارای نقص هستند.
 •     تعدیل( افزایش یا کاهش) میزان اجاره بها بر اساس عرف جامعه.
 •     دعاوی مربوط به درخواست و مطالبه سرقفلی و در اختیار داشتن حق کسب و پیشه
 •     موضوع تخلیه‌‌ی اماکن تجاری که مشمول مواد قانونی مختص به خود گشته اند،
 •     دعاوی مربوط به تجویز انتقال منافع از شخصی به شخص دیگر.
 •     و سایر دعاوی ملکی حقوقی.


کلیت دعاوی حقوقی مربوط به عدم شناخت قوانین و مقررات و یا سهل انگاری اشخاص صورت می‌پذیرد و بحث ارتکاب جرم مطرح نمی‌باشد.

۲٫ دعاوی ملکی کیفری


ماهیت دعاوی کیفری در رابطه با ارتکاب جرم توسط اشخاص می‌باشد و بحث‌هایی همچون؛ عدم شناخت از قانون و مقررات، سهل انگاری و کم توجهی، اشتباهات سهوی و … در این خصوص دخیل نمی‌باشد. در واقع زمانی که اشخاص در زمینه مسکن و املاک مرتکب جرمی‌می‌شوند؛ پرونده‌های کیفری با شکایت مدعی العموم یا شاکیان خصوصی شکل می‌گیرد. کلیت دعاوی کیفری ملکی به موجب سودجویی و ی مجرمان می‌باشد.
این مطلب را از دست ندهید:  دستورالعمل تشکیل شعب تخصصی رسیدگی به جرایم و تخلفات رانندگی

موارد مهمی‌که شامل دسته بندی دعاوی کیفری ملکی می‌شوند عبارتند از:

 •     جرم جعل کردن اسناد ملکی به منظور فریب و ی دیگران
 •     ارتکاب جرم ی در حوزه خرید و فروش و معاملات املاک و مسکن
 •     خیانت در امانت به عنوان یک دعوی کیفری در حوزه املاک محسوب می‌شود.
 •     فروش غیر قانونی اموال اشخاص به یک یا چند شاخص دیگر
 •     جرم انتقال دادن منافع ملک غیر به اشخاص دیگر یا خود
 •     زد و بند در خصوص خرید و فروش‌ها و معاملات دولتی و ارتکاب فساد در این حوزه
 •     جرم استفاده کردن از سند جعلی در رابطه با معاملات ملکی
 •     تغییر کاربری اراضی کشاورزی بدون اخذ مجوز از دستگاه‌های ذی ربط
 •     خرید و فروش و معامله معارض
 •     اقدام به خرد کردن املاک و ارتکاب جرم ورود غیر مجاز به ملک سایرین.


مراجع رسیدگی به دعاوی کیفری بر اساس قانون به جرایم مذکور رسیدگی کرده و احکام لازم را صادر می‌نمایند.


۳٫ دعاوی ثبتی ملکی


به طور کلی نمی‌توان دعاوی ثبتی حوزه املاک را جدا از دعاوی حقوقی این حوزه دانست ولی به دلیل اهمیت و تعدد دعاوی ثبتی ملکی؛ تیم حقوقی گروه وکلای یاسا این دعاوی را در دسته بندی جداگانه لحاظ کرده است.

ماهیت و کلیت دعاوی ثبتی ملکی مربوط به فعالیت‌های حوزه ثبت اسناد و املاک می‌باشد.

پرونده‌های زیادی در خصوص دعاوی ثبتی ملکی در محاکم قضایی مطرح می‌باشد که اگر بخواهیم به تعدادی از آنها اشاره داشته باشیم، موارد ذیل را می‌توانیم عنوان نماییم :

 •     ابطال شدن سند رسمی‌به دلایل گوناگون
 •     دعوی ثبت در خصوص ابطال شدن اجرائیه‌‌ی ثبتی برای املاک مربوطه
 •     در خصوص ابطال شدن سند مالکیت معارض
 •     در خصوص ابطال ساز و کار و مراحل ثبتی کمسیون‌های گوناگون ثبتی
 •     ابطال شدن نظریه ای که هیات حل اختلاف اداره ثبت و اسناد کشور ارائه کرده است.
 •     افراز ملک
 •     اجرای ثبت
 •     توقیف عملیات اجرایی در مراحل مختلف کار و بسیاری موارد دیگر.


به طور کلی این مشکلات هنگامی‌ مطرح می‌باشد که پس از خرید و یا انتقال سند، یا در زمان خرید و بررسی سند، ایرادی در مفاد سند و یا روند کار به وجود می‌آید.

در موارد متعددی دعاوی ثبتی ملکی به علت‌های مختلف که ناشی از سهل انگاری و شتاب زدگی مالک به منظور خرید و فروش ملک می‌باشد، حاصل می‌شود و مشکلات و خسارت‌های زیادی را برای طرفین مرتبط با ملک مربوطه به وجود می‌آورد. بنابراین توصیه می‌شود که در خصوص ابعاد حقوقی معاملات ملکی و شرایط مرتبط با موضوع ملک و املاک؛ از تجارب متخصصان علم حقوق و صاحب نظران متعهد و مجرب حوزه املاک استفاده نمایید تا از بروز مشکلات و دعاوی ملکی احتمالی جلوگیری به عمل آورده شود.

وکیل متخصص ملکی


موسسه حقوقی

طلاق توافقی از جانب زن

طلاق توافقی به معنی پایان قانونی ازدواج وعقد نکاح است .در گروه وکلای تهران طلاق به ۳ صورت انجام می شود . ممکن است به توافق طرفین باشد که ضمن امضای توافق نامه ای با مراجعه به دادگاه طرفین نسبت به طلاق اقدام می نمایند . اما نوع دیگری از طلاق به در خواست زوجه می باشد که منوط به تحقق شرایط مندرج در مواد ۱۱۲۹-۱۱۳۰ -۱۰۲۹ قانون مدنی می باشد. اما نوع دیگری از طلاق ، طلاق از سوی زوج است که مطابق با ماده ۱۱۳۳ اشعار می دارد : مرد می تواند هر وقت بخواهد زن خود را طلاق دهد و این طلاق تنها منوط به این است که مرد نسبت به حق و حقوق مالی زن تعیین تکلیف نماید و نیاز به اثبات هیچ گونه شروط ضمن عقد نمی باشد . در واقع طلاق از سوی مرد برخلاف زن که نیاز به اثبات تحقق شروطی می باشد ، نیاز به تحقق هیچ گونه شرط و شروطی نمی باشد . حال سوال پیش می آید که این شروط ضمن عقد چیست ؟ این شروط همان ۱۲ بند سند نکاحیه است که طرفین ضمن عقد نکاح آن را امضا می نمایند که عبارتند از شرب خمر ، ضرب و جرح ، اعتیاد ، خیانت و ترک منزل و امثالهم زن جهت اقدام به طلاق نیاز به اثبات این شروط ضمن عقد دارداما مرد تحت هیچ شرایطی نیاز به اثبات این شروط ندارد . البته چنان چه زن دارای وکالت در طلاق از سوی مرد باشد می تواند بدون اثبات هیچ شرطی نسبت به طلاق اقدام نماید .

بهترین وکیل طلاق


موسسه حقوقی

استرداد هدایای نامزدی


نوشته پیش رو توسط وکیل خانواده در خصوص استرداد هدایای نامزدی و شرایط پس گرفتن هدایای نامزدی برای آشنایی شما عزیزان تنظیم گردیده است. ماهيت حقوقى هداياى قبل از عقد نكاح با هداياى پس ازعقد كه از طرف زوجين و يا بستگان به آنها داده مى شود تا حدودى متفاوت است در این نوشته به بیان خلاصه اى در باب استرداد هدایای نامزدی قبل از ازدواج و هداياى پس از ازدواج می پردازیم.

قانونگذار در مواد ۱۰۳۷و ۱۰۳۸قانون مدنی به ترتیب چنین بیان کرده است که “هریک از نامزدها می تواند درصورت به هم خوردن وصلت منظور هدایای که به طرف دیگر یا به ابوین او برای وصلت منظور داده است مطالبه کند. اگر عین هدایا موجود نباشد، مستحق قیمت هدایایی خواهد بود که عادتا نگاه داشته می شود مگر اینکه آن هدایا بدون تقصیر طرف دیگر تلف سند باشد. مفاد ماده قبل، از حیث رجوع به قیمت در موردی که وصلت منظور در اثر فوت یکی از نامزدها به هم بخورد را محسوس نخواهد بود”.

مواد مذکور در خصوص استرداد هدایای نامزدی صرفا مختص دوران نامزدی است و نه دوران عقد. بر طبق قانون هر یک از نامزد ها می تواند اگر نامزدی به هم بخورد و منجر به وصلت نشود، هدیه یا هدایایی را که بین طرفین رد و بدل شده را مسترد نماید و اگر بخشی از هدایا موجود نباشد قیمت آن ها پرداخت می شود. بنابراین هدایای نامزدی یا از روی عادت قابل نگهداری هستند، که می‌توان عین یا قیمت آن را پس گرفت مانند لباس، پارچه و جواهرات و غیره، یا وسایل مصرف‌شدنی و غیرقابل نگهداری هستند مانند گل و شیرینی که قابل استرداد نمی باشند. اگر نامزدی در اثر فوت یکی از طرفین بر هم خورد، طرف مقابل نمی‌تواند هدایا را پس بگیرد و امکان پس گرفتن هدایای نامزدی در این مورد وجود ندارد.

     طرح دعوای استرداد هدایای نامزدی در صلاحیت دادگاه خانواده است که از طریق دادخواست استرداد هدایای نامزدی به عمل می آید.

شرايط  استرداد هدایای نامزدی


۱ – ازدواج به هم خورده و دیگر قرار نباشد که ازدواجی صورت گيرد، در اين صورت هدايايى كه هر يک از طرفين به طرف ديگر داده است قابل مطالبه و استرداد خواهد بود و در اینصورت خواهان می تواند دادخواست استرداد هدایای نامزدی را تقدیم دادگاه نماید.

۲ – اين هدايا به منظور و در راستاى وصلت طرفين رد و بدل شده باشد و به انگيزه ديگرى تقديم شده باشد.

۳ – چنانچه عين هدايا موجود باشد عين هدایا قابل مطالبه و استرداد است لكن اگر عين هدایا موجود نباشد و از بین رفته باشد صرفاً قيمت هدايايى قابل مطالبه است كه عادتاً نگاه داشته مى شود مثلاً هدايايى مصرف شدنى كه با مصرف عين آن از بين مى رود از شمول اين بند خارج است.

۴ – قيمت هداياى نگاه داشتنى كه تلف شده اند درصورتى قابل مطالبه است كه بدون تقصير هديه گيرنده تلف نشده باشد.

۵ – به هم خوردن وصلت به جهت فوت يكى از طرفين نباشد.

استرداد هدایای زوجین که منجر به ازدواج شده است


در قانون مدنی در زمینه استرداد هدایای نامزدی که منجر به ازدواج شده اشاره ای نشده است. با توجه به سکوت قانون مدنی در این مورد دعوای استرداد هدایا پس از وقوع عقد نکاح یکی از دعاوی مورد اختلاف در بین حقوقدانان است که متاسفانه منجر به صدور آرای متفاوت و گاه متناقضی در دادگاههای ما شده است.

بنظر میرسد که بعد از وقوع عقد نکاح هدیه های رد و بدل شده را باید در قالب عقد هبه توجیه کرد و احکام هبه ( موضوع مواد ۷۹۵ الی ۸۰۷ قانون مدنی ) در ابن موارد جاری می گردد. بنابراین در صورتی که دوران نامزدی منجر به ازدواج گردد احکام هبه و بخشش جاری خواهد شد. در نتیجه هر یک از طرفین می‌توانند در صورت وجود هدیه و عدم تغییر آن و مالکیت طرف مقابل، از بخشش خود رجوع و هدیه را استرداد نمایند.
شرایط استرداد هدایا و طلاها بعد از عقد نکاح

۱ – عین هدیه باقى بوده و از بين نرفته باشد. چنانچه به هر دلیلی هدیه از بین رفته باشد دیگر قابل مطالبه نیست به عنوان مثال چنانچه هديه يك دستگاه آپارتمان بوده كه از ناحيه زوج به زوجه هديه شده باشد و در اثر زله و يا آتش سوزى و امثال آن تلف شده باشد قابل استرداد و مطالبه نخواهد بود.

۲ – هبه معوض نباشد یا اگر معوض بوده عِوَض آن داده نشده باشد. به عنوان مثال واهب شرط كند كه در قبال وسيله نقليه اى كه هبه مى كند يك دستگاه موتوسيكلت دريافت نمايد كه در اين صورت چنانچه واهب وسيله نقليه را داده باشد و موتوسيكلت را تحويل گرفته باشد واهب حق رجوع به وسيله نقليه را نخواهد داشت.

۳ – مال مورد هبه از مالكيت متهب خارج نشده باشد و هنوز در مالکیت هدیه گیرنده باشد. به عنوان مثال چنانچه هديه گيرنده وسيله نقليه را فروخته باشد واهب حق مطالبه مال مورد هبه را نخواهد داشت. همچنين است زمانى كه در مال مورد هبه تغييرى حاصل شده باشد كه از حالت اوليه آن خارج گرديده باشد به عنوان مثال شمش طلا تبديل به سكه هاى طلا شده باشد كه در اين حالت مال مورد هديه را نمى توان مطالبه كرد.

مدارک لازم جهت دادخواست استرداد هدایای نامزدی

    شناسنامه و کارت ملی.
    دادخواست استرداد هدایای نامزدی که بر اساس قانون آیین دادرسی مدنی تنظیم شده باشد.
    پرداخت هزینه‌های دادرسی.
    مدارکی و دلایلی  که اثبات کننده اهدای هدایای نامزدی باشد. مانند فاکتور یا رسید.

دادخواست استرداد هدایای نامزدی، در تهران و مراکز استانها به یکی از دفاتر خدمات قضایی تقدیم می‌شود و سپس این دفاتر بعد از تکمیل پرونده، دادخواست و ضمایم را به دادگاه خانواده ارسال می نمایند. در سایر شهرها دادخواست استرداد هدایای نامزدی به دفتر دادگاه خانواده تقدیم می‌شود.

وکیل پایه یک

پیشگیری از طلاق و جدایی در لایحه قانون حمایت از خانواده


موسسه حقوقی

رأی وحدت رویه شماره ۷۷۲ هیأت عمومی دیوان عالی کشور

بر اساس ماده ۴۴۲ قانون آیین دادرسی کیفری در تمام محکومیت‌های تعزیری در صورتی که دادستان از حکم صادره درخواست تجدیدنظر نکرده باشد چنانچه محکوم علیه (کسی که رأی به ضرر او صادر شده) حق تجدیدنظرخواهی خود را اسقاط (از بین رفته) یا درخواست را مسترد (پس گرفتن) نماید، دادگاه به موضوع رسیدگی و مجازات مقرر (تعیین شده) را در حد تعیین شده در آن ماده تخفیف می‌دهد.

از این رو از شمول (محدوده) مقررات تبصره ماده ۴۵ الحاقی به قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب 1396 خارج است.

بر اساس گزارش دریافت شده از ناحیه تعدادی از اعضای محترم شعب رسیدگی‌کننده به جرائم مواد مخدر در دیوان عالی کشور، از شعب مختلف دادگاه‌های انقلاب اسلامی، با اختلاف استنباط (درک) از مقررات تبصره ماده ۴۵ الحاقی به قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب ۱۳۹۶ و ماده ۴۴۲ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ آرای متفاوت صادر شده است که خلاصه جریان امر به شرح زیر می‌باشد.

گزارش پرونده اول

بر اساس محتویات پرونده شماره ۹۶۱۶۸۰ شعبه چهارم دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان دو نفر به اسامی آقای . و آقای . به اتهام شرکت در حمل یکصد و هشتاد و هشت کیلو و چهارصد و پانزده گرم تریاک و حشیش محاکمه و طی دادنامه شماره ۱۰۴ مستنداً به مواد یک و بند ۶ ماده ۵ قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و ماده ۴۵ قانون الحاقی به آن به تحمل بیست سال حبس (درجه ۲) و پرداخت هفتصد میلیون ریال جزای نقدی و ضبط اموال ناشی از جرائم مواد مخدر محکوم شده‌اند.

نامبردگان در مهلت قانونی از تجدیدنظرخواهی منصرف و طی نامه‌های مورخه ۶/۲/۱۳۹۷ و ۸/۲/۱۳۹۷ در حدود مقررات ماده ۴۴۲ قانون آیین دادرسی کیفری تخفیف محکومیت‌های تعیین شده را درخواست کرده‌اند و شعبه چهارم دادگاه انقلاب به موجب دادنامه ۵۰۰۲۱۵ به شرح زیر تصمیم‌گیری کرده است:

رأی دیوان عالی کشور

در مورد درخواست محکوم‌علیهما (کسانی که رأی به ضررشان صادر شده) دائر بر تخفیف مجازات موضوع دادنامه ۹۷۰۹۹۷۰۳۶۷۵۰۰۱۰۴ صادره از شعبه چهارم دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان با توجه به محتویات پرونده نظر به اینکه جرم ارتکابی توسط نامبردگان از دسته جرائم تعزیری درجه ۳ به بالاتر می‌باشد، بنابراین مستنداً به تبصره ماده ۴۵ الحاقی قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر نامبردگان از کلیه نهادهای ارفاقی (بهره‌رسانی) بهره‌مند نخواهد شد و بدین وسیله درخواست نامبردگان مردود و رد اعلام می‌گردد. رأی صادره قطعی می‌باشد.

موسسه حقوقی

عقب‌نشینی ساختمان

در ادامه مقاله قبل در مورد عقب‌نشینی ساختمان به دیگر راهکارهای پیشگیری از ضرر و زیان در زمان عقب‌نشینی ملک می‌پردازیم:

عقب‌نشینی ساختمان

راهکارهای پیشگیری از ضرر و زیان در زمان عقب‌نشینی ملک

* در مورد خسارت به عرصه (زمین) ملک، یعنی مواقعی که شهرداری تمام یا بخشی از ملک را تصرف می‌کند، ارزش ملک به قیمت و بهای یک سال قبل از ارزیابی در نظر گرفته می‌شود و به این ارزش شش درصد اضافه خواهد شد.

* اگر مبلغ به ‌دست ‌آمده، بیشتر از قیمت و بهای ملک در زمان ارزیابی باشد، بهای ملک در زمان ارزیابی در نظر گرفته می‌شود.
* پس از تعیین مبلغ، شهرداری موظف به پرداخت خواهد بود.
* نکته: برخی مواقع افراد از طرح‌های شهرداری اطلاع حاصل می‌کنند و قبل از اجرای طرح‌ها، خود به تخریب و بازسازی بنا می‌پردازند. در واقع قبل از اینکه دستوری از سوی شهرداری صادر شده باشد، اقدام به عقب‌نشینی ملک می‌کنند. در این صورت شهرداری وظیفه‌ای برای پرداخت مبلغ بهای ملک به مالک نخواهد داشت.

در چنین شرایطی مالک نمی‌تواند از شهرداری ادعای خسارت نماید، زیرا شخصاً به تخریب و عقب‌نشینی ساختمان اقدام نموده است و هنوز اجباری از سوی شهرداری وجود نداشته است.

در این حالت شهرداری نه تنها وظیفه‌ای برای پرداخت خسارت ندارد، بلکه حتی مجبور به دادن تسهیلات (امکانات) تراکم و تخفیف مالیاتی نیز نخواهد بود.

البته ممکن است به دلیل اقدام داوطلبانه‌ی مالک در جهت نوسازی شهر و هماهنگی با طرح‌های شهرداری تسهیلاتی در نظر گرفته شود، اما اجبار قانونی در این زمینه وجود ندارد.

* اگر می‌خواهید برای عقب‌نشینی ساختمان خود از شهرداری قیمت و بهای ملک یا تراکم اضافه درخواست کنید، لازم است تا زمان صدور دستور تخریب منتظر بمانید و سپس برای تخریب و بازسازی اقدام کنید.

عقب‌نشینی در هنگام نوسازی

گاهی اوقات در هنگام تصمیم برای بازسازی بنا و مراجعه به شهرداری برای دریافت پروانه ساخت، با دستور عقب‌نشینی ساختمان مواجه می‌شوید. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که در نقشه‌های آینده شهرداری، تصمیم برای تعریض معابر (پهن کردن گذرها) منطقه شما وجود دارد، اما طرح تعریض هنوز به مرحله‌ی اجرا نزدیک نشده است.

در واقع شما قبل از اقدام شهرداری، تصمیم به نوسازی بنای خود گرفته‌اید. این مسئله به خصوص در مورد ملک‌هایی که در کوچه‌های باریک قرار دارند زیاد پیش می‌آید.

دستور تخلیه ملک

موسسه حقوقی

نمونه رأی در مورد درخواست طلاق زوجه به‌ دلیل ازدواج موقت زوج

در ادامه مقاله قبل به بیان سایر دلایل رد تجدیدنظر خواهی در مورد پرونده درخواست طلاق از سوی زوجه (زن) به دلیل ازدواج موقت زوج (مرد) می‌پردازیم:

نمونه رأی در مورد درخواست طلاق زوجه به‌ دلیل ازدواج موقت زوج

رأی فرجام‌خواسته به دلایل زیر فاقد وجاهت (بدون پذیرش) قانونی و شرعی (دینی) می‌باشد:

ثالثاً: صرف عدم تمکین (اطاعت) زوجه بدون داشتن مانع یا عذر شرعی و قانونی حتی پس از صدور حکم قطعی بر محکومیت زوجه به تمکین و صدور اجرائیه و ابلاغ اجرائیه به زوجه مجوزی برای ازدواج مجدد زوج بدون رضایت همسر حتی به ‌صورت منقطع (عقد موقت) نمی‌باشد، بلکه مطابق رأی وحدت رویه شماره ۷۱۶ مورخ ۲۰/۷/۱۳۸۹ هیأت عمومی دیوان‌ عالی کشور پس از اثبات خودداری زوجه (مطابق مقررات ماده ۱۱۰۸ قانون مدنی) بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت و شویی در دادگاه، زوج (مرد) که پس از دریافت اجازه از دادگاه می‌تواند همسر (زن) دیگری اختیار نماید، وکالت زوجه از زوج در طلاق و جدایی به‌ حکم ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی ضمن عقد ازدواج شرط و مراتب در سند ازدواج ذیل بند ب شرایط ضمن عقد در ردیف ۱۲ قید گردید محقق و قابل ‌اعمال نمی‌باشد، بنابراین علاوه بر اثبات خودداری زوجه (زن) از وظایف زوجیت و شویی بدون مانع مشروع زوج می‌تواند پس از دریافت اجازه اختیار همسر دیگر از دادگاه و قطعیت رأی صادره و صدور و ابلاغ اجرائیه اقدام به ازدواج مجدد نماید.

حال ‌آنکه ازدواج مجدد زوج (مرد) برابر تصویر عقدنامه عادی ازدواج مجدد در تاریخ ۲۶/۲/1۳۹۱ و حتی قبل از رأی بدوی و نخستین به اام زوجه به تمکین (اطاعت) بوده است، هر چند که تصویر مصدق (گواهی‌نامه) از دادنامه شماره ۱۷۷۲ مورخ ۷/۱۰/۱۳۹۱ در پرونده کلاسه ۹۱۰۷۲۵ شعبه ۱۲ دادگاه عمومی حقوقی اراک پیوست نمی‌باشد تا به ‌درستی معلوم گردد.

عبارت . که به ‌موجب آن در مورد دعوی تجدیدنظر خوانده به‌ طرفیت تجدیدنظرخواه به خواسته تمکین (در نهایت حکم بر محکومیت تجدیدنظرخواه به تمکین و اطاعت از زوج) و در ضمن زوج (مرد) مکلف به حسن معاشرت (خوش رفتاری) و تأمین مخارج زندگی و نفقه زوجه صادر شد. آیا عدم تمکین زوجه به جهات عدم حسن معاشرت زوج و عدم پرداخت نفقه و خرجی بوده است یا خیر و پرونده امر از این نظر ناقص است و ضرورت داشته و دارد از زوج یا وکیل او تصویر مصدق از دادنامه بدوی و نخستین مزبور دریافت و پیوست پرونده شود.

بنا به‌ مراتب و به علت عدم تحقیق، آیا پرونده مذکور (اام زوجه به تمکین) منتهی به صدور و ابلاغ اجرائیه شده است و با این وجود زوجه (زن) از تمکین خودداری کرده است.

 


همچنین از زوج تحقیق نشده است، آیا پس از صدور حکم قطعی بر اام زوجه به تمکین از دادگاه مجوز ازدواج مجدد بدون اجازه همسر دریافت کرده است یا خیر ؟ و آیا در صورت دریافت مجوز لازم مذکور رأی صادره قطعیت یافته و اجرائیه صادر و به محکوم‌علیها (کسی که رأی به ضرر او صادر شده) ابلاغ ‌شده است یا خیر ؟ و پرونده امر از نظر موارد مذکور ناقص بوده و به استناد مقررات بندهای ۲ و۳ و ۵ ماده ۳۷۱ قانون آیین دادرسی مدنی مصوب سال ۱۳۷۹ با نقض رأی (شکستن رأی) فرجام‌خواسته مستنداً به بند الف ماده ۴۰۱ قانون مذکور رفع نواقص یاد شده و رسیدگی مجدد و صدور رأی مقتضی و مناسب به همان دادگاه محترم صادرکننده رأی نقض شده، ارجاع (واگذار) می‌گردد.
موسسه حقوقی

رأی وحدت رویه شماره ۷۴4 هیأت عمومی دیوان عالی کشور مورخ 19/8/94

موضوع: در مواردی که مجازات جرم حبس همراه با جزای نقدی تعیین گردیده، کیفر حبس ملاک تشخیص درجه مجازات و بالنتیجه صلاحیت دادگاه است.

بر اساس گزارش ۸/۱۱۱/۹۰۰۱۲۸ آقای معاون قضایی رئیس حوزه قضایی استان تهران، از شعب بیست و هشتم و سی ‌و هشتم دیوان عالی کشور و سی و نهم و بیست و هفتم دادگاه‌های تجدیدنظر در مورد مرجع صلاحیت‌دار قانونی رسیدگی‌کننده به اتهام مرتکبین جرایمی که مانند ی، اختلاس و ارتشاء و. که دارای مجازات‌های متعدد حبس و جزای نقدی هستند با اختلاف استنباط از قانون، آرای مختلف صادر شده است.

خلاصه پرونده‌ها و آرای صادره به شرح زیر می‌باشد:

خلاصه پرونده اول

در پرونده کلاسه ۹۴۰۰۹۷ شعبه بیست و هشتم دیوان عالی کشور، آقای م به اتهام ی بیش از سیصد و شصت میلیون ریال و معاونت در جعل اسناد رسمی در شعبه ۷۰۷ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان مشهد تحت تعقیب قرار گرفته، با تشدید قرار وثیقه بازداشت شده است.

نامبرده به قرار تشدید تأمین اعتراض نموده، پرونده جهت رسیدگی به شعبه ۱۳۳ دادگاه‌ کیفری دو مشهد ارجاع‌ (واگذار) گردیده.

شعبه 133 به موجب دادنامه ‌شماره ۹۴۰۹۹۷۷۵۹۳۳۰۰۲۵۵ با این استدلال که، چون با توجه به میزان مال به دست آمده، مجازات جرم ی از نظر جزای نقدی درجه یک محسوب می‌شود و رسیدگی به اصل اتهام در صلاحیت دادگاه کیفری یک می‌باشد، با استناد به ماده ۲۷۱ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ رسیدگی به اعتراض به قرار تشدید تأمین را در صلاحیت محاکم کیفری یک دانسته، با قرار عدم صلاحیت به شایستگی دادگاه کیفری یک مشهد، پرونده را به آن مرجع ارسال نموده است.

پرونده در شعبه دوم دادگاه کیفری یک مورد بررسی قرار گرفته به موجب دادنامه شماره ۹۴۰۹۹۷۷۵۱۶۵۰۰۰۰۹ با این استدلال که، ملاک درجه‌بندی جرم ی مجازات حبس است، دادگاه کیفری دو را صالح به رسیدگی به اعتراض به قرار تشدید تأمین دانسته، با استناد بـه مواد ۳۰۱، ۳۰۲ و ۳۴۱ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ قرار عدم صلاحیت به شایستگی دادگاه کیفری دو صادر نموده است.

وکیل پرونده قاچاق


موسسه حقوقی

رأی شعبه سوم دادگاه تجدیدنظر استان خراسان

در ادامه مقاله قبل در مورد رأی اصراری دیوان عالی کشور در این مقاله به بیان بررسی پرونده مذکور در شعبه سوم دادگاه تجدیدنظر و رأی صادره از این دادگاه می‌پردازیم:

رأی شعبه سوم دادگاه تجدیدنظر استان خراسان

در نهایت پرونده به شعبه سوم دادگاه تجدیدنظر استان خراسان ارجاع و این شعبه در تاریخ 20/4/1387 تشکیل و پس از بررسی و ملاحظه برگه‌ها و برنامه‌های پرونده ختم رسیدگی اعلام و طی دادنامه شماره 8709975844300440 مورخ 29/4/1387 و 20/4/1387 با استناد به بند 12 از شرایط ضمن‌العقد به این استدلال که:

منع ازدواج مجدد بدون اجازه زوجه (زن) به عنوان شرط ضمن عقد (بند 12 شرایط مندرج در عقدنامه) به زوج تفهیم و به امضای ایشان رسیده است که به موجب آن به زوجه وکالت با حق توکیل (وکالت دادن) به غیر داده شده تا در صورت ازدواج مجدد زوج به زوجه به نحو مطلق بوده و منصرف به مورد خاص نیست، همچنین دفترخانه بجنورد گواهی نموده که شروط ضمن عقد به زوج تفهیم و مورد توافق زوجین (زن و شوهر) قرار گرفته است و بر اساس ماده 1119 قانون مدنی اشتراط (شرط کردن) شرط ضمن عقد ازدواج تجویز گردیده و واگذاری وکالت از طرف زوج (مرد) به زوجه مطلق بوده و منصرف به موردی خاص نمی‌باشد، همچنین ابراز واضح و صریح زوج مبنی بر ازدواج مجدد بدون کسب رضایت همسر (زن) اول دلالت بر تخلف وی از شرط ضمن در عقدنامه می‌نماید.

بنابراین زوجه حق داشته که با مراجعه به دادگاه خود را مطلقه نماید و با استناد به علم قاضی رأی منطبق و هماهنگ با محتویات پرونده و موازین قانونی تشخیص می‌گردد و موجبی جهت نقض دادنامه (شکستن رأی) فراهم نمی‌باشد، از این‌رو با استناد به ماده 358 قانون آیین دادرسی مدنی ضمن رد تجدیدنظرخواهی حکم بر استواری دادنامه معترض‌عنه (واخواسته) صادر و اعلام نموده است و در نهایت از رأی دادگاه تجدیدنظر به شماره یاد شده فرجام‌خواهی شده است.

طلاق توافقی


موسسه حقوقی

سؤالات ملکی متداول

سؤال 1: اینجانب ساکن یک آپارتمان 5 طبقه هستم، اما سازنده ملک برای این که پول بیشتر به دست بیاورد، حیاط آپارتمان را تنها به طبقه اول اختصاص داده است و برای سایرین هیچ راهی به حیاط باز نکرده است البته در سند ساختمان حیاط آپارتمان جزء مشاعات (مشترکات) ذکر شده است. آیا می‌توان در این مورد کاری انجام داد؟

جواب: بر اساس قانون مدنی هیچ یک از مالکان نمی‌توانند بدون اجازه سایر مالکان در مال مشاع و مشترک تصرف نماید. در مورد حیاطی که جزء مشاعات ذکر شده، همه همسایگان حق تصرف دارند و فروش آن بدون اجازه سایر مالکان باطل است. بنابراین شما می‌توانید از طریق شورای حل اختلاف نسبت به رفع تصرف عدوانی (تصرف ملک دیگری بدون اجازه مالک آن) مالک طبقه اول و رفع ممانعت و خودداری از حق اقدام نمایید.

سؤال 2: آپارتمانی را در مجتمعی که در حال حاضر استفاده اداری دارد، حدود 10 سال پیش به صورت قراردادی بین خریدار و فروشنده‌ای خریداری کرده‌ام. مشکل ما بررسی پرداخت شارژ واحدها و حق انشعاب فاضلاب است. با توجه به این که هیئت مدیره فاقد اساسنامه می‌باشد، هیچ گونه قدرتی جهت اعمال به واحدها برای دریافت این هزینه‌ها ندارد و گویا بدون اجازه از دادگاه، قطع برق و انشعابات خصوصی یا عمومی خلاف است. در مورد برخی از ساکنین که حقوق خود را پرداخت نمی کنند، راهکار مناسب و قانونی ارائه نمایید؟

جواب: ابتدا باید با تشکیل مجمع عمومی ساکنین ساختمان، هیئت مدیره‌ی ساختمان انتخاب شوند تا بتوانند از اختیاراتی که قانون تملک آپارتمان‌ها برای آنها قرارداده است، استفاده کنند. هر یک از افراد ذی‌نفع (سود برنده) نیز می‌توانند از دادگاه محل قرارگیری ساختمان، اام به انتخاب هیئت مدیره یا مدیر ساختمان را بخواهند. پس از آن مدیران ساختمان می‌توانند بابت عدم پرداخت حق شارژ نسبت به اجبار متخلف به پرداخت حق شارژ، از طریق دادگاه یا دایره اجرای ثبت محل یا از طریق قطع خدمات مشترک مثل آب، گاز، برق، نظافت و آسانسور اقدام نمایند.

سؤال 3: آیا در مورد گذاشتن کفش و جاکفشی جلوی درب آپارتمان می‌توان اقدام قانونی انجام داد؟

جواب: در آوردن کفش جلوی در آپارتمان مطابق تبصره ماده سه آیین‌نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان‌ها ممنوع است، زیرا هم زیبایی و نظم ساختمان را بر هم می‌زند و هم امکان دارد در مواقعی که کفش‌ها توسط اشخاص خارج از ساختمان به سرقت می‌رود موجب تنش میان اهالی ساختمان شود. حتی گذاشتن جاکفشی هم ممنوع است. مگر اینکه مجمع عمومی تصمیم بگیرد که برای همه واحدها جاکفشی تهیه شود. در غیر این صورت اگر عده‌ای از واحدها جلوی در آپارتمان دارای جاکفشی باشند و عده‌ای دیگر نباشند بر خلاف آیین‌نامه مربوطه خواهد بود.

انتخاب اسم شرکت


موسسه حقوقی

معرفی اموال محکوم علیه از سوی محکوم له

در ادامه مطالبی که در مقاله قبل بیان شد در این مقاله ‌به نحوه معرفی اموال محکوم علیه از سوی محکوم له می‌پردازیم:

معرفی اموال محکوم علیه از سوی محکوم له

* بر اساس تبصره 1 ماده 35 قانون اجرای احکام مدنی، محکوم‌ له (کسی که رأی به نفع او صادر شده) می‌تواند بعد از ابلاغ اجراییه و قبل از پایان مهلت تعیین شده، اموال محکوم ‌علیه (کسی که رأی به ضرر او صادر شده) را برای تأمین محکوم‌ به (آنچه در مورد آن حکم صادر شده) به قسمت ‌اجرا معرفی نماید و قسمت اجرا مکلف به قبول آن است.

پس از پایان مهلت تعیین شده نیز در صورتی که محکوم‌ علیه مالی معرفی نکرده باشد که اجرای‌ حکم و گرفتن محکوم به از آن ممکن باشد، محکوم ‌له می‌تواند هر وقت مالی از محکوم‌ علیه به دست آید دریافت محکوم به را از آن مال بخواهد.

* همچنین بر اساس ‌ماده 36 این قانون در مواردی که مفاد و محتوای اجراییه دادگاه از طریق انتشار آگهی به محکوم ‌علیه ابلاغ می‌شود در صورتی که به اموال او دسترسی باشد به درخواست ‌محکوم‌ له معادل محکوم‌به از اموال محکوم‌ علیه توقیف می‌شود.

‌* محکوم‌ له می‌تواند طبق ماده 37 قانون اجرای احکام مدنی، طریق اجرای حکم را به دادورز (‌مأمور اجرا) ارائه دهد و در حین عملیات اجرایی حاضر باشد ولی نمی‌تواند در ‌اموری که از وظایف دادورز است دخالت نماید.

‌تسلیم محکوم به به محکوم له

بر اساس ماده 38 قانون اجرای احکام مدنی، دادورز (‌مأمور اجرا) محکوم به را به محکوم ‌له تسلیم نموده و برگ رسید دریافت می‌نماید و هرگاه محکوم به نباید به محکوم له (کسی که رأی به نفع او صادر شده) داده شود یا دسترسی ‌به محکوم‌ له نباشد مراتب را جهت صدور دستور مقتضی و مناسب به دادگاهی که اجراییه صادر کرده است اعلام می‌کند.

مواد مخدر چیست

 


موسسه حقوقی

سؤالات متداول در مورد ازدواج موقت (صیغه)

سؤال 1: اگر بانوان از راه‌هاى جلوگيرى از بارداری استفاده كنند به طورى كه مسلماً باردار نشوند آيا لازم است در ازدواج موقت عده نگه دارند؟

جواب: بر فرض تحقق دخول، بله عده لازم است حتی اگر از باردار شدن جلوگیری کنند.

سؤال 2: چنانچه در ازدواج موقت بعد از بخشش يا اتمام مدت براى ازدواج چنين زنى آيا لازم است عده به پايان برسد يا نيازى به پايان رساندن عده نيست؟

جواب: بله، بايد مدت عده زن به پایان برسد.

سؤال 3: آيا عقد موقت با زنى كه دين ندارد جايز (حلال) است؟ عقد موقت با زنى كه كافر است چه حكمى دارد؟

جواب: با كافر غيركتابى و همچنین زن زردتشتی ازدواج چه به صورت دائم و چه موقت جايز نيست و ازدواج موقت با زن يهودى و مسيحى جايز است به شرط اينکه مرد همسر مسلمان نداشته باشد.

سؤال 4: آيا احكام رجوع (بازگشت) عقد دائم و موقت يكى است؟ اگر مدتى از زمان عقد موقت یا صیغه باقى باشد و مرد به دلايلى زمان باقیمانده را ببخشد، آيا مى‌تواند مجدداً رجوع نمايد و نيت رجوع كافى است يا اينكه بايد دوباره صيغه عقد جارى شود؟

جواب: رجوع و بازگشت در عقد موقت وجود ندارد و بايد عقد جديد خوانده شود.


سؤال 5: آيا تفاوتى بين صيغه و ازدواج موقت است؟

جواب: خير

سؤال 6: آيا در صيغه اجازه همسر لازم است؟

جواب: خير

سؤال 7: آيا مرد مى‌تواند در مسافرت بدون اجازه زن دائم خود زنى را صيغه نمايد؟

جواب: بله، می‌تواند زن مسلمان را به عقد موقت خود در آورد.

سؤال 8: اگر دختر و پسرى بخواهند با هم ازدواج کنند ولى براى شناخت و آشنايي بخواهند قبل از ازدواج دائم ازدواج موقتى داشته باشند، ولى پدر دختر به دليل فرهنگ غلط جامعه اجازه ندهد آيا دختر و پسر مى‌توانند بدون اجازه پدر دختر به عقد موقت يکديگر درآيند؟

جواب: خیر، نمی‌توانند بدون اجازه پدر دختر به عقد موقت یکدیگر درآیند و عقد باطل است.


موسسه حقوقی

سؤالات متداول در مورد پارکینگ ساختمان

سؤال 1: مدت 5 سال است، آپارتمان با پارکینگ اختصاصی خریداری نموده‌ام اما پارکینک اشکال دارد و بین دو پارکینگ دیگر که خودرو قرار داده باشند نمی‌توانم پارک کنم. چه کاری می‌توانم انجام دهم؟

جواب: با ارجاع (واگذاری) به کارشناسی وجود اشکال را اثبات کرده و سپس از فروشنده درخواست رفع مشکل نمایید.

سؤال 2: آیا در سند آپارتمان می‌توان دو واحد پارکینگ قید کرد؟

جواب: بله، منعی وجود ندارد، در صورتی که در آن مجتمع واحد بدون پارکینگ وجود نداشته باشد.

سؤال 3: من یک پارکینگ بزرگ و عریض دارم که دو خودروی من به راحتی در کنار هم در آن جا می‌شوند بدون آن که مزاحمتی برای سایر پارکینگ‌ها و محل رفت و آمد سایر همسایگان ایجاد شود، با توجه به این که دو خودروی من در محل پارکینگ شخصی خودم و کنار همدیگر قرار می‌گیرند و از هیچ فضای اضافه‌ای استفاده نمی‌کنم، آیا باید نسبت به پرداخت اجاره‌بها اقدام کنم یا اینکه نیازی به پرداخت اجاره برای بنده نیست؟

جواب: اگر پارک کردن دو خودرو مزاحمتی برای همسایگان ایجاد نمی‌کند، منع قانونی وجود ندارد و ومی به پرداخت اجاره‌‌بها نمی‌باشد.

سؤال 4: آیا کسی که پارکینگ دارد می‌تواند علاوه بر خودرو، موتور سیکلت هم پارک نماید؟

جواب: در صورتی که در حریم پارکینگ خود باشد، منعی نخواهد داشت و می‌تواند موتور را هم در پارکینگ پارک کند.


سؤال 5: آیا مشاع بودن حیاط دلیلی بر پارک وسایل نقلیه موتوری و غیرموتوری برای ساکنین بدون پارکینگ و یا خودروی دوم ساکنین دارای پارکینگ می‌باشد؟


جواب: حیاط آپارتمان جزء مشاعات می‌باشد و ایشان نمی‌توانند بدون رضایت تمامی مالکین از حیاط به عنوان پارکینگ استفاده نماید و می‌توانید از طریق شورای حل اختلاف مورد را پیگیری کنید.


سؤال 6: آپارتمان ما سه واحدی و شمالی می‌باشد که فقط طبقه همکف پارکینگ دارد و در سند ذکر شده است. مالک طبقه همکف در بازسازی منزل قسمتی از پارکینگ که جلوی درش بوده را به بنا اضافه کرده است. آیا در آینده برای فروش واحدهای دیگر مشکلی به وجود خواهد آمد؟


جواب: چنانچه سند هر طبقه مجزا شده است، مشکلی برای واحدهای دیگر پیش نمی‌آید.موسسه حقوقی

روشهای تولید قند

قند به دو روش زیر تولید می گردد:

1- قند حبه:

نخست شکر،کمی آسیاب شده و با افزدن بخارآب به آن در قالب های مخصوص پرس و بصورت مکعب درمیآید تا پس از عبور از تونل خشک کن بسته بندی گردد (متاسفانه در مواردی از ماده بلانکیت جهت سفید کردن قند استفاده می گردد که برای سلامت افراد به شدت مضر و باعث جذب بیشتر قند خون و در نهایت دیابت و همچنین بروز اختلال در دستگاه گوارش با تاثیر بر پرزهای معده و روده و زمینه‌ساز سرطان‌های گوارشی، بروز برخی اختلالات استنشاقی، پوستی و چشمی می گردد).

2- قند کله:

به دوگونه پخت و پرس تولید شود.

الف: قند کله به روش پخت (سنتی): در این روش در مرحله پخت یا آماده شدن چاشنی ابتدا برای جوشیدن محلول آب شکر، محلول در معرض حرارت زیاد و مستقیم قرار میگرد که این عمل باعث زرد شدن چاشنی می گردد که متاسفانه معمولا تولید کنندگان این نوع قند جهت سفید شدن قند ، مقداری بلانکیت به چاشنی اضافه می کنند که برای انسان بسیار مضر است و باعث جذب بیشتر قند خون می گردد که در نهایت دیابت را به همراه خواهد داشت، پس از این مرحله چاشین داخل قالب های مخروطی شکل ریخته شده و در دستگاه سانتریفوژ قرار میگیرد تا شیره های اضافی آن خارج گردیده و پس از آن جهت خشک شدن داخل گرم خانه میشود تا قند خشک گردیده و آماده مصرف گردد.

ب: قند کله به روش پرس: این قندها که همان قندحبه است مستقیما از شکر خالص تولید می شود. شکر را ابتدا پودر کرده و با افزودن بخارآب ، داخل قالب هایی از جنس تفلون و بشکل مخروط (شبیه قندکله)پرس میکنند. قند کله پرس شده پس از خروج از قالب داخل گرمخانه برای خشک شدن قرار میگیرد. سطح انتهایی این قندها کاملا صاف میباشد، درصورتی که در قندکله تولید شده بروش پخت بعلت سانتریفیوژ شدن و خروج شیره قند،کمی تورفتگی دارد. از طرفی طعم قندکله پرسی همان طعم شکر بوده و باخوردن و مقایسه طعم به راحتی می توان آنرا از قندکله پخت شده تمیز داد. این قند معمولا از قندکله پخت شده تیره تر می باشد.قندکله پرس شده را پس از خشک شدن خردکرده و بعنوان قند شکسته در بازار عرضه میکنند. (متاسفانه در مواردی از ماده بلانکیت جهت سفید کردن قند استفاده می گردد که برای سلامت افراد به شدت مضر و باعث جذب بیشتر قند خون و در نهایت دیابت و همچنین بروز اختلال در دستگاه گوارش با تاثیر بر پرزهای معده و روده و زمینه‌ساز سرطان‌های گوارشی، بروز برخی اختلالات استنشاقی، پوستی و چشمی می گردد).

روش تولید قند کله شکسته دلوین:

قند دلوین به روش پخت تهیه می گردد و تفاوت اصلی آن در مرحله پخت یا آماده شدن چاشنی آن است در این روش نخست محلول آب شکر چند مرحله فیلتر شده(یازده مرحله) و آنگاه پخت در محیط خلاء انجام میگیرد بنابراین چاشنی در درجه حرارت پایین تر(حدود 80 درجه سانتیگراد) آماده و در قالبهای آلمینیومی مخروطی شکل تخلیه می شود. در این روش چون چاشنی در درجه حرارت پایین تر آماده شده، رنگ آن تغییر نکرده و سفید (همرنگ شکر استفاده شده) باقی میماند.

علاوه بر این با فیلتر شدن محلول آب و شکر، کوچکترین ناخالصی از آن جدا شده و چاشنی کاملاً تمیز وارد قالب میشود. پس از کمی سرد و سفت شدن چاشنی، جهت خارج کردن شیره از داخل قند و ایجاد حالت اسفنجی، قالبهای قند را داخل دستگاه سانتریفوژ گذاشته و با استفاده از نیروی گریز از مرکز، شیره سفید رنگ از سر کله قند خارج می گردد در این صورت ثابت بودن سرعت، با افزایش مدت زمان چرخش سانتریفیوژ، مقدار بیشتری شیره خارج و قند اسفنجی تر می شود تا هم زودتر خشک شده و هم دارای قابلیت استفاده بهتر بخصوص برای صرف چای باشد. پس از سانتریفیوژ، قند کله از قالب ها خارج و جهت خشک شدن داخل گرم خانه می شود.

درجه حرارت گرم خانه و زمان نگهداری قندها، ارتباط مستقیمی با هم داشته و معمولا درجه حرارت بین 60 تا 80 درجه بوده و زمان نگهداری از 12 تا 20 ساعت متغیر است در این حالت قند تقریباً خشک شده و پوسته آن نیز زرد نمی گردد، قند کله تولید شده به این روش دارای طعم و مزه بهتر بوده و معمولاً شیرین تر است و طبع ایرانی بیشتر آن را می‌پسندد (ما در مراحل تولید از هیچگونه موادی افزودنی مانند بلانکیت و غیره استفاده نمی کنیم) در آخر نیز توسط دستگاههای اتوماتیک قند کله خرد شده و در بسته بندی های مختلف بسته بندی میگردد. لازم به ذکر است کلیه مراحل تولید بصورت کاملاً مکانیزه و بهداشتی انجام می‌پذیرد.

قند بسته بندی


موسسه حقوقی

۴مورد از خطرات جدی شکر برای سلامتی [چقدر بخوریم ضرر ندارد]

بعضی از قبایل آریائی  از سال ۴۵۰ میلادی اقدام به تربیت زنبور عسل نموده اند و قبل از این تاریخ عسل ثمره زنبورهای وحشی جنگلی بود و آلمانی ها بودند که از تخمیر عسل نوعی آشامیدنی نام مت تهیه می کردند.

تا قرن اول میلادی شواهد تاریخی نشان می دهد که موضوع شکر و نیشکر در دنیای قدیم به درستی شناخته شده نبود،زیرا یکی از طبیبان یونانی می نویسد:در هندوستان یک نوع عسل وجود دارد که از نی تولید می شود،شکل ظاهری آن مانند نمک طعام است و زیر دندان مانند نمک خرد می شود!

سربازهای جنگ های صلیبی به شکر،نام نمک شیرین را داده بودند و از آن به عنوان سوغات استفاده می کردند.

یک طبیب یونانی می نویسد:

نمک هندی از حیث رنگ و سختی مانند نمک طعام است و  از حیث طعم به عسل شباهت دارد.

از قرن دوم میلادی به بعد شکر را شناخته و محل تولید آن را هندوستان می دانستند.بررسی تاریخی نشان می دهد که ایرانیان از نخستین اقوامی بودند که شکر را می شناختند و حتی حدود ۳۳۲ سال قبل از میلاد مسیح،هنگام حمله اسکندر به ایران مورد استفاده  بوده است.همچنین سوابقی از کاربرد واژه شکر در زبان پهلوی و نوشتارهای دوره ساسانیان وجود دارد.

نیشکر یک گیاه منطقه ای گرمسیری است که منشاء آن در گینه نو یافت شد و به تدریج در جزایر اقیانوس آرام و هند پخش شد.اولین تولید کننده شکر از نیشکر هندی ها بودند که در حقیقت ابتدا نیشکر را می جویدند و شیرینی آن را خارج می کردند.

کشورهایی که دارای آب و هوای گرم هستند مثل هند،برزیل،چین،استرالیا و مکزیک تولیدکنندگان معروف این نوع شکر(از نیشکر)هستند.جالب است بدانید بهترین کیفیت این نوع شکر مربوط به آمریکای لاتین و سواحل کارائیب است.

شکری که از چغندر قند به دست می آید مربوط به مناطق با آب و هوای سرد است.شمال غربی و شرق اروپا،شمال ژاپن و اغلب مناطق آمریکا به خصوص کالیفرنیا تولید کننده این نوع شکر هستند.

در ایران در قرن اول هجری تولید شکر از نیشکر در خوزستان معمول بوده و کارگاه های متعدد شکرسازی در آن منطقه وجود داشته است،ابن حوقل سیاح و جغرافیدان عرب در سال ۳۳۱ هجری در کتاب خود به کشت نیشکر در مناطق مختلف خوزستان اشاره می کند.نیشکر در اواخر قرن اول هجری از ایران به مصر و از آنجا به طرابلس و در نیمه اول قرن دوم به اسپانیا و سایر مناطقی که در آن زمان زیر سلطه مسلمین بود منتقل می شود.مهاجرت صنعتگران ایرانی به خصوص تولید کنندگان خوزستانی شکر به مناطق مذکور موجب توسعه صنعت تولید شکر از نیشکر در آن نواحی گردید،به طوری که پس از مدتی شکر سفید مصری رقیبی برای شکر و قند پارسی شد.در اواخر قرن چهارم هجری(دهم میلادی)نیشکر از اسپانیا به جزایر سیسیل ایتالیا راه یافت.

در طول جنگ های صلیبی اروپائیان به تدریج  با دانش،فرهنگ و علوم شرق و از جمله کشت و صنعت نیشکر آشنا شدند و نسبت به توسعه و تکامل آنها اقدام کردند.سپس ۵۰۰ سال قبل از میلاد،فرآیند تهیه شکر توسط تبخیر مایع نیشکر ایجاد شد و روش های تصفیه آن و آسیاب کردن و پودینگ کردن آن خیلی زود گسترش یافت و بعد از قرن ۱۸ تولید مکانیزه آن انجام شد.در سال ۱۵۷۰ میلادی اولین کارگاه تصفیه  شکر خام حاصل از نیشکر در اروپا تاسیس شد.

در سال ۱۷۴۷ اندریاس مارگراف شیمیدان آلمانی به وجود شکر در چغندر قند پی برد.وی پس از قطعه قطعه کردن و خشک کردن چغندر قند در شهر رن در کشور اروپایی پروس در آن زمان شروع به کار کرد.در سال ۱۸۱۱ بنژامین دلسرت۱ نخستین کله قند کارخانه قند سازی خود را ساخت و از ناپلئون نیز خواست که پنج مدرسه شیمی قندسازی تاسیس کند که یک سال بعد ۴۰ کارگاه قند سازی در فرانسه پایه گذاری شد.

ایران علی رغم سابقه تاریخی درخشان در تولید قند و شکر سال های سال در این زمینه دچار رکود شد.در سال ۱۲۷۴ هجری شمسی با راه اندازی اولین کارخانه تولید قند و شکر از چغندر در منطقه کهریزک تلاش مجددی در این راستا به وجود آمد.این کارخانه با همکاری یک شرکت بلژیکی تاسیس شد و موجب متداول شدن کشت چغندر قند گردید،اما متاسفانه کارخانه مذکور در سال ۱۲۷۸ هجری شمسی به علت ت های دولت روسیه که قیمت قند صادراتی خود به ایران را کاهش داده بود تعطیل شد.احتمال دارد که در آن زمان بروز شایعات عوام فریبانه در میان مردم در مورد مصرف قند نیز در این رویداد موثر بوده است.

گرچه در سال ۱۳۰۹ هجری شمسی کارخانه کهریزک بازسازی و مجددا راه اندازی شد ولی ادامه کار آن دیری نپایید.از حدود سال ۱۳۱۱ به تدریج کارخانه های قند در مناطق مختلف ایران تاسیس شدند به طوری که هم اکنون حدود ۳۴ کارخانه از چغندر قند و ۵ کارخانه از نیشکر کار تولید قند و شکر را انجام می دهند.

از زمانی که محصولات شکر گسترده شد،مصرف آن به میزان ۲۰ درصد افزایش یافته است.در رستوران ها و مجالس انواع نوشیدنی های شیرین،بستنی،شیرینی و شکلات سرو شده که در آنها استفاده چشمگیر از شکر محسوس است .

طبق مطالعات انجام شده،اثرات شکر بر چاقی،بیماری های قلبی،دیابت،پوسیدگی دندان و… مورد بررسی قرار گرفته که به ذکر نکاتی از آن می پردازیم.

شکر و چاقی

بر اساس نظر انجمن شکر در آمریکا هر گرم شکر معادل یک گرم کربوهیدرات یا پروتئین یعنی چهار کالری انرژی تولید می کند،با این تفاوت که شکر غذا نیست بلکه به غذا افزوده شده و با غلظت بالاتری استفاده می شود.( هر یک پیمانه ۴ گرمی شکر ۱۶ کالری دارد)معمولا غذاهای شیرین چون اغلب با چربی همراه می باشند،کالری بالایی دارند و در نتیجه مصرف آن ها باعث افزایش وزن به ویژه تجمع چربی ها در ناحیه شکم شده و با سایر خطرات همراه است.همچنین مصرف زیاد قند و شکر،مقدار انسولین خون را افزایش داده و منجر به افزایش ذخیره کربوهیدرات و چربی در بدن می شود.

به عنوان یک اصل برای جلوگیری از چاقی مصرف غذاها با دانسیته کالریکی پایین توصیه می شود.زیرا علاوه بر ارزان و در دسترس بودن از ازدیاد وزن نیز جلوگیری می کند.از طرفی تغییرات وزن با تغییرات سن و جنس نیز مرتبط است.برای مثال میزان فعالیت انسان با افزایش سن کمتر می شود و در نتیجه دریافت کالری باید محدود گردد.

به طور کلی اگر میزان کالری ماده غذایی مد نظر قرار گیرد مصرف شکر به اندازه ایجاد طعم و مزه دلپذیر در ذائقه مانع ندارد.

شکر و بیماری های قلبی

طیق نظر سازمان غذا و دارو آمریکا مصرف کربوهیدرات ها از جمله ساکاروز می تواند با افزایش تری گلیسیرید(چربی)خون همراه باشد که باعث تصلب شرایین و بیماری قلبی می شود.البته در این میان،خصوصیات ژنتیکی نیز باید در نظر گرفته شود.بنابراین به منظور دستیابی به سلامت قلبی،رژیم سرشار از کربوهیدرات های پیچیده و خصوصا فیبر و مصرف کمتر کربوهیدرات های ساده توصیه می شود.رژیم های سرشار از غذاهای پر فیبر دارای مقدار فراوانی از ریز مغذی ها و فیتوکمیکال ها هستند و از بالا رفتن سطح کلسترول خون نیز جلوگیری می کنند.

شکر و دیابت

مصرف کربوهیدرات ها به ویژه شکر باعث افزایش سطح  انسولین می شود.این امر خصوصا در مردان مسن و ن یائسه چاقی که مجموعه علایم خطرناکی با نام سندروم ایکس۵ را دارند(شامل افزایش انسولین و افزایش مقاومت نسبت به آن،افزایش تری گلیسرید،افزایش اسید اوریک،فشار خون بالا و کاهش کلسترول خوب خون یا همان HDL)می تواند احتمال ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی-عروقی را افزایش دهد.

شکر و پوسیدگی دندان

دندانپزشکان معمولا در مورد آثار مصرف کربوهیدرات ها به خصوص قندهای ساده بر دندان،به بیماران خود هشدار می دهند.دریافت کربوهیدرات ها با پوسیدگی دندان ها و ایجاد حفره های دندانی رابطه مستقیم دارد.البته نشاسته و سایر کربوهیدرات های کمپلکس(پیچیده)به دلیل اینکه در دهان تخمیر نمی شوند زیان کمتری دارند.ولی شکر و غذاهای غنی از آن(مثل تافی،آب نبات،کارامل…)وقتی به سطح دندان می چسبند ،منبع غذایی باکتری هایی که در حفره های سطح دندان اجتماع کرده اند را فراهم می کنند و سپس دکستران۶ تولید می کنند که توسط باکتری های دیگر به ماده ای اسیدی تبدیل می شود که مینای دندان و ساختار زیرین آن را تخریب می کند،در نتیجه خطر پوسیدگی زیاد می شود.رعایت بهداشت دندان ها،فلوئوریده کردن آب و استفاده از پاک کننده ها،به ویژه بین وعده های غذایی مثل سیب و هویج از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند.

سایر مواردی که درباره شکر ذکر شده و در دست مطالعه و بررسی است عبارت است از اثر بیش فعالی در کودکان،تاثیر بر عملکرد لوزالمعده و کبد و در نتیجه تاثیر بر هورمون های بدن،افزایش علائم سندروم پیش از قاعدگی و افزایش ترس و اضطراب.

جانشین شدن مواد مغذی با شکر

معمولا این طور استنباط می شود که تنقلات شیرین(آب نبات ها،نوشیدنی های شیرین،بیسکویت،دسرها …)باعث مصرف کمتر میوه ها،سبزی ها و به طور کلی ویتامین و مواد معدنی می شود.این مسئله در میان نوجوانان اهمیت بیشتری می یابد.برای مثال آنها نوشیدنی های شیرین(نوشابه ها،شربت ها)را تا دو برابر بیشتر از شیر مصرف می کنند که این مساله خصوصا در دختران باعث کاهش دریافت کلسیم و افزایش خطر بیماری هایی چون پوکی استخوان،دیابت،بیماری قلبی…می شود.

مطالعات نشان داده که افزایش مصرف شکر باعث کاهش دریافت ویتامین های B6 ،Eتیامین و نیاسین شده و منجر به کاهش دریافت آهن و روی نیز می شود.

شکر بسته بندی

چه میزان شکر مصرف کنیم؟

براساس نظریه سازمان غذا و داروی آمریکا،مصرف شکر به ۶ قاشق مرباخوری در روز باید محدود شود.یعنی حدود ۶ تا ۱۰ درصد کالری به شکر و مواد حاوی آن اختصاص یابد.اگر میزان انرژی ۱۶۰۰ کالری است تا ۶ پیمانه ۵ گرمی و اگر ۲۲۰۰ کالری است تا ۱۲ پیمانه ۵ گرمی.(از تقسیم وزن شکر بر حسب گرم به ۴ تعداد پیمانه ۵ گرمی به دست می آید)ولی اخیرا مصرف شکر و فرآورده های آن در میان آمریکایی ها به حدود روزانه ۲۰ پیمانه ۵ گرمی افزایش یافته است.

به طور کلی در صورتی که تناسب و تعادل بین دریافت کالری و مصرف کالری رعایت گردد،شکر مشکلی ایجاد نمی کند.اما مصرف بی رویه و یا زیاده روی در مصرف می تواند در افزایش بیماری های قلبی و عروقی،دیابت و در نهایت کاهش طول عمر نقش داشته باشد.

 


موسسه حقوقی

انواع قند، تاریخچه و فرایند تولید آن

تهیه شکر جامد در شمال هندوستان، ۳۰۰سال پس از میلاد مسیح رواج یافته و شکری که از این طریق بدست می آید Cuda یا Cur نامیده می شود. شکر Cuda ، شکر تصفیه نشده ای است که بعدها توانستند آن را تصفیه کرده و قند سفید تولید نمایند.

تاریخچه صنعت قند در ایران

ایرانیان در زمان ساسانیان توانستند طبق طرق فنی از نیشکر، قند و شکر استخراج و آن را تصفیه نمایند. قند سازی از نیشکر تا قرن چهارم هجری در خوزستان رایج بوده است اما زراعت نیشکر و صنعت قند سازی از نیشکر در سرزمین خوزستان چنان از بین رفت که نه فقط اثری از آن باقی نماند، بلکه چندین قرن، منطقه فاقد زراعت نیشکر شد. تا اینکه از سال ۱۳۱۶به تدریج قلعه های نیشکر را از جاوه و مصر وارد کردند و در سال ۱۳۲۰بیش از ۳۰۰هکتار نیشکر در نقاط مختلف خوزستان به طور آزمایشی کشت گردید و سرانجام در سال ۱۳۳۸اولین کارخانه قند در هفت تپه تاسیس شد.به تدریج با توسعه سطح کشت نیشکر و ایجاد مناطق تولید، دومین کارخانه قند از نیشکر در سال ۱۳۵۳در کشت و صنعت کارون تاسیس یافت. در ایران صنعت تولید قند از چغندر مانند نیشکر سابقه طولانی ندارد و به سال ۱۲۷۵که اولین کارخانه قند چغندر در کهریزک تهران تاسیس شد مربوط است و سال ها بعد کارخانه های قند کرج، مرودشت، اسلام آباد، ورامین، قائم شهر، آبکوه و میاندوآب تاسیس شد.

انواع قند

قند از هر نوع که باشد از نظر کیفیت غذایی دارای ارزش واحد است ولی از نظر طعم و مزه دارای کیفیتی متفاوت است و از این رو برای تامین سلیقه مصرف کنندگان انواع قند به بازار عرضه می شود.

قند کله

قندی است که از شکر سفید و به اشکال منظم در قالب های مخروطی بدست می آید و بنا به احتیاج و مصرف باید شکسته شود.

قند حبه

کریستال های شکر سفید گرم و مرطوب که به طور اتوماتیک در طاس های قالبی و مکعبی پرس و خشک می شود.

قند مایع و انواع آن

به شربت غلیظی گویند که از چغندر یا نیشکر بدست آمده باشد.

قند مایع ساکارزی: این نوع قند مایع از حل کردن شکر سفید چغندری یا نیشکری در آب بدست می آید که در نهایت آن را پاستوریزه، ذخیره و بسته بندی می نمایند.فند مایع اینورت: این نوع قند، مخلوطی از قند گلوکز و فروکتوز می باشد که مشخصات آن بر حسب سفارش مصرف کننده متفاوت است. قند مایع بدست آمده از خرما یا انگور، نمونه طبیعی این نوع قند است. قند مایع اینورت خوش طعم تر از قند مایع ساکارزی است. قند مایع گلوکزی: که به نام دکستروز معروف است از نشاسته ذرت، سیب زمینی و آرد گندم یا جو ساخته می شود.

ویژگی های قند کله

قند کله باید عاری از مواد خارجی و هر گونه بو باشد، دارای استحکام و سفتی مطلوب بوده و پوک نباشد. همچنین دارای مزه مخصوص به خود (مشابه مزه شکر) باشد.

فرآیند تولید قند کله

ماسکوئیت یا شکر که برای تهیه قند مصرف می شود باید کاملاً تصفیه شده و عاری از هرگونه مواد رنگی و خارجی باشد تا قندی که تولید می شود کاملاً سفید و قابل عرضه به بازار باشد. برای این امر ابتدا شکر سفید را درون استوانه هایی که مجهز به مخلوط کن می باشد ریخته و با آب کاملاً  تمیز مخلوط و حل نمایند به طوری که شربت غلیظی بدست آید. در اغلب موارد حدود ۱/۰گرم آهک به هر ۱۰۰لیتر این شربت غلیظ اضافه می کنند تا از تخمیرهای احتمالی و اینورت شدن ساکارز جلوگیری نمایند، سپس این شربت را از صافی های پرسی و مکانیکی عبور داده و برای این که شربت کاملاً تصفیه شده ای بدست آید، این شربت را از ذغال فعال عبور می دهند و عمل رنگ بری را انجام می دهند.

پس از آن شربت محلول قند به دیگ پخت قند رفته و در آنجا حرارت دیده و بریکس آن بالا رفته و دوباره شوک داده می شود تا کریستال ها تشکیل شود، سپس آن را سرد می کنند و هر بار پس از سرد شدن ماسکوئیت را وارد قالب ها می کنند، قالب دارای شکل مخروط بوده که ته آن سوراخ می باشد. شربت قند را به داخل قالب ها ریخته و پر می نمایند سپس به مدت ۴-۳ساعت در گرم خانه می گذارند، درجه حرارت گرم خانه در حدود  ۱۰۰درجه سانتی گراد می باشد تا حباب های هوا از مایع خارج شود و پخت حالت یکنواخت پیدا کند، سپس قالب ها را وارد سردخانه نموده و درجه حرارت آنها به ۳۵-۲۵درجه سانتی گراد می رسد. پس از آن قالب ها در دستگاه های سانتریفوژ چیده می شود و در حدود ۲۰دقیقه این عمل در ۶۰دور دقیقه ادامه می یابد و در این مرحله پس آب قند از طریق سوراخ ته مخروط قالب قند خارج گشته، قالب ها را از جا در آورده و به گرم خانه منتقل می کنند و به مدت ۱۷ساعت در دمای ۶۵درجه سانتی گراد نگهداری می نمایند تا خشک شده و برای بسته بندی آماده گردد.

فرآیند بسته بندی

هر قند کله باید دارای پوششی از کاغذ یا پلاستیک مناسب و تمیز باشد. موادی که برای بسته بندی به کار می رود باید تمیز، خشک و عاری از هر گونه آلودگی باشد. شیوه بسته بندی باید طوری باشد که حتی الامکان قند بسته بندی شده در کارتن و کیسه، کمترین اصطحکاک را داشته و سبب خرد و خاکه شدن قند نشود.

قند حبه

اگر هدف تهیه قند حبه باشد، محتویات دیگ پخت را به داخل سردخانه قند حبه تخلیه نموده، آن را سانتریفوژ کرده و شکر حاصله از سانتریفوژ قند حبه به طرف پرس های مربوطه هدایت می شود. در پرس های قند حبه، شکرهای مرطوب فشرده شده به شکل قند حبه و در صورت علاقه مندی به اشکال دیگر می آید.

خرید قند بسته بندی

 


موسسه حقوقی

تاریخچه شکر در ایران

ریشه لغوی شکر به کلمه ساکارا مربوط می شود که در زبان سانسکریت به گیاه نیشکر اطلاق شده است. طبق شواهد تاریخی، ایرانیان از نخستین اقوامی بودند که شکر را می شناختند و حتی از حدود 332 سال قبل از میلاد مسیح در ایران مورد استفاده بوده است. همچنین سوابقی از کاربرد واژه شکر در زبان پهلوی و نوشتار های دوره ساسانیان وجود دارد.  شکر غالباً از دو گیاه نیشکر (CANE) و چغندر قند (Sugar beet) به دست می آید، ولی سابقه کشت نیشکر بسیار طولانی بوده و به چند هزار سال قبل از میلاد در جزایر جنوب شرق آسیا بر می گردد، در حالی که سابقه کشت چغندر قند طولانی نیست.

چغندرقند گیاهی است  خواستار شرایط آب و هوای مناطق معتدله، ولی به علت سازگاری بالای اکولوژیکی، در شرایط متنوع اقلیمی توسعه یافته است. به طوریکه امروزه به استثنای استرالیا در 5 قاره جهان کشت می شود. برای اولین بار در سال 1747 میلادی شیمیدان معروف آلمانی آندراس مارگراف (A.S.Margraf) پی برد که در ریشه چغندر علوفه ای، قندی شبیه قند نیشکر وجود دارد. وی با استخراج قند به روش عصارهگیری الکلی از گیاه چغندر قند توانست یکی از بزرگترین کشفیات علمی آن زمان را به نام خود ثبت نماید. پس از مرگ مارگراف، دستیار و شاگرد او بنام فرازکارلآشارد (F.C,Achard) در سال 01 میلادی اولین کارخانه قند را تأسیس نمود. در ایران، در قرن اول هجری تولید شکر از نیشکر در خوزستان معمول بوده است. کارگاه های متعدد شکر سازی در آن منطقه وجود داشته است.

تاریخچه تجارت نیشکر نشان می دهد که ایرانیان از نخستین اقوامی بودند که هزاران سال پیش توانستند شکر متبلور سفید را بصورت جامد از نیشکر بدست آورده، آن را به عنوان کالای تجاری به بازار عرضه کنند. تلاش برای کشت نیشکر در ایران در سال 1338 با احداث اولین واحد بزرگ کشت و صنعت نیشکر در هفت تپه در خوزستان، آغاز به کار کرد .در سال 1274 هجری شمسی راه اندازی اولین کارخانه تولید قند و شکر از چغندر در منطقه کهریزک صورت گرفت. از حدود سال 1311 بتدریج کارخانه های قند در مناطق مختلف ایران تاسیس شدند و هم اکنون حدود 34 کارخانه از چغندر قند و 5 کارخانه از نیشکر تولید قند و شکر را انجام می دهند.

خرید شکر بسته بندی


موسسه حقوقی

رأی وحدت رویه شماره 690 هیأت عمومی دیوان عالی کشور

رأی وحدت رویه شماره 690 هیأت عمومی دیوان عالی کشور مورخ 3/5/1385

خلاصه رأی: با توجه به بند «ن» ماده ۳ قانون اصلاح تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب مصوب ۱۳۸۱ قرار منع تعقیب صادره از بازپرسی به درخواست شاکی خصوصی قابل اعتراض در دادگاه صالح بوده و نظر دادگاه در این مورد قطعی و قابل تجدیدنظر در دیوان عالی کشور می‌باشد.
دادستان محترم کل کشور نسبت به آرای شماره 1521 مورخ 14/10/1382 صادره از شعبه 24 دادگاه تجدیدنظر استان تهران و شماره 323 مورخ 27/4/1383 صادره از شعبه 16 دادگاه تجدیدنظر استان تهران که در موضوع واحدی، متفاوت صادر گردیده، درخواست طرح در هیأت عمومی دیوان عالی کشور را نموده است. پس از بررسی، موضوع قابل طرح در هیأت عمومی محترم دیوان عالی کشور تشخیص داده شد.

خلاصه پرونده‌ها و آرای صادره به شرح زیر می‌باشد:

خلاصه پرونده اول

در پرونده کلاسه 82/7د/6 خانم . علیه آقای . شکایتی با عنوان اغفال و فریب در ازدواج تقدیم داشته است، که به لحاظ فقد ادله (نبودن دلایل کافی) قرار منع تعقیب صادر می‌شود.
شاکیه به قرار صادره اعتراض نموده و پرونده به دادگاه بدوی (نخستین) ارسال گردیده و شعبه 1054 دادگاه عمومی جزایی تهران اعتراض را رد و قرار منع تعقیب را تأیید نموده است.

رأی دادگاه تجدیدنظر استان

مجدداً شاکیه به رأی دادگاه اعتراض و درخواست تجدیدنظر نموده و پرونده به شعبه24 دادگاه تجدیدنظر استان تهران ارسال و دادگاه مذکور طی دادنامه شماره 1521 مورخ 14/10/1382 با ورود در ماهیت امر و استدلال حقوقی، اعتراض را رد و رأی دادگاه بدوی را تأیید نموده است.
در اجرای بند «الف» ماده 368 قانون آیین دادرسی مدنی، رأی صادره را قابل فرجام (اعتراض) اعلام نموده است.

رأی دیوان عالی کشور

شاکیه از رأی صادره فرجام‌ خواهی کرده و پرونده به شعبه 33 دیوان عالی کشور ارسال و شعبه مذکور طی دادنامه شماره 347/33 مورخ 12/6/1383 با این استدلال که امر مطرح شده، جزایی بوده و دادخواست لازم در مورد اصل نکاح و ازدواج تقدیم نشده و حکمی نفیاً یا اثباتاً صادر نشده موضوع را قابل طرح در دیوان عالی کشور ندانسته است.

وکیل طلاق خبرهموسسه حقوقی

خلاصه پرونده دوم

در ادامه مقاله گذشته در مورد رأی وحدت رویه شماره 52 در مورد قابل تخفیف بودن مجازات جعل و ی در صورت ‌گذشت شاکی خصوصی در این مقاله به بیان خلاصه پرونده دوم و آرای صادر شده می‌پردازیم:

خلاصه پرونده دوم

پرونده اجرایی کلاسه ج564462 آقای ب به اتهام جعل عنوان و هشت فقره ی تحت تعقیب قرار گرفته در تاریخ 8/11/62 قرار مجرمیت صادر و پس از صدور ‌کیفرخواست به دادگاه کیفری 2 ارسال شده و متهم به علت ناتوانی در پرداخت وثیقه بازداشت می‌شود.

رأی دادگاه

شعبه 9 کیفری 2 در تاریخ 30/11/62 به استناد ماده 116 قانون تعزیرات و با رعایت ماده 25 قانون مجازات اسلامی متهم را به شش ماه حبس و پنجاه و چهار ضربه شلاق تعزیراً محکوم می‌نماید و‌ رأی صادره قطعی اعلام می‌شود و کلیه شاکیان در فروردین ماه 63 در دادسرا حاضر و از شکایت خود گذشت می‌نمایند و آقای دادیار در اجرای ماده 25 ‌اصلاحی پاره از قوانین آیین‌دادرسی کیفری و گذشت شاکیان پرونده را به دادگاه ارسال می‌دارد.

دادگاه در ذیل (پایین) درخواست دادسرا چنین اظهارنظر‌می‌نماید:

ماده 25 ناظر به مواردی است که جرم قابل گذشت نباشد، با توجه به این که جرم ی قابل گذشت می‌باشد و رأی دادگاه قطعی است، بنابراین آقای دادیار می‌تواند که در این موضوع به موقوفی تعقیب (توقف پیگیری) اظهارنظر نماید و در تعقیب آن آقای دادیار اظهارنظر می‌نماید که چون نظر دادگاه بر قابل ‌گذشت بودن جرم ی می‌باشد، اجرای حکم موقوف (متوقف) و متهم آزاد می‌شود.

‌نظریه معاون دادستان کل کشور

همانطور که ملاحظه می‌فرمایید بین آرا و نظرات شعب 193 و 9 دادگاه‌های کیفری 2 در مورد جرم ی در ارتباط قابل گذشت‌ بودن و تأثیر گذشت و استنباط از قوانین نظرات مختلفی گرفته شده است، بنا به مراتب به استناد ماده 3 قانون اضافه شده به قانون آیین‌دادرسی کیفری ‌مصوب 1337 درخواست طرح موضوع را در هیأت عمومی دیوان عالی کشور جهت اتخاذ (گرفتن) رویه مقتضی (مناسب) دارد.
وکیل مواد مخدر در تهران


موسسه حقوقی

سؤال های متداول ملکی

سؤال 1: آیا رأی صادره از کمیسیون ماده ۱۰۰ در مورد تعطیلی محل کسب و تجارت قطعی است؟ آیا مرجع دیگری هم برای شکایت از رأی کمیسیون وجود دارد؟
جواب: خیر، این رأی از سوی ذی‌نفع قابل شکایت و تجدیدنظر است و کمیسیون تجدیدنظر ماده۱۰۰ به درخواست او رسیدگی می‌نماید.
چنانچه رأی کمیسیون بدوی (نخستین) مورد اعتراض واقع شود، با درخواست ذی‌نفع موضوع در کمیسیون تجدیدنظر مورد رسیدگی قرار می‌گیرد، اگر معترض به این رأی فرد عادی باشد (یعنی شهرداری نباشد) دیوان عدالت اداری مرجعی است که به درخواست معترض رسیدگی می‌نماید.
سؤال 2: آیا محاسبه بالکن واحد تجاری به صورت یک دوم صحیح است یا حتماً باید یک سوم محاسبه شود؟
جواب: برای فروش يا پرداختي به شهردادري هميشه بالكن يك سوم قيمت تجاري محاسبه مي‌شود.
سؤال 3: آیا سطح اشغال زمین در بنا جزء بنای ساختمان محسوب می‌شود؟
جواب: بله، جز بنای ساختمان محسوب می‌شود.
سؤال 4: چطور می‌توان تراکم ۵۰ را بعد از ساخت ساختمان به ۶۰ تغییر داد؟
جواب: اگر حداکثر تراکم مجاز شما در پروانه ۵۰% بوده است، مجاز به افزایش آن در اجرای ساختمان نیستید. ولی معمولاً در شهرداری مناطق تا چند درصد بسته به شرایط همان منطقه رواداری برای تخلف وجود دارد که در کمیسیون داخلی شهرداری‌ها با عفو جریمه تصویب می‌شود.
سؤال5: ساختمانی مجوز ۵ طبقه روی پیلوت (طبقه همکف ساختمان که ارتفاع آن از بقیه طبقه‌ها کمتر است) را دارد، آیا می‌توان ساختمان را شش طبقه روی زیرزمین ساخت، یعنی همکف واحد و زیرزمین پارکینگ باشد؟
جواب: خیر، امکان تبدیل همکف به مسی بر اساس قوانین و ضوابط وجود ندارد، مگر با نظر مساعد شورای معماری شهرداری که اصلاً قابل پیش‌بینی نمی‌باشد.
سؤال 6: ساختمانی با چهار طبقه تک واحدی که فاقد آسانسور می‌باشد و طبقه دوم، سوم و چهارم درخواست نصب آسانسور را دارند، اما واحد اول اجازه نداده و در ضمن سهم خود را پرداخت نمی‌کند، آیا قانوناً می‌توان کاری انجام داد؟
جواب: چنانچه در ساختمانی چهار طبقه، مالکین طبقات دوم، سوم و چهارم بخواهند در جایی که پیش‌تر تعبیه (آماده سازی) شده، آسانسور نصب کنند و مالک طبقه اول مخالف باشد و از پرداختن سهم هزینه‌ها خودداری نماید، طبق ماده 4 قانون تملک آپارتمانه‌ا در صورتی که مجموع مساحت آپارتمان‌های 3 طبقه بیش از مساحت آپارتمان طبقه اول باشد، مخالفت مالک طبقه اول تأثیری ندارد و مالکین موافق می‌توانند از طریق پیگیری قضایی حق‌السهم مالک طبقه اول را به همراه خسارات احتمالی دریافت نمایند.

سوالات ملکی


موسسه حقوقی

اجری احکام کیفری

در ادامه مقاله گذشته در مورد مرخصی زندانیان بر اساس قانون آیین دادرسی کیفری، به بیان شرایط اعطای مرخصی زندانیان طبق آیین‌نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور مصوب 1384 می‌پردازیم:

اجری احکام کیفری

شرایط اعطای مرخصی زندانیان بر اساس آیین‌نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تأميني و تربيتي كشور مصوب 20/9/1384

بر اساس ماده 214 آیین‌نامه اجرایی شرایط اعطای مرخصی به زندانیان به شرح زیر می‌باشد:

‌الف) محکومین به حبس تا 15 سال باید حداقل ‌یک ‌ششم‌ از مدت حبس و محکومین بیش از 15 سال و حبس ابد حداقل سه سال از مدت محکومیت خود را سپری کرده باشند. محکومینی که دارای سابقه محکومیت در جرائم عمدی باشند، به ازای هر سابقه محکومیت یک ماه به نصاب و مقدار تعیین شده اضافه می‌شود.
‌ب) محکومینی که به لحاظ عدم پرداخت جزای نقدی یا عدم پرداخت محکومیت مالی (موضوع مواد 1 و 2 قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی) و یا هر دو در زندان به سر می‌برند، در صورتی که حداقل یک ماه بابت محکومیت مذکور تحمل حبس نموده باشند.
‌ج) کسب حداقل 200 امتیاز برای هر نوبت مرخصی با توجه به معیارهای زیر می‌باشد:
1- رعایت مقررات و امور انضباطی در زندان در هر ماه، 10 امتیاز
2- همکاری در برقراری نظم و انضباط و پیشگیری از تخلفات داخلی در هر ماه، 20 امتیاز
3- همکاری در انجام فعالیت‌های فرهنگی در هر ماه، 10 امتیاز
4- اهتمام و کوشش به شرکت در نماز جماعت و سایر مراسم مذهبی، در هر ماه، 30 امتیاز
5- شرکت در برنامه‌های مربوط به تلاوت، آموزش روخوانی، ترجمه، درک مفاهیم، حفظ قرآن یا نهج‌البلاغه، اخلاق و عقاید، هر برنامه در هر ماه، 20 امتیاز
6- قبولی در آزمون دوره‌های مربوط به روخوانی، ترجمه، درک مفاهیم و حفظ قرآن یا نهج‌البلاغه، اخلاق و عقاید، هر دوره، 30 امتیاز
7- شرکت در دوره احکام سطح 1 و 2 هر کدام در هر ماه، 10 امتیاز


نحوه رسیدگی به دادخواست اعاده دادرسی (رسیدگی مجدد)


موسسه حقوقی

در ادامه مقالات گذشته در مورد مرخصی زندانیان بر اساس قانون آیین دادرسی کیفری، به بیان شرایط اعطای مرخصی زندانیان طبق آیین‌نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور مصوب 1384 پرداختیم و در این مقاله به ادامه شرایط اعطای مرخصی زندانیان طبق آیین‌نامه اجرایی می‌پردازیم:


اجرای احکام کیفری

شرایط اعطای مرخصی زندانیان بر اساس آیین‌نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تأميني و تربيتي كشور مصوب 20/9/1384

غیبت زندانی پس از اعطای مرخصی

* طبق ماده 225 آیین‌نامه اجرایی، مدت مرخصی زندانیان جزء مدت محکومیت آنان محسوب می‌شود، لیکن در صورت غیبت، روزهای غیبت جزء مدت محکومیت محاسبه نمی‌شود و چنانچه زندانی پس از اعطای مرخصی غیبت نماید، علاوه بر مجازات قانونی برای بار اول به مدت 6 ماه و برای بار دوم یک سال و برای نوبت سوم تا پایان مدت محکومیت از مرخصی محروم خواهد شد و در صورتی که زندانی پس از پایان مرخصی به زندان بازنگردد و توسط مأمورین دستگیر و تحویل زندان شود تا پایان مدت محکومیت از مرخصی محروم خواهد شد.
* طبق تبصره ماده 225 چنانچه غیبت زندانی به تأیید دادستان محل، رئیس حوزه قضایی بخش که عهده‌دار وظایف دادستان می‌باشد و یا شورای طبقه‌بندی، موجه تشخیص داده شود، زندانی غایب از مرخصی مشمول حکم این ماده نخواهد بود.
* بر اساس ماده226 آیین‌نامه اجرایی، زندانیانی که در حین مرخصی و یا اشتغال خارج از زندان مرتکب جرم عمدی می‌شوند، برای بار اول تا یک سال و برای بار دوم تا دو سال و برای بار سوم تا سه سال از مرخصی محروم خواهند شد.
* چنانچه زندانی در پایان مدت مرخصی به زندان مراجعه ننماید، طبق ماده 228 آیین‌نامه، رئیس زندان باید ضمن اقدام لازم برای دستگیری زندانی و بازگشت وی به زندان مراتب غیبت را بلافاصله برای تشریفات مربوط به ضبط تأمین دریافت شده به مقام قضایی مربوط اعلام نماید. مقام قضایی مربوطه نیز باید نتیجه اقدامات مربوط به ضبط تأمین دریافت شده را برای درج در پرونده به زندان منعکس نماید.

رسیدگی به صلاحیت قضات در کمیسیون


موسسه حقوقی

شرایط توقف اجرای احکام کیفری

در ادامه مقالات گذشته در مورد اجرای احکام کیفری، به بیان دیگر مواد قانون آیین دادرسی کیفری در این خصوص می‌پردازیم:

اجرای احکام کیفری (قانون آیین دادرسی کیفری)

* در غیر مجازات حبس، هرگاه رئیس قوه قضاییه با عفو یا تخفیف مجازات محکوم‌علیه (کسی که رأی به ضرر او صادر شده) برای پیشنهاد به مقام رهبری موافقت نماید و دستور توقف اجرای حکم دهد، طبق ماده 504 قانون آیین دادرسی کیفری، اجرای حکم متوقف می‌‏گردد.
* هرگاه بر اساس ماده 505 قانون آیین دادرسی کیفری، در مواردی که مطابق مقررات، اجرای رأی موقوف (متوقف) می‌شود، قاضی اجرای احکام کیفری قرار موقوفی اجرا صادر می‌نماید.
* طبق ماده ۵۰۶ ماده آیین دادرسی کیفری، موقوف شدن اجرای مجازات در حقوق شاکی یا مدعی خصوصی و اجرای احکام ضبط اشیاء و اموالی که وسیله ارتکاب جرم بوده و یا از ارتکاب جرم به دست آمده باشد، تأثیری نخواهد داشت، مگر اینکه علت موقوف (متوقف) شدن اجرای مجازات، نسخ (ابطال) مجازات قانونی باشد.

شرایط صدور قرار تأمین در اجرای احکام کیفری

* طبق ماده ۵۰۷ قانون آیین دادرسی کیفری، چنانچه اجرای مجازات نیازمند دسترسی به محکوم‌علیه به دفعات باشد و محکوم‌علیه در پرونده بدون قرار تأمین بوده و یا قرار صادره متناسب نباشد، قاضی اجرای احکام کیفری مطابق مقررات، قرار تأمین متناسب صادر می‌کند. ‌
* بر اساس ماده ۵۰۸ این قانون، قاضی اجرای احکام کیفری درباره درخواست محکوم‌علیه، کفیل (ضامن) یا وثیقه‌گذار مبنی بر تبدیل قرار تأمین، تغییر کفیل یا وثیقه‌گذار و یا جایگزینی وثیقه، تصمیم می‌گیرد.

دستور منع خروج از کشور برای محکوم‌علیه

هرگاه اقدامات قاضی اجرای احکام کیفری منتهی به دسترسی به محکوم‌علیه نشود و بیم (ترس) فرار وی از کشور باشد، طبق ماده 509 قانون اجرای احکام کیفری، قاضی می‌تواند دستور منع خروج او را از کشور صادر و به مراجع قانونی اعلام کند، اما به محض حضور یا دستگیری محکوم‌علیه نسبت به لغو این دستور اقدام می‌نماید.


وکیل قرارداد املاک


موسسه حقوقی

نحوه تسلیم محکوم‌به به محکوم له در اجرای حکم دادگاه

* بر اساس ماده 42 قانون اجرای احکام مدنی، هرگاه محکوم به (آنچه در مورد آن حکم صادر شده) عین معین منقول (اموال قابل جابجایی مانند خودرو) یا غیرمنقول بوده و تسلیم آن به محکوم ‌له (کسی که رأی به نفع او صادر شده) ممکن باشد دادورز (‌مأمور اجرا) عین آن را گرفته و به ‌محکوم ‌له می‌دهد.
* همچنین اگر عین محکوم به در تصرف کسی غیر از محکوم‌ علیه (کسی که رأی به ضرر او صادر شده) باشد، طبق ماده 44 قانون اجرای احکام مدنی، این امر مانع اقدامات اجرایی نیست مگر این که متصرف مدعی حقی از عین‌ یا منافع آن بوده و دلائلی هم ارائه نماید در این صورت دادورز یک هفته به او مهلت می‌دهد تا به دادگاه صلاحیت‌دار مراجعه نماید و در‌صورتی که ظرف پانزده روز از تاریخ مهلت تعیین شده قراری دایر (برپا) به تأخیر اجرای حکم به قسمت اجرا ارائه نشود عملیات اجرایی ادامه خواهد یافت.
* بر اساس ماده 45 این قانون، هرگاه در محلی که باید خلع ید (رفع تصرفات غیرمجاز) شود اموالی از محکوم‌ علیه یا شخص دیگری باشد و صاحب مال از بردن آن خودداری نماید و یا به او ‌دسترسی نباشد، دادورز صورت تفصیلی اموال مذکور را تهیه و به ترتیب زیر عمل خواهد کرد:
1- اسناد و اوراق بهادار و جواهر و وجه نقد به صندوق دادگستری یا یکی از بانک‌ها سپرده می‌شود.
2- اموال ضایع شدنی و اشیایی که قیمت آنها متناسب با هزینه نگهداری نباشد به فروش رسیده و حاصل فروش پس از کاهش هزینه‌های مربوط، به‌ صندوق دادگستری سپرده می‌شود، تا به صاحب آن بازگردانده شود.
3- در مورد سایر اموال، دادورز (‌مأمور اجرا) آنها را در همان محل یا محل مناسب دیگری محفوظ نگه داشته و یا به حافظ (نگهدارنده) سپرده و رسید دریافت ‌می‌نماید.


موسسه حقوقی

رأی دادگاه تجدیدنظر

در مورد تجدیدنظرخواهی آقایان ر و غ به وکالت از آقای ح نسبت به دادنامه شماره ۹۰۰۰۸۴ مورخ ۱۴/۸/۱۳۹۰ صادره از شعبه ۱۱۷۵ دادگاه عمومی جزایی تهران که در راستای واخواهی و اعتراض از دادنامه شماره ۸۹۰۱۲۲۷ مورخ ۳۰/۱۱/۱۳۸۹ گویای محکومیت تجدیدنظرخواه به اتهام ی از طریق ثبت ملک غیر به نام خود مستنداً به ماده ۱۰۹ قانون ثبت اسناد و املاک و ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء و اختلاس و ی به تحمل سه سال حبس و پرداخت مبلغ پانصد میلیون ریال جزای نقدی صادر و به موجب آن واخواهی تجدیدنظرخواه از دادنامه غیابی رد گردیده است.

ضمناً در مورد رد مال به لحاظ تنظیم سند رسمی دادگاه موضوع را حقوقی دانسته است، با بررسی جمیع برگه‌ها و محتویات پرونده و با در نظر گرفتن مفاد و محتوای لوایح اعتراضیه وکلای تجدیدنظرخواه نظر به این ‌که ضرورت ایجاب می‌نمود، اظهارات طرفین (خواهان و خوانده) و دلایل آنها بررسی گردد، وقت رسیدگی تعیین و پس از استماع و شنیدن اظهارات طرفین و مطالبه پرونده ثبتی مربوط به هیأت حل اختلاف مواد ۱۴۷و ۱۴۸ قانون ثبت و پاسخ استعلامات دریافت شده از اداره ثبت اسناد و املاک مربوط از آن‌ جایی که تجدیدنظرخواه مطابق وکالت‌نامه رسمی شماره ۴۹۷۱۰ مورخ ۷/۱۱/۸۶ به وکالت از خانم ق و خانم گ که مالکین رسمی طبق پاسخ استعلام به شماره ۳۵۹۰۷ مورخ ۲۳/۲/۷۷ اعلام شده‌اند، اقدام به دریافت سند از هیأت حل اختلاف موضوع مواد ۱۴۷ و ۱۴۸ قانون ثبت اسناد و املاک نموده است و هیچ‌ گونه عملیات متقلبانه که منجر به بردن مال غیر باشد از سوی تجدیدنظرخواه صورت نگرفته است و به نظر این دادگاه موضوع شکایت بدون جنبه جزایی و دارای جنبه حقوقی است، مستنداً به بند ۱ از قسمت ب ماده ۲۵۷ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری ضمن نقض دادنامه (شکستن رأی) تجدیدنظرخواسته به استناد بند الف ماده ۱۷۷ قانون ثبت اسناد و املاک و اصل ۳۷ قانون اساسی حکم بر بی‌گناهی تجدیدنظرخواه به لحاظ عدم توجه اتهام ی به تجدیدنظرخواه و حقوقی بودن موضوع شکایت صادر می‌گردد. این رأی قطعی است.


موسسه حقوقی

نمونه رأی در مورد رابطه نامشروع

موضوع: صرف برقراری تماس‌های تلفنی و ارسال پیامک‌های متعدد، جرم رابطه نامشروع نیست.

رأی شماره ۱۰۰۹۸۷ مورخ 29/9/93 صادره از شعبه ۱۰۸۴ دادگاه عمومی جزایی تهران

خلاصه پرونده

در مورد اتهام آقای ۱) آقای ع ۲۷ ساله، آزاد به لحاظ صدور قرار وثیقه با وکالت آقای م و ۲) خانم م ۳۴ ساله، آزاد به لحاظ مذکور، بدون سابقه کیفری، دایر به برقراری رابطه نامشروع غیر موضوع شکایت آقای م الف بدین توضیح که شاکی که در زمان تقدیم، شکایت همسر متهم ردیف دوم بوده و بیان داشته که چون به همسرش مشکوک شده بود به اتفاق یکی از دوستانش منتظر خارج شدن همسرش از منزل بوده که مشاهده می‌کنند در صبح روز جمعه مورخ ۰۲/۱۲/۹۲ نامبرده از منزل خارج و سوار خودروی متهم ردیف دوم شده است و متهمان با مشاهده شاکی و رفیق وی (شاهد) از محل متواری و فراری می‌شوند.

متهمان ضمن اقرار به این‌ که در تاریخ مذکور هر دو سوار خودرو بوده‌اند، به طور خلاصه مدعی شده‌اند که آقای ع برای گرفتن جزوه درسی به آنجا مراجعه نموده است و چون خانم م روز کاریش بوده آقای ع وی را تا ایستگاه مترو رسانده است.

متهم آقای ع در مورخ ۳۱/۰۶/۹۳ اقرار به ارسال پیامک به دفعات و تماس تلفنی بدونی هیچ غرضی نموده و خانم م نیز در همان تاریخ در دادسرای ناحیه ۲۱ تهران بیان داشته که چون با هم دانشگاه می‌رفتند، با او تماس داشته و غرضی نداشته است.

متهمه در جلسه دادرسی مورخ ۲۴/۰۹/۹۳ علت تماس‌ها را چنین عنوان داشته که وی و آقای ع در دانشگاه علمی کاربردی نمایندگان دانشجویان کلاس بوده‌اند و در مورد جزوه‌های درسی برای امتحان با یکدیگر در تماس بوده‌اند و اکثر تماس‌ها در زمان برگزاری امتحانات درسی بوده است.
دادگاه با توجه به اوراق و برگه‌های پرونده، شکایت شاکی، اظهارات شاهد، تحقیقات انجام شده از سوی دادسرای مذکور، ملاحظه پرینت تماس‌های مکرر و متعدد خارج از عرف و روال متهمان رأی صادر نموده است.


موسسه حقوقی

رأی وحدت رویه شماره 709 هیأت عمومی دیوان عالی کشور مورخ 1/11/1387

در مقالات گذشته در مورد خلاصه پرونده‌های مشابه (در خصوص روابط نامشروع) و صدور آرای متفاوت در مورد رد صلاحیت دادگاه کیفری استان و همچنین نظریه دادستان کل کشور در مورد صدور آرای متفاوت در پرونده‌های مشابه و درخواست صدور رأی وحدت رویه از هیأت عمومی دیوان عالی کشور در این مورد پرداختیم و اکنون در این مقاله به بیان رأی وحدت رویه شماره ۷۰۹ هیأت عمومی دیوان عالی کشور مورخ 1/11/1387 می‌پردازیم:

رأی وحدت رویه شماره 709 هیأت عمومی دیوان عالی کشور مورخ 1/11/1387

با استناد از اصول کلی حقوقی و مواد ۵۴ و ۱۸۳ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری، هرگاه متهم به ارتکاب چند جرم از درجات مختلف باشد دادگاهی باید به اتهامات او رسیدگی نماید که صلاحیت رسیدگی به مهمترین جرم را دارد.

با این ترتیب به نظر اکثریت اعضای هیأت عمومی دیوان عالی کشور در صورتی که یکی از اتهامات متهم از جرایمی باشد که رسیدگی به آن در صلاحیت دادگاه کیفری استان است، این دادگاه باید به اتهامات دیگر او نیز که در صلاحیت دادگاه عمومی است رسیدگی نماید.

همچنین چنانچه جرمی به اعتبار ترتب یکی از مجازات‌های مندرج در تبصره الحاقی به ماده ۴ اصلاحی قانون تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب مصوب سال 1381 در دادگاه کیفری استان مطرح گردد و دادگاه پس از رسیدگی تشخیص دهد عمل ارتکابی عنوان مجرمانه دیگری نیز دارد، که رسیدگی به آن در صلاحیت دادگاه عمومی جزایی می‌باشد، این امر موجب رد صلاحیت دادگاه نخواهد بود و باید به این بزه و جرم رسیدگی و حکم مقتضی و مناسب صادر نماید.

آرای دادگاه کیفری استان در موارد فوق قابل تجدیدنظر در دیوان عالی کشور می‌باشد.

این رأی بر اساس ماده ۲۷۰قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری در موارد مشابه برای شعب دیوان عالی کشور و دادگاه‌ها لازم ‌الاتباع (لازم ‌الاجرا) می‌باشد.

طلاق اتباع خارجی

سؤالات متداول در مورد بازرسان کار و کارشناسان بهداشت کار

منبع: موسسه حقوقی کیانداد


موسسه حقوقی

نمونه رأی در مورد جعل و ی

رأی شماره 9609975154500316 صادره از شعبه 25 دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی

تجدیدنظرخواه: آقای و با وکالت آقای س و خانم ز و آقای م

تجدیدنظرخوانده‌ها: آقای الف.ب و خانم س

اتهام: ی به میزان 0 میلیون تومان

خلاصه جریان پرونده

در مورد درخواست تجدیدنظرخواهی آقای س وکیل دادگستری و ورود آقای م وکیل بعدی به وکالت از سوی شاکی م به طرفیت متهمين 1- آقای الف، 2- آقای م با وکالت آقای م.الف وکیل دادگستری 3- خانم س نسبت به دادنامه شماره 9509977592501563 مورخ 13/10/95 شعبه 125 دادگاه کیفری 2 مشهد که تجدیدنظرخواندگان از اتهام مشارکت در

جعل و ی به مبلغ یکصد و هشتاد و چهار میلیون تومان برائت (بی‌گناهی) حاصل نموده‌اند.

بدین شرح که شاکی آقای و با توسل به تصویر یک برگ مبایعه‌نامه مورخ 29/2/1394 اعلام نموده است، یک دستگاه اتومبیل هیوندای مدل سانتافه به شماره3 – ایران 36 را از فردی به نام ع.ا خریداری کرده است، از طریق درج آگهی اتومبیل مذکور را در معرض فروش قرار داده، فردی که متقاضی خرید بود با موبایل ایشان تماس گرفته و بعد از صحبت بنا شد در محل شماره‌گذاری وجه و بهای اتومبیل پرداخت گردد، با حضور طرفین (خواهان و خوانده) و متهمین ردیف دوم و سوم با نشان دادن چک اعلام شد.

پس از تعویض پلاک چک مذکور که یک چک بین بانکی (تضمینی) است به وی تحویل خواهد شد، نامبرده تصریح (تأکید) نموده چک مورد بحث که بعداً متوجه جعل آن شده از سوی متهم ردیف سوم که همسر متهم ردیف اول است، از دور به ایشان نشان داده شده است، لیکن اعلام کردند به وی اعتماد ندارند، پس از تعویض پلاک چک را دریافت خواهد کرد.

نامبرده با توسل به یک برگ سند عادی که در صدر آن مشخصات شاکی و خانم س به عنوان فروشنده و خریدار قید گرديده است، لیکن نامبردگان به جهتی که در اظهارات طرفین اشاره شده به امضای فروشنده و خریدار نرسیده است، لیکن فردی به نام ف و متهم ردیف دوم و فردی به نام ف که ادعا شده است، متهم ردیف اول می‌باشد، ذیل سند مذکور را به عنوان شاهد ماجرا امضاء کرده‌اند و اعلام نموده بابت ثمن و قیمت معامله یک برگ چک موصوف به شماره 422773 مورخ 3/19/1394 بانک سپه از حساب جاری شماره 6/ 09 از حساب فردی به نام ع.ح که در وجه خانم س صادر شده است، به همراه متهم ردیف اول جهت وصول و دریافت آن به بانک مراجعه کرده، لیکن بعد از ورود به بانک و تحويل چک متهمین از محل خارج که متوجه شده چک مذکور جعلی می‌باشد و گواهی عدم پرداخت از سوی بانک محال‌عليه (طرف حواله) نیز این معنا را می‌رساند.
وکیل املاک

سؤالات متداول در مورد بازنشستگی

منبع: موسسه حقوقی کیانداد


موسسه حقوقی

رأی وحدت رویه در مورد ی از طریق انتقال مال غیر

رأی وحدت رویه شماره 628 هیأت عمومی دیوان عالی کشور

در ادامه مقاله قبل در مورد رأی وحدت رویه شماره 628 به بیان آرای صادره در خصوص پرونده اول می‌پردازیم:

با واخواهی وکیل محکوم‌علیه (کسی که رأی به ضرر او صادر شده) از رأی صادره دادگاه عمومی‌ شعبه 165 تهران به شرح دادنامه شماره 948 مورخ 5/6/75 با توجه به اینکه متهم در تاریخ اجاره دادن ملک به دیگری آگاه به عدم مالکیت خود بوده و ‌سوء نیت وی محرز و مسلم است، از نظر بزهکاری و مجرم بودن، دادنامه صادره را تأیید و در نهایت عمل ارتکابی متهم را مشمول ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء‌، اختلاس و ی دانسته و به استناد ماده مذکور و با رعایت ماده 22 قانون مجازات اسلامی و با توجه به تبصره یک آن ماده، مجازات تعیین ‌شده در رأی واخواسته را اصلاح و متهم را به تحمل یک سال حبس و پرداخت جزای نقدی به مبلغ 700 هزارتومان معادل مالی که بابت اجاره ‌دریافت نموده است، در حق دولت محکوم و رأی صادره را حضوری و قابل تجدیدنظر اعلام کرده است.

با تجدیدنظرخواهی محکوم‌علیه از رأی صادره و ‌اعلام گذشت شاکی از شکایت خود شعبه پنجم دادگاه تجدیدنظر استان تهران در پرونده کلاسه 75/1092 به موجب دادنامه شماره 393 مورخ 4/4/76 و‌ به استدلال اینکه شاکی اعلام گذشت کرده است، ولی با توجه به جنبه عمومی بودن قضیه و حق الله بودن جرم انتسابی (نسبت داده شده) و اینکه به موجب حکم و امری مذکور ‌در تبصره‌ یک ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس وی در صورت وجود جهات و کیفیات مخففه از جمله گذشت شاکی ‌خصوصی موضوع بند 1 ماده 22 قانون مجازات اسلامی دادگاه فقط می‌تواند مجازات مرتکب را تا حداقل تعیین شده در ماده 1 قانون ارتشاء، اختلاس و ی تقلیل و تخفیف دهد.

‌بنابراین موجبی برای تخفیف مجازات به کمتر از یک سال ندیده، ضمن رد اعتراض تجدیدنظرخواه دادنامه بدوی و نخستین را عیناً تأیید و رأی صادره را قطعی اعلام نموده است.

سؤالات متداول در مورد تعلیق قرارداد کار

وکیل حقوقی خانواده

منبع: موسسه حقوقی کیاندادموسسه حقوقی

دکتر محمد عباسی :لازمه قوی شدن ،تشکیل مجلس متعهد و انقلابی در انتخابات آتی است 

 

دکتر محمد عباسی ،وزیر دولت نهم و دهم بیان داشت : یکی از اقدامات جدی برای قوی شدن، تقویت نهاد‌های رسمی کشور اعم از مجلس و دولت است؛ انتظار می‌رود در انتخابات آتی زمینه تشکیل یک مجلس قوی، کارآمد و مقتدر فراهم شود.

 

دکتر محمد عباسی وزیر دولت نهم و دهم بیان داشت : یکی از اقدامات جدی برای قوی شدن، تقویت نهاد‌های رسمی کشور اعم از مجلس و دولت است؛ انتظار می‌رود در انتخابات آتی زمینه تشکیل یک مجلس قوی، کارآمد و مقتدر فراهم شود. وی با بیان اینکه، بیانات مقام معظم رهبری در خطبه‌های نماز جمعه تهران، فصل جدیدی را برای انقلاب اسلامی رقم‌زده است، گفت: مقام معظم رهبری از ضربه سپاه به آمریکا و انتقام از آمریکا به عنوان یوم‌الله یاد کردند که این مهم، نشان‌دهنده اهمیت شکستن همینه آمریکا در منطقه و قدرت‌نمایی نیرو‌های مسلح ایران بود.

 

وی افزود: مقام معظم رهبری تأکید کردند که راه سردار قاسم سلیمانی ادامه خواهد داشت و سربازان جریان مقاومت راه ایشان را تا اخراج کردن آمریکا از منطقه دنبال خواهند کرد که امیدوار هستیم این مهم با توجه به ظرفیتی که در جبهه مقاومت وجود دارد با قدرت تمام دنبال شود. عباسی با اشاره به بخشی از بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت قوی شدن در مقابل دشمن، گفت: یکی از اقدامات جدی برای قوی شدن، تقویت نهاد‌های رسمی کشور اعم از مجلس و دولت است؛ انتظار می‌رود در انتخابات آتی زمینه تشکیل یک مجلس قوی، کارآمد و مقتدر فراهم شود چرا بدون داشتن یک مجلس متعهد و متخصص نمی‌توان زمینه قوی شدن را فراهم کرد. این استاد دانشگاه گفت: روی کارآمدن مجلسی قوی و مقتدر انقلابی می‌تواند بستر دولت کاربلد انقلابی و متعهد را فراهم کند چرا که مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم مانعی برای قوی شدن هستند و این موانع با دولت و مجلس کارآمد رفع شدنی است.

منبع:

دیار حافظموسسه حقوقی

جمعه بازار «پارکینگ پروانه» تعطیل شد؟

 

جمعه بازار «پارکینگ پروانه» تعطیل شد؟ معاون بنیاد مستضعفان با رد شایعه تعطیلی جمعه بازار پارکینگ پروانه به دنبال تملک یا اجرای عملیات مقاوم سازی آن توسط این بنیاد، گفت: اجرای عملیات مقاوم سازی و مکانیزاسیون پارکینگ پروانه در جریان بهره‌برداری فعلی آن انجام می‌شود و اجرای این عملیات هیچ مشکلی را برای کسب و کار جاری در این پارکینگ ایجاد نمی‌کند.

منبع:

تهران رویداد


موسسه حقوقی

حمله هکری به زیرساخت ارتباطی کشور متوقف شد/ اینترنت در شرایط عادی 

نائب رئیس شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: حمله هکری که ظهر روز شنبه ۱۹ بهمن ماه علیه زیرساخت‌های کشور اتفاق افتاد، به صورت کامل متوقف شد و دسترسی به اینترنت هم اکنون در حالت کاملا عادی است.

سجاد بنابی در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه در حمله سایبری صورت گرفته، هکرها میلیون‌ها مبدا و مقصد را هدف گرفتند و به دنبال اختلال سراسری در شبکه اینترنت کشور بودند، گفت: ساعت ۸:۴۰ روز گذشته (یکشنبه) این حملات به صورت کامل متوقف و جلوی خسارت به زیرساخت‌های ارتباطی گرفته شد. وی با اشاره به اینکه اوضاع دسترسی به اینترنت هم اکنون در حالت کاملاً عادی قرار دارد، افزود: به دلیل مقابله صورت گرفته با این حملات از بعدازظهر روز شنبه سعی کردیم اختلال در شبکه را به حداقل برسانیم و کاربران با مشکل مواجه نشوند. پس از دفع این حملات نیز، از روز گذشته توانستیم آن را متوقف کرده و وضعیت شبکه را به حالت کاملاً عادی برسانیم. بنابی هدف از این حمله گسترده از سوی هکرهای اجاره‌ای را، کاهش سطح دسترسی کاربران به اینترنت عنوان کرد و گفت: اینکه این حملات از سوی یک کشور و یا یک دولت اتفاق افتاده باشد، قابل اثبات نیست. چرا که معمولاً از این مدل «اتک ها» که از نوع دیداس (DDOS) است برای آنکه یک سایت از کار بیافتد استفاده می‌شود. اما زمانی که از این روش برای از کار انداختن کل رنج «آی پی» های ایران، استفاده می‌شود، ممکن است یک حکومت پشت آن باشد. وی با اشاره به اینکه این هکرها در «دارک وب» اقدام به حمله می‌کنند و از این جهت، هدف آنها قابل اثبات نیست، گفت: هزینه این حملات زیاد است و به نظر می‌رسد غیر از دولت‌ها، کسی نمی‌تواند این هزینه را پرداخت کند. این مقام مسئول در شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه شناسایی و مقابله با این حملات از طریق سپر «دژفا» و سایر ابزارهای امنیت سایبری زیرساخت انجام شد، تاکید کرد: اختلالات کامل برطرف شده است و اگر کاربری همچنان با مشکل کندی سرعت و دسترسی مواجه است، ممکن است این اختلال مربوط به شبکه داخلی اپراتور سرویس دهنده باشد. به گزارش مهر، از ظهر روز شنبه ۱۹ بهمن ماه، کاربران بسیاری از بروز اختلال در دسترسی به اینترنت خبر دادند که شرکت ارتباطات زیرساخت این حمله را از نوع دیداس (حمله منع سرویس) اعلام کرد که از مبدا شرق آسیا و شمال آمریکا به ایران صورت گرفت و باعث افزایش بار ترافیک بالاتر از حد نرمال به تجهیزات شبکه‌ای شد. روز گذشته معاون وزیر ارتباطات گفت: هکرهای اجاره‌ای گسترده‌ترین حمله تجربه شده در تاریخ ایران را علیه زیرساخت‌های کشور اجرا کردند و با هدف قرار دادن بیش از ۱۸۰ میلیون آدرس IP ، به دنبال اختلال سراسری در شبکه اینترنت هستند.

منبع:

فن روز


موسسه حقوقی

آخرین جزئیات از واریز سهمیه بنزین نوروز

در حالی که معاون گردشگری از ارائه درخواست سهمیه «بنزین سفر» به دولت خبر می دهد اما وزیر نفت، منکر چنین پیشنهادی است.

 

آخرین جزئیات از واریز سهمیه بنزین نوروز در حالی که معاون گردشگری از ارائه درخواست سهمیه «بنزین سفر» به دولت خبر می دهد اما وزیر نفت، منکر چنین پیشنهادی است.

منبع:

بوم و بر 

boomobar


موسسه حقوقی

تصویب افزایش ۲۰ درصدی مستمری مددجویان در کمیسیون تلفیق مجلس


تصویب افزایش ۲۰ درصدی مستمری مددجویان در کمیسیون تلفیق مجلسرئیس کمیته امداد از تصویب افزایش ۲۰ درصدی مستمری مددجویان در کمیسیون تلفیق مجلس خبر داد و گفت: ۱۰ میلیون تومان وام بلاعوض و ۴۰ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه به مددجویان سیل‌زده جنوب کشور ارائه می‌شود.

 

تصویب افزایش ۲۰ درصدی مستمری مددجویان در کمیسیون تلفیق مجلس رئیس کمیته امداد از تصویب افزایش ۲۰ درصدی مستمری مددجویان در کمیسیون تلفیق مجلس خبر داد و گفت: ۱۰ میلیون تومان وام بلاعوض و ۴۰ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه به مددجویان سیل‌زده جنوب کشور ارائه می‌شود

منبع:

پدیده فردا


موسسه حقوقی

پلمب واحدهای پرخطر در بازار تهران

واحد مرکزی خبر نوشت: رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر از بررسی ضریب خطرپذیری بازار تهران در کمیته ایمنی منطقه ۱۲ خبر داد

زهرا صدراعظم نوری با اشاره به اینکه بازار تهران یکی از محل‌هایی است که ضریب ریسک بالا و ایمنی بسیار پایینی دارد، اظهار کرد: بازار تهران پتانسیل بروز حادثه و خطر را در هر لحظه دارد و در این میان جان و مال بسیاری از افراد به خطر می‌افتد. او با بیان اینکه بازار تهران یکی از قدیمی‌ترین بازارهای ایران است، اضافه کرد: این مکان به لحاظ تاریخی مهم بوده و بخشی از هویت تهران به آن گره خورده است. از طرف دیگر، بخشی از اقتصاد کشور در بازار تهران رقم می‌خورد و در آنجا داد و ستد صورت می‌گیرد. رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه بازار تهران محلی برای گردشگری هم محسوب می‌شود، گفت: بخشی از گردشگران خارجی و برخی از گردشگران داخلی حتما هنگام سفر به تهران از بازار بازدید می‌کنند. صدراعظم نوری با اشاره به جمعیت زیاد در حال تردد و ساکن در بازار تهران عنوان کرد: انتظار است که ایمنی بازار به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد و برای آن برنامه ریزی شود. او عنوان کرد: سازمان آتش نشانی شهرداری تهران مانند سایر اماکن بازدیدهایی را از بازار تهران انجام داده و بخش‌های پرریسک و دارای ضریب خطر بالا را شناسایی کرده است. همچنین کمیته ایمنی منطقه ۱۲ در این باره فعال است. عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه یک سری از پاساژها و واحدهای با ضریب خطر بالا اخطار گرفته اند، گفت: براساس دستور العمل برخی از این واحدها برای ایمن سازی اقدام کرده اند و آن‌هایی که به دستورالعمل توجهی نکنند با هماهنگی صورت گرفته با مراجع قضایی پلمب می‌شوند. البته برخی از این واحدها و پاساژها پلمب شده اند و برای رفع پلمب به دستور العمل اقدام کردند. صدراعظم نوری با تاکید بر اینکه این اقدامات کافی نیست، اضافه کرد: باید گسترده‌تر عمل شود و هیئت امنای بازار، اتحادیه‌های ذیربط، اصناف و بهره برداران برای حفظ جان و مال خود تلاش کنند. او با بیان اینکه رفع خطرات گاهی هزینه بر نیست، گفت: اما یک حادثه می‌تواند نتایج جبران ناپذیری داشته باشد بنابراین با همکاری شهرداری منطقه و سازمان آتش نشانی و بازاریان امیدواریم مشکلات بازار به حداقل برسد.

منبع:

ایران میزان


موسسه حقوقی

حمله ملخ‌ها از جنوب ایران به هند و پاکستان

سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد با اشاره به زاد و ولد زودهنگام ملخ‌ها در جنوب ایران به خاطر هوای گرم‌تر و بارندگی‌های خوب نسبت به هجوم ملخ‌ها از ایران به مناطق مرزی هند و پاکستان هشدار داد.

 

حمله ملخ‌ها از جنوب ایران به هند و پاکستان سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد با اشاره به زاد و ولد زودهنگام ملخ‌ها در جنوب ایران به خاطر هوای گرم‌تر و بارندگی‌های خوب نسبت به هجوم ملخ‌ها از ایران به مناطق مرزی هند و پاکستان هشدار داد.

منبع:

دهنک

dehak


موسسه حقوقی

سقوط جوان ۱۸ ساله اصفهانی از کوه صفه

مدفون شدن پنج خانواده در روستای رشته رود بالا زیر بهمن، تصادف هولناک راننده مست با کالسکه یک کودک، مرگ زن جوان اصفهانی در تصادف با وانت بار و نجات جان ۵۰ گرفتار در برف در محور هراز عناوین مهم ترین حوادث ۲۴ ساعت گذشته است که در بسته خبری سه‌شنبه_۲۲بهمن_ می‌خوانید.

 

به گزارش خبرنگار ایمنا، جوان ۱۸ ساله اصفهانی بر اثر سقوط از منطقه کوهستانی صفه راهی بیمارستان شد. سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان گفت: در پی تماس یکی از شهروندان با سامانه ۱۱۰ مبنی بر سقوط فردی از منطقه تفریحی آبشار کوه صفه اصفهان گروه تخصصی نجات در ارتفاع ایستگاه شماره ۱۲ آتش نشانی به محل حادثه اعزام شدند. فرهاد کاوه آهنگران افزود: این جوان ۱۸ ساله که بر اثر سقوط از ناحیه سر، کتف و کمر دچار آسیب دیدگی شده بود، پس از سه ساعت تلاش امداد گران به پایین کوه منتقل و راهی بیمارستان شد. وی گفت: علت این حادثه در دست بررسی است. مدفون شدن پنج خانواده در روستای رشته رود بالا زیر بهمن به دلیل سقوط بهمن ۳ واحد مسی زیر بهمن دفن شدند. یک نفر نیز در این حادثه جان باخت و از سرنوشت دیگر ساکنان خبری در دست نیست. فرماندار رودباره در گفت‌وگویی گفته است که نیروهای امدادی به همراه ۳ دستگاه لودر و یک دستگاه بولدوزر به محل اعزام شدند تا ساکنان این واحدها را از زیر بهمن خارج کنند. مرتضوی سخنگوی سازمان امداد و نجات هلال احمر درباره بهمن رشته رودبالای رودبار گفت: بلافاصله بعد از حادثه بهمن نیروهای هلال احمر منطقه به محل اعزام شدند اما به دلیل صعب العبور بودن مسیر و برف سنگین، مسیرها کاملاً بسته شده و سرعت امدادرسانی را به شدت کند کرده است. وی ادامه داد: طبق اطلاعات اولیه ما پنج خانوار ساکن این روستا هستند که هنوز معلوم نیست دقیقاً در چه شرایطی قرار دارند اما تمام تلاش ما برای کمک رسانی هرچه سریع‌تر به این خانواده‌ها است. بهمن ۳ خانواده روستایی را در رودبار دفن کرد فرماندار رودبار گفت: در پی بارش برف و سقوط بهمن در روستای رشته رودبالای بخش مرکزی این شهرستان، ۳ واحد مسی زیر بهمن دفن شد که یک نفر در این حادثه جان باخت و از سرنوشت دیگر ساکنان خبری در دست نیست. محمدصالح ضیایی گفت: نیروهای امدادی به همراه ۳ دستگاه لودر و یک دستگاه بولدوزر به محل اعزام شدند تا ساکنان این واحدها را از زیر بهمن خارج کنند. تصادف هولناک راننده مست با کالسکه یک کودک بی احتیاطی راننده و مصرف نوشیدنی الکلی جان یک کودک را به خطر انداخت. به تازگی ویدئویی در رسانه‌های خارجی به انتشار گذاشته شد که لحظه تصادف هولناک یک راننده خودرو را با کالسکه کودک به تصویر کشیده است. در این ویدئو مشاهده می‌شود که راننده یک خودرو در اوکراین که به دلیل مصرف مشروبات الکلی از حالت طبیعی برخوردار نبوده به شدت با یک کالسکه حامل نوزاد سه ماهه برخورد کرد و کودک پس از پرت شدن از کالسکه به بیرون زخمی شد و پس از امدادرسانی سریع در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان بستری شد. گفتنی است که پزشکان زنده ماندن این کودک را معجزه دانسته و پلیس پس از پیگیری توانست راننده خودرو را دستگیر و پس از تشکیل پرونده به دادگاه منتقل کند چرا که در زمان تصادف نوشیدنی الکلی مصرف کرده بود و به همین خاطر در حالت عادی نبوده است. مرگ زن جوان اصفهانی در تصادف با وانت بار واژگونی وانت باردر اتوبان فرودگاه اصفهان یک کشته و ۷ مصدوم برجای گذاشت. مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان گفت: بامداد امروز بر اثر واژگونی وانت بار در اتوبان فرودگاه به سمت میدان لاله اصفهان یک زن ۳۰ ساله جان باخت و هفت نفر نیز مصدوم شدند. غفور راستین افزود: مصدومان این حادثه به بیمارستان‌های کاشانی و امین منتقل شدند. کارشناسان پلیس علت این حادثه را بی توجهی به جلو و تخطی از سرعت مطمئنه اعلام کردند. نجات جان ۵۰ گرفتار در برف در محور هراز ۵۰ نفر که در برف و بوران محور هراز گرفتار شده بودند نجات یافتند. جمشید نیکزاد رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان آمل گفت: با شروع بارش باران در شهرستان آمل و بارش برف در محور هراز، همه نیروهای امدادی پایگاه‌های امداد جاده‌ای پلور، رینه، گزنک و کهرود به صورت آماده باش درآمده تا در صورت نیاز عملیات امدادرسانی فوری انجام شود. او با اشاره به شروع برف سنگین از دیروز در محور هراز، گفت: با ادامه بارش برف و ایجاد مشکلات برای برخی خودروهای در حال تردد در این محور، اکیپ‌های امدادرسانی در نقاط مختلف جاده عملیات رهاسازی را آغاز کرد. نیکزاد با اشاره بر گرفتار بودن ۲۰ خودرو در محور مواصلاتی هراز، بیان کرد: ۵۰ نفر از سرنشینان این خودروها که در منطقه امامزاده هاشم گرفتار شده بودند؛ نجات یافتند. رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان آمل با تاکید بر اینکه در حال حاضر مشکل خاصی در حوزه امداد و نجات در محور هراز وجود ندارد؛ به هموطنان توصیه کرد: با توجه به شرایط جوی از سفرهای غیرضروری خودداری کنند و نسبت به ذخیره سوخت در مناطق کوهستانی اقدامات لازم را انجام دهند. او گفت: اگر چنانچه فردی دچار حادثه شد بلافاصله با شماره ۱۱۲ ندای امداد جمعیت هلال احمر تماس برقرار کرده و درخواست کمک نماید.

منبع:

شاخص 365


موسسه حقوقی

همه امکانات برای بازگشایی محور قزوین -رشت به کار گرفته شود

«محمد اسلامی» وزیر راه و شهرسازی بر ضروت به کارگیری همه امکانات و ظرفیت‌های مدیریتی اجرایی و تجهیزات استانی و منطقه‌ای برای بازگشایی محور قزوین – رشت تاکید کرد.

 

همه امکانات برای بازگشایی محور قزوین -رشت به کار گرفته شود «محمد اسلامی» وزیر راه و شهرسازی بر ضروت به کارگیری همه امکانات و ظرفیت‌های مدیریتی اجرایی و تجهیزات استانی و منطقه‌ای برای بازگشایی محور قزوین – رشت تاکید کرد.

منبع :

صنعت روز 


موسسه حقوقی

قهرمانی تیم والیبال شیلات گلستان در مسابقات ورزشی دهه فجر

 

  تيم واليبال اداره كل شيلات گلستان توانست در مسابقات ورزشي گراميداشت دهه فجر كاركنان جهاد كشاورزي استان مقام اول را كسب نمايد.   تيم واليبال اداره كل شيلات گلستان توانست در مسابقات ورزشي گراميداشت دهه فجر كاركنان جهاد كشاورزي استان مقام اول را كسب نمايد. به گزارش روابط عمومي اداره كل شيلات گلستان در […]

 

تيم واليبال اداره كل شيلات گلستان توانست در مسابقات ورزشي گراميداشت دهه فجر كاركنان جهاد كشاورزي استان مقام اول را كسب نمايد.

 

 

 

تيم واليبال اداره كل شيلات گلستان توانست در مسابقات ورزشي گراميداشت دهه فجر كاركنان جهاد كشاورزي استان مقام اول را كسب نمايد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل شيلات گلستان در اين دوره از مسابقات كه به ميزباني معاونت توسعه و برنامه ريزي سازمان جهاد كشاورزي استان برگزار شد تيم هاي آق قلا و گرگان حائز مقام دوم و سوم شدند.

همچنين در رشته فوتسال نيز تيم فوتسال شيلات گلستان كاپ اخلاق اين دوره از مسابقات را از آن خود كرد و تيم هاي ستاد سازمان، منابع طبيعي و نظام مهندسي مقام هاي اول تا سوم را كسب كردند.

منبع:

اخبار شیلات


موسسه حقوقی

 

 

تعطیلی و آغاز با تأخیر فعالیت آموزشی برخی مدارس لرستان

صیاد درگاهپور در گفت و گو با خبرنگار مهر از تعطیلی و آغاز با تأخیر فعالیت آموزشی برخی مدارس لرستان در روز چهارشنبه ۲۳ بهمن خبر داد و گفت: به علت بارش برف و برودت هوا فعالیت آموزشی مدارس استان به شرح ذیل اعلام می‌شود: شهر خرم آباد: فعالیت مدارس نوبت صبح ابتدایی با یک ساعت تأخیر از ساعت ۹ صبح آغاز می‌شود. بروجرد و اشترینان : تمامی مدارس نوبت صبح ابتدایی تعطیل و فعالیت آموزشی مدارس متوسطه اول و دوم با یک ساعت تأخیر از ساعت ۹ صبح آغاز می‌شود. الیگودرز و ززوماهرو: تمامی مدارس نوبت صبح و عصر تعطیل است. ا: مدارس نوبت صبح ابتدایی تعطیل و فعالیت آموزشی مدارس متوسطه اول و دوم با یک ساعت تأخیر از ساعت ۹ صبح آغاز می‌شود. دورود: فعالیت آموزشی تمامی مدارس نوبت صبح با یک ساعت تاخیر. نورآباد و کاکاوند: همه مدارس تعطیل است. سلسله: مدارس ابتدایی نوبت صبح تعطیل و فعالیت آموزشی مدارس متوسطه اول و دوم با یک ساعت تأخیر از ساعت ۹ صبح آغاز می‌شود. کوهدشت و رومشگان: مدارس ابتدایی نوبت صبح تعطیل و فعالیت آموزشی مدارس متوسطه اول و دوم با یک ساعت تاخیر بیرانشهر: تمامی مدارس نوبت صبح تعطیل است زاغه: مدارس ابتدایی نوبت صبح تعطیل و فعالیت مدارس دوره اول و دوم با یک ساعت تاخیر بخش پاپی: همه مدارس نوبت صبح با یک ساعت تاخیر سیلاخور: مدارس ابتدایی نوبت صبح تعطیل و فعالیت آموزشی مدارس متوسطه اول و دوم با یک ساعت تاخیر

منبع: د

یار دلیران

 


موسسه حقوقی

 

مباحث طایفه ای و قبیله ای در انتخابات شاید منجر به تشنج های شهرستانی شود


مباحث طایفه ای و قبیله ای در انتخابات شاید منجر به تشنج های شهرستانی شود فرماندار کهگیلویه گفت: اینکه همه فضاها به سمت قوم و قبیله گرایی پیش رود و کاندیدای فلان طایفه حتما باید قبول شود خطرناک است و خدایی ناکرده بحث های قبیله ای شاید منجر به تشنج های شهرستانی شود و این مضموم است.

منبع:

بنیچه


موسسه حقوقی

 

حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن نشانه توخالی بودن تبلیغات دشمن است

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی که امروز همراه با مردم انقلابی قم در راهپیمایی ۲۲ بهمن شرکت کرده بود در جمع خبرنگاران حضور حماسی و باشکوه مردم ایران اسلامی در این مراسم را نشانه توخالی بودن تبلیغات رسانه‌های دشمن دانست و گفت: مردم امروز بار دیگر مشت محکمی بر دهان آمریکا و جنایتکاران زدند. این استاد سطوح عالی حوزه همچنین برگزاری باشکوه راهپیمایی سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را برگ زرین دیگری از کتاب افتخارات ملت ایران اسلامی عنوان کرد و گفت: هرسال بر عظمت و شکوه مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن اضافه می‌شود. کد خبر ۴۸۵۰۵۹۹

منبع:

شوان


موسسه حقوقی

باید نیازهای اساسی مردم را درک و تشخیص دهیم

 

مرتضی حیدری فرماندار قم با اشاره به توطئه‌های دشمن علیه نظام اسلامی بیان کرد: باید نیازهای اساسی مردم را درک و تشخصیص دهیم. .

باید نیازهای اساسی مردم را درک و تشخیص دهیم

 

باید نیازهای اساسی مردم را درک و تشخیص دهیم مرتضی حیدری فرماندار قم با اشاره به توطئه‌های دشمن علیه نظام اسلامی بیان کرد: باید نیازهای اساسی مردم را درک و تشخصیص دهیم.

منبع:

صبح قم


موسسه حقوقی

 

سردار شریف: ‌رزمندگان مقاومت انتقام سردار سلیمانی را خواهند گرفت


سپاه اجازه کوچک‌ترین تهدیدی را به دشمن نمی‌دهد سردار شریف: ‌رزمندگان مقاومت انتقام سردار سلیمانی را خواهند گرفت / سپاه اجازه کوچک‌ترین تهدیدی را به دشمن نمی‌دهد

گروه استان‌ها ـ ‌سخنگوی سپاه پاسداران با بیان اینکه ‌رزمندگان مقاومت انتقام سردار سلیمانی را خواهند گرفت، گفت: سپاه اجازه کوچک‌تری تهدیدی را به دشمن نمی‌دهد.

 

– اخبار استانها – به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، سردار رمضان شریف ‌در جمع عظیم مردم و راهپیمایان در شهرستان بیرجند با بیان اینکه ۴۱ سال از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد و شروع گام دوم انقلاب توأمان با دستاوردهای قابل توجه ملت ایران و شکست‌های دشمن است، اظهار داشت: امروزه آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها تمام‌قد در مقابل ملت ایران مشغول به توطئه‌اند و از هیچ توطئه‌ای علیه نظام خودداری نکرده‌اند.سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ‌با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران، آمریکا را با همه هیمنه ابرقدرتی شکست داد‌ و صهیونیست‌های غاصب را کوچک کرد، افزود: دشمن در ترور سردار سلیمانی اشتباه بزرگی مرتکب شد، اما مردم ایران مطمئن باشند ترور سردار سلیمانی بساط آمریکا و اسرائیل را از منطقه جمع خواهد کرد.شریف با بیان اینکه ‌رزمندگان مقاومت انتقام سردار سلیمانی را خواهند گرفت، تصریح کرد:‌ فرزندان مقاومت در سراسر جغرافیای جهان اسلام انتقام خون سردار سلیمانی را می‌گیرند و شاید خداوند اراده کرده بود از بین سرداران نامدار یکی بیشتر عمر کند تا ۵۰ میلیون جمعیت یک بار چهره نورانی یکی از سرداران رشید را در قامت سردار سلیمانی ببینند.سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی این رویداد را بسیار اثرگذارتر از تولید آثار هنری برای شناخت سرداران شهید دفاع مقدس همچون شهید همت، زین الدین، باکری، کاظمی و صیاد شیرازی دانست و گفت: سردار شهید حاج قاسم سلیمانی مظهر فرماندهان دفاع مقدس و مدافعان حرم بود که با الگوگیری از سرداران بزرگ، مدل دفاع مقدس را در جبهه مقاومت پیاده کرد و به دست شقی ترین انسان‌های روی زمین به شهادت رسید.

 

وی با بیان اینکه سردار سلیمانی لشکری مومن از مردم عراق، لبنان، سرویه، یمن و افغانستان را پرورش داد که دشمن ضرب شصتی از این تربیت‌شدگان مکتب سردار سلیمانی چشیده و از فرماندهان جبهه مقاومت هراس دارد، ادامه داد: شادمانی دشمن از ترور سردار سلیمانی طول نکشید و ضربه و سیلی محکمی را از سپاه انقلاب اسلامی خورد، ‌حالا حالاها مانده تا راجع به حیثیت ازدست‌رفته‌تان حرف بزنید و بدانید ضربه دوم را امروز در راهپیمایی ۲۲ بهمن و ضربه بعدی را در دوم اسفندماه پای صندوق‌های رأی خواهید خورد.شریف با بیان اینکه شب گذشته آماری اعلام کرده‌اند که ۱۰۰ نفر بر اثر حمله موشکی ایران به پایگاه عین الاسد در عراق ضربه مغزی شدند، گفت: معنای ضربه مغزی را فهمیدیم اما آمریکا باید بداند با کتمان کردن تلفات و حیثیت به باد رفته او چیزی عوض نخواهد شد.‌کلمه کشته در ادبیات آمریکا تبدیل به ضربه‌مغزی شده و خسارات خود را از حمله ما به عین‌الأسد کتمان می‌کنند.سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به حضور میلیونی مردم در مراسم تشییع پیکر قاسم سلیمانی اضافه کرد:‌ ۵۰ میلیون در مراسم‌های مربوط به شهید سلیمانی شرکت کردند و شهید سلیمانی ویژگی‌هایی چون خاکسار بودن در برابر مردم، ولایتمداری و اخلاص داشت که رهبر معظم انقلاب از آن به‌عنوان مکتب شهید سلیمانی یاد کرد.شریف با اشاره به حضور میلیونی مردم شهرهای مختلف کشور در مراسم‌ بدرقه و تشییع پیکر سردار سلیمانی اظهار داشت: مردم در این حضور بر ۲ نکته تاکید کردند که یکی انتقام سخت، تعیین کننده و تمام‌کننده از دشمن بود و دومی مردم فریاد زدند همه قاسم سلیمانی هستیم و این خیلی زیباست.وی رئیس‌جمهور آمریکا را شقی‌ترین و منفورترین انسان روی زمین دانست و تصریح کرد: دشمنان بدانند استقلال عزت و آزادی که شعارهای بنیادی انقلاب اسلامی‌بوده همچنان در صدر است و برای آن تلاش می‌کنیم.سخنگوی سپاه با تاکید بر پیاده سازی معیارهای اخلاقی و رفتاری سردار سلیمانی در جامعه گفت: باید معیارهای قاسم سلیمانی را در جامعه پیاده کنیم و آن را الگوی فرزندان خود قرار دهیم که ادب دینی، احترام به پدر و مادر، شجاعت در میدان خطر و مردم‌داری از جمله آنها است؛ ولایت‌مداری، اخلاص و معنویت واژه‌هایی است که اندکی از شخصیت این مرد بزرگ را برای جامعه ترسیم می‌کند و با وجود اینکه کلمات قاصر است که در وصف این مرد بزرگ حرف بزنیم اما همه باید بدانند که عامل بزرگ شدن قاسم سلیمانی ارادت به فرهنگ اهل بیت (ع) و توسعه آن بوده است.وی ۲۲ بهمن را فرصتی برای یادآوری دستاوردهای انقلاب اسلامی چون استقلال و آزادی و آینده پیش رو دانست و تبیین کرد: در دوران قاجار و پهلوی ایران به عنوان مستعمره استکبار می‌سوخت اما امروز سرنوشت کشور در همین محدوده جغرافیایی رقم می‌خورد و انقلاب اسلامی عزت را به کشور ایران برگرداند.سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه پیشرفت‌های کشور قابل مقایسه با دوران قبل از انقلاب نیست اما دشمن تلاش می‌کند مشکلات نظام را برجسته و افتخارات آن را کم کند، گفت: ۵۰ میلیون نسلی که مبارزات امام با رژیم سابق را ندیده‌اند باید بدانند تا قبل از بهمن ۵۷ حدود ۱۵۰ سال ملت ما در دوران حاکمیت قاجار، پهلوی اول و دوم، هم در استبداد و استکبار داخلی و هم در مستعمره خارجی بودند اما انقلاب اسلامی عزت و استقلال را به ملت برگرداند.وی با بیان اینکه با صدای بلند می‌گوییم امروز در حوزه دفاعی، نظامی و امنیتی نه تنها کوچک‌ترین مشکلی نداریم بلکه بزرگ‌ترین قدرت‌های دنیا هم اگر جمع شوند نمی‌توانند به جغرافیای این کشور، منافع ملی و هواداران این ملت نگاه چپ کنند، اظهار داشت: اگر سه مولفه اصلی قدرت انقلاب اسلامی و نظام را فرهنگ دینی، جایگاه و تئوری شخص ولایت فقیه و توده مردم بدانیم هر سه مولفه قدرت بعد از ۴۱ سال در این کشور همچنان مورد توجه ملت ما است.سخنگوی سپاه با بیان اینکه دشمن ۳۰ سال بعد از رحلت امام، علیه رهبری گزاره خبری تولید کرده و از هیچ  تلاشی فروگذاری نمی‌کند تا ت‌های رهبری در اداره جامعه زیرسوال برود اما شاهد هستیم سرنوشت رهبرانی که وابسته به دشمن بودند در چه وضعیت و سرنوشت ملت ما که بدون تردید پشت سر ولایت فقیه ایستاد، چگونه است، گفت: همه مجد، عظمت و الهام بخشی امروز انقلاب اسلامی مرهون هدایت‌های حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی است.‌سردار شریف با بیان اینکه قاسم سلیمانی سرداری بود که به معنای واقعی زهد در ولایت داشت پس اعتماد و حمایت رهبری و نگاه ویژه ایشان به اقدامات و کارکردهای صادقانه او را شاهد بودیم که امروز سردار سلیمانی قهرمان ملی ما و سردار دل‌ها است لذا او یکی از آموزه‌های رهبری است، گفت: رهبر معظم انقلاب در جغرافیای جهان اسلام صدها قاسم سلیمانی تربیت کرده و همواره سفارش ایشان برای توده مردم است.سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه با وجود مدیران جهادی و انسان‌های مخلص مشکلات کشور قابل حل است، گفت: تحریم‌های دشمن اگر برای کشور دیگری رخ می‌داد حتماً آن کشور سقوط می‌کرد اما علی‌رغم شدیدترین تحریم‌های دشمن دولت توانسته این ۸۰ میلیون جمعیت را در حد ممکن اداره کند و به فضل الهی هیچ‌وقت حقوق کارکنان عقب نیفتاده است.وی ‌با تاکید بر اینکه سپاه ‌در کنار مسئولان است و اجازه کوچک‌تری تهدیدی را به دشمن نمی‌دهد گفت: مهمترین دغدغه همه دولت‌ها امنیت است اما با هدایت رهبر انقلاب، نیروهای مسلح ما امنیت را تامین کرده‌اند پس مسؤولان از همه ظرفیت برای رسیدگی به معیشت مردم استفاده کنند.‌لذا مدیران باید به گونه‌ای کار کنند که در پایان خدمت، مردم در ذهن و قلب خود به ما مدال افتخار بدهند.شریف با بیان اینکه همواره تهدیدهای دشمن بی اثر بوده است گفت: امروز زمان خدمت‌رسانی از سوی مسئولان است و باید دل به دل ملت قدردان بدهند چرا که مردم در تشییع جنازه سردار سلیمانی نیز اعلام کردند قدران خادمان خود هستند و به آنها افتخار می‌کنند.‌سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اضافه کرد: امروز زمان، زمان خدمت مسئولان است و باید دل به مردم دهند و تلاش کنند در پایان دوره مسؤولیت خود همانند سردار سلیمانی که بالاترین مدال نظامی را اخذ کرد مدالی که از قلب‌ها و دل‌های ملت سرچشمه می‌گیرد را اخذ کنند.‌شریف با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها سردار دل‌ها را ترور و به دنبال آن معامله ننگین قرن را به صهیونیست‌ها اهدا کردند، بیان داشت: آمریکا و صهیونیست بدانند امت اسلامی به برکت خون شهدای فلسطین و مجاهدت جبهه مقاومت قبله اول مسلمین را از شما پس خواهد گرفت و به‌زودی شاهد برپایی نماز در بیت‌المقدس خواهیم بود.انتهای پیام/ش

منبع:

قهستان

 

 


موسسه حقوقی

جمعه بازار «پارکینگ پروانه» تعطیل شد؟ 

جمعه بازار «پارکینگ پروانه» تعطیل شد؟ معاون بنیاد مستضعفان با رد شایعه تعطیلی جمعه بازار پارکینگ پروانه به دنبال تملک یا اجرای عملیات مقاوم سازی آن توسط این بنیاد، گفت: اجرای عملیات مقاوم سازی و مکانیزاسیون پارکینگ پروانه در جریان بهره‌برداری فعلی آن انجام می‌شود و اجرای این عملیات هیچ مشکلی را برای کسب و کار جاری در این پارکینگ ایجاد نمی‌کند.

منبع:

تهران رویداد


موسسه حقوقی

علوی‌‌تهرانی در گفتگو با تسنیم: «یتیم‌نوازی» شاه‌بیت زندگی شهید سلیمانی بود/باید از او خط بگیریم

 

یک استاد حوزه گفت که شهید سلیمانی برای فرزندان شهداء پدری و به گونه‌ای خلأ نبود پدرشان را پر می‌کرد.

 

– اخبار فرهنگی – حجت‌الاسلام سید محمدباقر علوی‌‌تهرانی استاد حوزه و کارشناس دینی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم با اشاره به شهادت سردار سرافراز حاج قاسم سلیمانی گفت: شهید سلیمانی کسی بود که مردم ایران حق او را خوب دانستند؛ حق او هم همین بود که ده‌ها میلیون نفر در مراسم تشییع او در تهران، استان‌ها و کشورهای مختلف شرکت و از او تجلیل کنند.شهید سلیمانی خلأ نبود شهداء را برای فرزندانشان پُر می‌کرد وی افزود: صرفاً نباید برای شهید سلیمانی ختم بگیریم، بلکه باید از او خط بگیریم. ببینیم او چطور فردی بود و چطور زندگی کرد. به نظرم برجسته‌ترین خصوصیت ایشان یتیم‌نوازی او بود که بسیار هم مورد تأکید خدای متعال در قرآن کریم است. متأسفانه در جامعه ما یتیم‌نوازی اینطور رایج شده که پولی به یتیم‌خانه‌ها بدهند و بچه‌های آنجا را سرپرستی کنند، اما شهید سلیمانی به راستی برای فرزندان شهداء پدری و به گونه‌ای خلأ نبود پدرشان را پر می‌کرد.«شاه‌بیت این موضوع هم آن فیلمی بود که در رسانه ملّی و سایر شبکه‌های مجازی بازتاب بسیاری پیدا کرد؛ فیلمی که او در هنگام نماز بود و فرزند یکی از شهداء نزد او آمد و گُلی به او داد، او در همان حال گُل را از کودک گرفت، مجدد آمد و برگه گلی دیگر داد و شهید سلیمانی نیز از او گرفت و حتی بعد از نماز با وجود فرماندهان زیادی که حضور داشتند، آن کودک آمد و خود را آغوش شهید سلیمانی قرار داد.»ای کاش بتوانیم از او الگو بگیریم وی با بیان مطلب فوق گفت: خیلی از انسان‌های مؤمن دیگر اگر در آن صحنه جای شهید سلیمانی بودند ، شاید آن کودک را از خود می‌راندند، این یک ویژگی عجیب در شهید سلیمانی بود. سرداری که در حدی بالایی از نظامی‌گری آن هم در حد بین‌المللی قرار داشت و می‌طلبید که ابرو در هم کشیده باشد؛ چون کار او چنین اقتصا می‌کرد اما او چنین نبود و تواضع بسیار زیادی در قبال فرزندان شهداء داشت. از همان یک فیلم می‌شد شخصیت والای آن فرد را به خوبی درک کرد. ای کاش بتوانیم از او الگو بگیریم.حجت‌الاسلام علوی تهرانی خاطرنشان کرد: باید ببینیم او در زندگی چطور رفتار کرده که خدا اینقدر او را بالا برده است، او قطعاً بین خود و خدایش کاری کرده که خدا اینقدر او را عزّت داده است. خیلی از مردم کشور او را در این حد که امروز می‌شناسند، نمی‌شناختند، اما وقتی می‌بینیم اینطور برای تجلیل و بزرگداشت او ساعت‌ها به خیابان‌ها می‌آیند، باید دلیلش را در سبک زندکی او جستجو کنیم. آنچه در سبک زندگی او بسیار نمایان بود، موضوع یتیم‌نوازی و تواضع و احترام در قبال فرزندان شهداء بود.توصیف استاد فاطمی‌نیا از حاج قاسم سلیمانی + عکسآیت‌الله بوشهری در گفتگو با تسنیم: “سردار سلیمانی” خود را وقف انقلاب و اسلام کرده بودغلامرضازاده: در مقابل “حاج قاسم سلیمانی” دست ادب به سینه می‌گذارم/درود به پدر و مادرانی که “سلیمانی‌ها” را تربیت می‌کنند

منبع:

حکمت صدرا


موسسه حقوقی

حمله هکری به زیرساخت ارتباطی کشور متوقف شد/ اینترنت در شرایط عادی

 

نائب رئیس شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: حمله هکری که ظهر روز شنبه ۱۹ بهمن ماه علیه زیرساخت‌های کشور اتفاق افتاد، به صورت کامل متوقف شد و دسترسی به اینترنت هم اکنون در حالت کاملا عادی است.

سجاد بنابی در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه در حمله سایبری صورت گرفته، هکرها میلیون‌ها مبدا و مقصد را هدف گرفتند و به دنبال اختلال سراسری در شبکه اینترنت کشور بودند، گفت: ساعت ۸:۴۰ روز گذشته (یکشنبه) این حملات به صورت کامل متوقف و جلوی خسارت به زیرساخت‌های ارتباطی گرفته شد. وی با اشاره به اینکه اوضاع دسترسی به اینترنت هم اکنون در حالت کاملاً عادی قرار دارد، افزود: به دلیل مقابله صورت گرفته با این حملات از بعدازظهر روز شنبه سعی کردیم اختلال در شبکه را به حداقل برسانیم و کاربران با مشکل مواجه نشوند. پس از دفع این حملات نیز، از روز گذشته توانستیم آن را متوقف کرده و وضعیت شبکه را به حالت کاملاً عادی برسانیم. بنابی هدف از این حمله گسترده از سوی هکرهای اجاره‌ای را، کاهش سطح دسترسی کاربران به اینترنت عنوان کرد و گفت: اینکه این حملات از سوی یک کشور و یا یک دولت اتفاق افتاده باشد، قابل اثبات نیست. چرا که معمولاً از این مدل «اتک ها» که از نوع دیداس (DDOS) است برای آنکه یک سایت از کار بیافتد استفاده می‌شود. اما زمانی که از این روش برای از کار انداختن کل رنج «آی پی» های ایران، استفاده می‌شود، ممکن است یک حکومت پشت آن باشد. وی با اشاره به اینکه این هکرها در «دارک وب» اقدام به حمله می‌کنند و از این جهت، هدف آنها قابل اثبات نیست، گفت: هزینه این حملات زیاد است و به نظر می‌رسد غیر از دولت‌ها، کسی نمی‌تواند این هزینه را پرداخت کند. این مقام مسئول در شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه شناسایی و مقابله با این حملات از طریق سپر «دژفا» و سایر ابزارهای امنیت سایبری زیرساخت انجام شد، تاکید کرد: اختلالات کامل برطرف شده است و اگر کاربری همچنان با مشکل کندی سرعت و دسترسی مواجه است، ممکن است این اختلال مربوط به شبکه داخلی اپراتور سرویس دهنده باشد. به گزارش مهر، از ظهر روز شنبه ۱۹ بهمن ماه، کاربران بسیاری از بروز اختلال در دسترسی به اینترنت خبر دادند که شرکت ارتباطات زیرساخت این حمله را از نوع دیداس (حمله منع سرویس) اعلام کرد که از مبدا شرق آسیا و شمال آمریکا به ایران صورت گرفت و باعث افزایش بار ترافیک بالاتر از حد نرمال به تجهیزات شبکه‌ای شد. روز گذشته معاون وزیر ارتباطات گفت: هکرهای اجاره‌ای گسترده‌ترین حمله تجربه شده در تاریخ ایران را علیه زیرساخت‌های کشور اجرا کردند و با هدف قرار دادن بیش از ۱۸۰ میلیون آدرس IP ، به دنبال اختلال سراسری در شبکه اینترنت هستند.

منبع:

فن روز


موسسه حقوقی

آخرین جزئیات از واریز سهمیه بنزین نوروز

در حالی که معاون گردشگری از ارائه درخواست سهمیه «بنزین سفر» به دولت خبر می دهد اما وزیر نفت، منکر چنین پیشنهادی است.

 

آخرین جزئیات از واریز سهمیه بنزین نوروز در حالی که معاون گردشگری از ارائه درخواست سهمیه «بنزین سفر» به دولت خبر می دهد اما وزیر نفت، منکر چنین پیشنهادی است.

منبع:

بوم و بر


موسسه حقوقی

پلمب واحدهای پرخطر در بازار تهران

واحد مرکزی خبر نوشت: رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر از بررسی ضریب خطرپذیری بازار تهران در کمیته ایمنی منطقه ۱۲ خبر داد

زهرا صدراعظم نوری با اشاره به اینکه بازار تهران یکی از محل‌هایی است که ضریب ریسک بالا و ایمنی بسیار پایینی دارد، اظهار کرد: بازار تهران پتانسیل بروز حادثه و خطر را در هر لحظه دارد و در این میان جان و مال بسیاری از افراد به خطر می‌افتد. او با بیان اینکه بازار تهران یکی از قدیمی‌ترین بازارهای ایران است، اضافه کرد: این مکان به لحاظ تاریخی مهم بوده و بخشی از هویت تهران به آن گره خورده است. از طرف دیگر، بخشی از اقتصاد کشور در بازار تهران رقم می‌خورد و در آنجا داد و ستد صورت می‌گیرد. رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه بازار تهران محلی برای گردشگری هم محسوب می‌شود، گفت: بخشی از گردشگران خارجی و برخی از گردشگران داخلی حتما هنگام سفر به تهران از بازار بازدید می‌کنند. صدراعظم نوری با اشاره به جمعیت زیاد در حال تردد و ساکن در بازار تهران عنوان کرد: انتظار است که ایمنی بازار به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد و برای آن برنامه ریزی شود. او عنوان کرد: سازمان آتش نشانی شهرداری تهران مانند سایر اماکن بازدیدهایی را از بازار تهران انجام داده و بخش‌های پرریسک و دارای ضریب خطر بالا را شناسایی کرده است. همچنین کمیته ایمنی منطقه ۱۲ در این باره فعال است. عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه یک سری از پاساژها و واحدهای با ضریب خطر بالا اخطار گرفته اند، گفت: براساس دستور العمل برخی از این واحدها برای ایمن سازی اقدام کرده اند و آن‌هایی که به دستورالعمل توجهی نکنند با هماهنگی صورت گرفته با مراجع قضایی پلمب می‌شوند. البته برخی از این واحدها و پاساژها پلمب شده اند و برای رفع پلمب به دستور العمل اقدام کردند. صدراعظم نوری با تاکید بر اینکه این اقدامات کافی نیست، اضافه کرد: باید گسترده‌تر عمل شود و هیئت امنای بازار، اتحادیه‌های ذیربط، اصناف و بهره برداران برای حفظ جان و مال خود تلاش کنند. او با بیان اینکه رفع خطرات گاهی هزینه بر نیست، گفت: اما یک حادثه می‌تواند نتایج جبران ناپذیری داشته باشد بنابراین با همکاری شهرداری منطقه و سازمان آتش نشانی و بازاریان امیدواریم مشکلات بازار به حداقل برسد.

منبع:

ایران میزان


موسسه حقوقی

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب

آخرین ارسال ها

موسسه خیریه سگال

آخرین جستجو ها

دانلود رایگان مقاله9 گروه تلگرام زیباترین حج ** قاصدک ** فیلمووین tarahisite عکس بازیگران گردشگری درج آگهی رایگان اجاره کالا برنامه پرورشی شهرستان نکا